Polski kurort się wyludnia

Na zmianę miejsca zamieszkania decydują się najczęściej młodzi ludzie, w wieku produkcyjnym, co powoduje, że już blisko 23 proc. ludności w Sopocie to osoby po 65. roku życia.

Sopot jest najmniejszym miastem na prawach powiatu w Polsce, a w ostatnim czasie liczba jego mieszkańców po raz kolejny spadła. Dane na koniec 2014 r. wskazują na ubytek rzędu ok. 330 osób w ujęciu rocznym. W porównaniu do 2004 r. odnotowano spadek o blisko 8 proc. i ponad 3 tys. mieszkańców. W najbliższym czasie nic nie wskazuje na możliwą poprawę, a prognozy statystyczne przewidują kolejne spadki ludności w Sopocie. Co więcej podobną tendencją wyróżnia się rynek mieszkaniowy, którego rozmiar cyklicznie się zmniejsza.

Sopot położony jest pomiędzy Gdynią a Gdańskiem, z którymi tworzy aglomeracje miejską zwaną Trójmiastem. Jest to najmniejsza jednostka spośród nich, zarówno pod względem powierzchni, jak i liczby ludności. Według danych z grudnia 2014 r. 17,3 km2 powierzchni zamieszkuje łącznie

Reklama

37,7 tys. mieszkańców. W ostatnim czasie jego mieszkańcy nierzadko decydują się na przeprowadzkę do pobliskich miejscowości. Znacznie niższymi cenami mieszkań, dostępnością komunikacyjną oraz rozbudowaną infrastrukturą drogową charakteryzują się m.in. Gdynia oraz Gdańsk. W minionych latach to właśnie stolica Pomorza odnotowała napływ ludności. W samym 2014 r. widoczny był wzrost o 1 120 mieszkańców. Na zmianę miejsca zamieszkania decydują się najczęściej młodzi ludzie, w wieku produkcyjnym, co powoduje, że już blisko 23 proc. ludności w Sopocie to osoby po 65. roku życia.

Choć wspomniana skala ubytku liczby ludności jest duża, w sezonie letnim lukę wypełniają odwiedzający miasto turyści. A cieszy się ono bardzo dużą popularnością - szacuje się, że ten nadmorski kurort odwiedza rocznie blisko 2 mln przyjezdnych. Tym samym uznawany jest za jedną z najbardziej prestiżowych miejscowości. Obowiązkowym punktem dla wielu turystów jest wizyta na sopockim molo. Polskich i zagranicznych turystów przyciągają również piaszczyste plaże i cieplejsza woda w Zatoce. Miasto może pochwalić się dobrze przygotowanym zapleczem turystycznym. Wokół najbardziej znanej ul. Bohaterów Monte Cassino zlokalizowane są klimatyczne kawiarenki czy restauracje. Z kolei nocą Sopot staje się imprezową stolicą Trójmiasta.

Znana jest od wielu lat "moda" na mieszkanie w Sopocie. Nieruchomości w najbardziej prestiżowej części trójmiejskiej metropolii cieszą się sporym zainteresowaniem najznamienitszych i najsławniejszych osobistości z całego kraju. Większość poszukiwanych lokali stanowią realizowane w wysokim standardzie apartamenty. Wyróżniają się one także znacznie większą niż przeciętne mieszkanie powierzchnią. Ze względu na ograniczoną podaż ziemi, coraz trudniej jest tu o lokal od dewelopera. Dodatkowo z uwagi na niewielką liczbę takich mieszkań, ich cena cyklicznie się zwiększa. Według danych opracowanych na podstawie 83 dostępnych ofert serwisu otoDom.pl, jej przeciętny poziom wynosi 12 746 zł/mkw. i wciąż jest najwyższy spośród analizowanych miast w Polsce. Także rynek wtórny wyróżnia się znacznie wyższymi cenami niż średnie na pozostałych analizowanych rynkach. Przeciętna cena mieszkań na sopockim rynku wtórnym to 8 773 zł/mkw., a to oznacza, iż konkurować może z nią jedynie analogiczna wartość w Warszawie.

Sopot należy do jednych z najdroższych rynków, także jeśli chodzi o wynajem mieszkań. Jego oferta jest stosunkowo niewielka i liczy jedynie 367 lokali. Z uwagi na turystyczny charakter miasta, część z dostępnych mieszkań może być również przeznaczona na wynajem krótkookresowy. Podobnie jak w przypadku nieruchomości przeznaczonych na sprzedaż, przeważają w niej lokale o podwyższonym standardzie oraz znacznie większej od przeciętnego mieszkania powierzchni. Poziom cen w zależności od liczby pokoi przedstawiono w poniższej tabeli.

Sopocki rynek nieruchomości jest jednym z najbardziej specyficznych rynków w kraju. W tej części Trójmiasta zarówno w przypadku lokali z pierwszej czy drugiej ręki, mamy do czynienia z jedną z najmniejszych, ale i najdroższych ofert. Według Agaty Polińskiej z serwisu otoDom.pl "Sopot na tle pozostałych rynków wyróżnia się także relatywnie niskim tempem sprzedaży. Wysokie ceny jednostkowe, które wraz z niemałą powierzchnią przekładają się na pokaźną kwotę całkowitą, powodują, że na nieruchomość w tej części kraju mogą sobie pozwolić jedynie nieliczni. A osoby, które marzą o mieszkaniu w pobliżu tego kurortu, znajdą je w sąsiednich miastach oddalonych o jedynie kilkanaście kilometrów i z ceną nawet trzykrotnie niższą".

Aleksandra Kubicka, serwis Otodom.pl

Jarosław Mikołaj Skoczeń, Grupa Emmerson S.A.

Emmerson
Dowiedz się więcej na temat: Polskie
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »