Średnie ryzyko w Polsce

Goodman International Limited, grupa zarządzająca nieruchomościami, opublikowała raport na temat czynników ryzyka inwestycji w nieruchomości na świecie. Według analityków GG, w Polsce przez następnych 5 lat ryzyko będzie się zmniejszać.

Według opracowanego przez Goodman i zastosowanego po raz pierwszy w raporcie wskaźnika Goodman Global Risk Indicator (GGRI) ryzyko inwestycji w nieruchomości w Polsce jest na średnim poziomie i w najbliższych latach powinno się zmniejszać.

Użyty w raporcie specjalistyczny wskaźnik GGRI (Goodman Global Risk Indicator), wprowadzono jako uzupełnienie CAPM (Capital Asset Pricing Model). CAPM wskazany jest w celu szacowania ryzyka w sposób systematyczny, poprzez model ilościowy, przy złożeniu efektywnego działania rynku. GGRI jest natomiast jakościową oceną warunków na rynku i pozwala na szersze oszacowanie ryzyka. GGRI prognozowany jest dla 33 najważniejszych rynków w trzech kategoriach ryzyka: ekonomicznego, społeczno-politycznego, oraz ryzyka na rynku nieruchomości..

Reklama

Goodman Global Risk Indicator wskazuje na średnie ryzyko inwestycji w nieruchomości w Polsce. Pomimo prognozowanego zmniejszania się ryzyka we wszystkich trzech kategoriach: ekonomicznej, społeczno-politycznej i rynku nieruchomości, ryzyko inwestycji w 2011 roku utrzyma się na niższym, ale wciąż średnim poziomie. Podobna sytuacja jest szacowana na rynkach Czech, Słowacji i Węgier.

Z raportu wynika, że w Centralnej Europie Polska, Czechy, Węgry i Słowacja są krajami najbardziej zaawansowanymi jeżeli chodzi o rozwój ekonomiczny, a planowane przez te Państwa wejście do strefy euro jest uważane przez autorów raportu za potencjalne wsparcie dla kolejnych zagranicznych inwestycji. Największym zagrożeniem dla tych Państw może być powrót charakterystycznej dla początku lat 90 niestabilności rynku walutowego, która opóźniłaby wejście do strefy euro i doprowadziłby do podwyższenia przez Banki Centralne stóp procentowych.

Rumunia i Bułgaria

Według autorów raportu w porównaniu do krajów Europy Centralnej Rumunia i Bułgaria, mają w 2007 roku wysoki wskaźnik ryzyka inwestycji. Powinien się on jednak zmniejszyć do średniego poziomu, w roku 2011, głównie dzięki niedawnej akcesji tych Państw do Unii Europejskiej.

Ukraina i Turcja powinny natomiast oferować duże perspektywy zysku z inwestycji na rynku nieruchomości, jednak wszystko to za cenę wyższego ryzyka przede wszystkim powodowanego niestabilnością polityczną. Ostatnie wydarzenia w Turcji uwydatniają historyczne ryzyko ingerencji wojskowej w politykę w tym kraju.

Raport firmy Goodman wskazuje, na bardzo niskie ryzyko w krajach Europy Zachodniej, które utrzyma się na tym poziomie w perspektywie najbliższych pięciu lat. Największe Państwa takie jak Wielka Brytania, Francja i Niemcy mają dobrze zdywersyfikowaną gospodarkę i nie są tak mocno zależne od handlu zewnętrznego jak państwa Azjatyckie.

Z punktu widzenia inwestorów Wielka Brytania jest uważana za kraj o najmniejszym ryzyku związanym z rynkiem nieruchomości w całej Europie i pozycję tę utrzyma do 2011 roku.

Ogólnie, w raporcie Goodman prognozuje się, że trend redukcji ryzyka będzie utrzymywał się przez najbliższe 5 lat, szczególnie w krajach rozwijających się, w tym i w Polsce. Szacuje się również, że na globalnym rynku, aż jedna trzecia z 30 najlepszych dla inwestycji aglomeracji znajdzie się do 2020 roku w Chinach. Obok Stanów Zjednoczonych, Japonii i Wielkiej Brytanii mogą się one stać jednym z najważniejszych rynków dla inwestycji

w nieruchomości.

Dodatkowo według raportu w ciągu ostatnich lat na świecie, transakcje inwestycyjne na rynku nieruchomości wzrastały gwałtownie i uzyskały rekordowy wynik 682 miliardów dolarów. Ciągle zwiększa się udział międzynarodowych i międzyregionalnych inwestycji na rynku nieruchomości, co związane jest małą korelacją tych inwestycji z innymi klasami aktywów. Według autorów raportu pomimo zmniejszania się tempa rozwoju ekonomicznego na świecie, rynek nieruchomości pozostanie konkurencyjną klasą aktywów przez następne 12 miesięcy i będzie nadal dla inwestorów formą dywersyfikacji portfela inwestycyjnego.

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: ryzyko | 5 lat | nieruchomości
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »