Przejdź do głównej części strony

× m.interia.pl

Korzystasz z urządzenia mobilnego? Wybróbuj wersję Interii,
zaprojektowaną specjalnie dla Twojego urządzenia.

×

Treść dostępna również w wersji mobilnej
na m.interia.pl oraz w aplikacjach na iOS i Android

Czy można pracować na urlopie macierzyńskim?

Ten artykuł możesz przeczytać również w wersji mobilnej »

Czytelniczka prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą i jest na urlopie macierzyńskim. Chciałaby w jego trakcie wykonywać pracę na podstawie umowy zlecenia (nauczanie języka obcego do trzech godz. dziennie w siedzibie zleceniodawcy). Nie wie jednak, czy koliduje to z zasadami sprawowania opieki nad dzieckiem. A dodatkowo, czy powiadamiając o tym fakcie ZUS nie straci zasiłku macierzyńskiego?

Czy pracując w czasie urlopu macierzyńskiego można stracić prawo do zasiłku?
Czy pracując w czasie urlopu macierzyńskiego można stracić prawo do zasiłku? /© Bauer

W udzieleniu odpowiedzi na pytanie pomocne będą dwie ustawy: o systemie ubezpieczeń społecznych (dalej: ustawa o sus) oraz o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (dalej: ustawa chorobowa).

Szukasz pracy? Przejrzyj oferty w naszym serwisie

Zgodnie z art. 13 pkt 4 ustawy o sus, osoby prowadzące pozarolniczą działalność podlegają obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym od dnia rozpoczęcia działalności gospodarczej do dnia jej zakończenia. Za osobę prowadzącą pozarolniczą działalność (art. 8 ust. 6 ustawy o sus) uważa się m.in. osobę prowadzącą pozarolniczą działalność gospodarczą na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych.

  • Co trzeba wiedzieć o urlopie macierzyńskim

    Urlop macierzyński został ustanowiony ze względu na zapewnienie ochrony zdrowia kobiet w ostatnim okresie ciąży, jak również tuż po porodzie. Ma on również zapewnić świeżo upieczonej mamie możliwość zapewnienia opieki jej nowonarodzonemu maleństwu. więcej »

Zgodnie z art. 29 ust. 1 pkt. 1 ustawy chorobowej, zasiłek macierzyński przysługuje ubezpieczonej, która w okresie ubezpieczenia chorobowego albo w okresie urlopu wychowawczego urodziła dziecko. Długość trwania urlopu macierzyńskiego, mającego wpływ na okres pobierania zasiłku macierzyńskiego, uregulowana została w Kodeksie pracy.

Zasiłek macierzyński przysługuje, co do zasady, przez okres ustalony przepisami kodeksu pracy jako okres urlopu macierzyńskiego, okres dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub okres urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego.

Odpowiadając na postawione pytanie należy stwierdzić, że zasady wypłaty zasiłku macierzyńskiego w okresie, gdy wykonywana jest praca zarobkowa, wyglądają inaczej w przypadku osoby pozostającej w stosunku pracy, a inaczej np. w przypadku osoby prowadzącej jednoosobową działalność gospodarczą. Zgodnie z art. 29 ust. 7 ustawy chorobowej, wysokość zasiłku macierzyńskiego pomniejsza się proporcjonalnie do wymiaru czasu pracy, w którym pracownik łączy korzystanie z dodatkowego urlopu macierzyńskiego lub dodatkowego urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego z wykonywaniem pracy u pracodawcy udzielającego takiego urlopu na zasadach określonych w art. 1821 k.p.

Z uprawnień, o których mowa w art. 1821 k.p., pracownicy będą mogli w ograniczonym zakresie korzystać począwszy od 1.01.2010 r. Z dodatkowych urlopów uprawnieni w pełni skorzystają dopiero po 31.12.2013 r.

  • Przewodnik po urlopach macierzyńskich w 2009 r.

    Od stycznia obowiązują nowe zasady dotyczące urlopów macierzyńskich. Co się zmieniło, a kiedy będziemy stosować dotychczasowe zasady? W tekście przedstawiono wszystkie niezbędne informacje dotyczące udzielania urlopów macierzyńskich w 2009 r. więcej »

Biorąc pod uwagę treść powyższego przepisu, który posługuje się terminem "wykonywanie pracy" (mówi także o wymiarze czasu pracy), należy stwierdzić, że dotyczy on wyłącznie zatrudnienia w ramach stosunku pracy. Nie ma więc podstaw do obniżenia zasiłku macierzyńskiego w sytuacji, gdy pracownica, bądź tym bardziej osoba prowadząca działalność gospodarczą, będzie wykonywała czynności na podstawie umowy cywilnoprawnej lub innego stosunku prawnego, nie pozostając w stosunku pracy. Należy jednak pamiętać, że zgodnie z art. 9 ust. 1c ustawy o sus, osoby wykonujące m.in. pracę na podstawie umowy zlecenia, jak również prowadzące pozarolniczą działalność, spełniające jednocześnie warunki do objęcia ich obowiązkowo ubezpieczeniami emerytalnym i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego, podlegają obowiązkowo ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym z tytułu pobierania zasiłku macierzyńskiego lub zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego. Mogą one jednak dobrowolnie, na swój wniosek, być objęte ubezpieczeniami emerytalnym i rentowymi także z pozostałych, wszystkich lub wybranych tytułów.

Marta Bałchanowska, radca prawny w Kancelarii Prawnej IURICO

Podstawa prawna:

  1. Ustawa z dn. 25.06.1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa - tekst jedn. Dz.U. z 2005 r. Nr 31, poz. 267 z późn. zm.
  2. Ustawa z dn. 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych - tekst jedn. Dz.U. z 2007 r. Nr 11, poz. 74 z późn. zm.
  3. Ustawa z dn. 26.06.1974 r. Kodeks pracy - tekst jedn. Dz.U. 1998 r. Nr 21, poz. 94 z późn. zm.

Powrót do pracy czy urlop wychowawczy? Porozmawiaj na Forum

Czytaj również:

Korzystniejszy macierzyński

Nie tylko matki lepiej chronione

Przedsiębiorcze matki odzyskają odsetki

Przedsiębiorcze matki nie będą płacić składek społecznych z działalności

ZOBACZ AUTORSKĄ GALERIĘ ANDRZEJA MLECZKI


Rys. Andrzej Mleczko /INTERIA.PL

Źródło informacji: Ergo

Więcej o:
urlop,
macierzyński,
ubezpieczenia,
wychowawczy,
forum,
urlop macierzyński,
matki
 

Ankieta

Czy kary finansowe za korupcję powinny być bardzo wysokie?





Czy kary finansowe za korupcję powinny być bardzo wysokie?

Dziękujemy. Twój głos został już zarejestrowany
WYNIKI

Tak

 
90%

Nie

 
8%

Trudno powiedzieć

 
1%

Nie mam zdania

 
1%Głosów: 8969

Zagłosuj w innych ankietach »


Skomentuj artykuł:

Wasze komentarze (5)

Dodaj komentarz

~dobroczyńca! -

czy może w ten sposób nasze państwo próbuje walczyć z niżem demograficznym? czy też jeszcze nie doszliście do tej luki prawnej, która przez przypadek wam umknęła? bo przecież macie bardzo dużo pracy:) (śmiech)!!!

~Gosia -

i nikt takiej kobiecie zasiłku nie odbierze a na pewno nie ZUS (nie miejcie tej instytucji za taką bezduszną). To czy kobieta podejmie dodatkowe zatrudnienie to tylko jej prywatna sprawa.... jeśli nie koliduje to z jej obowiązkami wobec dziecka i nie ma nic przeciwko temu pracodawca to tym bardziej ZUS nie ma podstawy prawnej ingerować w takie kwestie! Z resztą oprócz pierwszych tygodni macierzyńskiego (które kobieta powinna bezwzględnie wykorzystać) do matki należy decyzja czy chce kontynuować zas. mac. czy też woli wrócić do pracy...

~dfdsf -

pracujcie najlepiej jeszcze brzuchate 25h dzienni

~JA;) -

to może czy nie i jeśli tak co czy jej coś zabiorą czy nie?? kodeks pracy może przeczytać każdy... mieliście to wyjaśnić, a nie cytować KP!!!