Rynki w oczekiwaniu na impuls

Brytyjscy agenci nieruchomościowi mają rekordową liczbę mieszkań do sprzedania.

Brytyjscy agenci nieruchomościowi mają rekordową liczbę mieszkań do sprzedania.

Początek poniedziałkowej sesji nie zmienia obrazu rynków akcji, jaki pozostawił miniony tydzień. Na pierwszy plan wybijała się w tym obrazie niewielka zmienność notowań. W przypadku warszawskiego parkietu owocowała ona stabilizacją indeksu WIG w przedziale 44,1-44,3 tys. pkt. Piątek przyniósł próbę wyjścia górą z niego, ale ostatecznie się nie udała. Nie wydaje się, by przyczyną tego było wygasanie wrześniowej serii instrumentów pochodnych. Rynek zachował się podobnie, jak inne parkiety na świecie, na których piątkowe popołudnie przyniosło realizację zysków. Podłożem dla niej była seria słabszych wiadomości gospodarczych z USA.

Reklama

Dotyczyły koniunktury we wrześniu. Słabo wypadły indeks zaufania konsumentów, jak również wskaźniki aktywności przemysłu w regionie Filadelfii i Nowego Jorku. Inwestorzy mają więc nadal powody do obaw o przyszłą koniunkturę gospodarczą, a to zniechęca do windowania cen. Jednocześnie nadzieje, że spowolnienie okaże się niezbyt silne, skłania do trzymania akcji tych, którzy kupili je już wcześniej. Taki klincz może trwać jeszcze przez jakiś czas.

Obecny tydzień będzie stał pod znakiem publikacji znacznie ważniejszych gospodarczych niż te, które pojawiały się w minionym tygodniu. Poznamy sierpniowe pozwolenia na budowę i liczbę rozpoczętych budów w USA, wstępne odczyty wrześniowych indeksów PMI w Europie, wrześniowy indeks Ifo w Niemczech, a w Polsce wrześniowe wskaźniki koniunktury oraz sierpniową sprzedaż detaliczną. Jest szansa, że te publikacje nadadzą wyraźniejszy kierunek rynkom.

HOME BROKER ZWRACA UWAGĘ:

Brytyjscy agenci nieruchomościowi mają rekordową liczbę mieszkań do sprzedania

Publikowane w tym tygodniu dane gospodarcze mają szanse nadać bardziej zdecydowany kierunek rynkom finansowym

Rynki nieruchomości

Z danych Rightmove, internetowego serwisu nieruchomościowego w Wielkiej Brytanii, wynika że ceny ofertowe we wrześniu w tym kraju obniżyły się 3. miesiąc z rzędu. Tym razem o 1,1% w skali miesiąca. Tym samym zniwelowały już połowę tegorocznej zwyżki. Przyczyną presji na ceny jest zwiększona podaż mieszkań. Niekorzystnie wpływa na rynek też polityka banków, które wciąż niezbyt chętnie kredytują tego rodzaju inwestycje. Wymowne jest przy tym to, że średnia liczba niesprzedanych mieszkań przypadająca na agenta nieruchomościowego utrzymała się na rekordowym poziomie?79. Dziś obserwatorzy rynków nieruchomości będą czekać na wrześniowy indeks aktywności na amerykańskim rynku. Prognozy mówią o zwyżce z 13 pkt do 14 pkt. Istotne przy tym będzie zachowanie składowych indeksu obliczanego przez NAHB, stowarzyszenia firm budujących mieszkania. Dowiemy się, jak wygląda bieżąca sprzedaż, oczekiwania w tym względzie na kolejne miesiące oraz jakie jest zainteresowanie nabywców.

Katarzyna Siwek

Home Broker

Home Broker
Dowiedz się więcej na temat: oczekiwania | mieszkanie | impuls
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »