Gdy miejsce pracy to auto: (prawie) wszystko o leasingu dla JDG

Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, leasing na auto prawdopodobnie już dawno zagościł w twoich planach. To bardzo popularna forma finansowania - zwłaszcza ze względu na możliwość zwiększenia kosztów uzyskania przychodu.

Artykuł z ekspozycją partnera

Leasing na firmę jednoosobową

Pamiętaj, że biorąc leasing na firmę nie musisz mieć spółki. Posiadając jednoosobową działalność, podlegasz takim samym regulacjom, co członkowie dużych przedsiębiorstw. W praktyce rozwiązanie to jest znacznie łatwiej dostępne niż kredyt - mogą z niego skorzystać również firmy z niewielkim stażem czy mniejszą zdolnością kredytową.

 Warto wybrać instytucję, która daje możliwość skorzystania z nowoczesnej aplikacji finansowej - przedsiębiorca za jednym kliknięciem zyskuje swobodę. Dzięki elastycznym rozwiązaniom osoba prowadząca JDG sama decyduje kiedy i jakiej kwoty potrzebuje, a wszystkie formalności załatwia z poziomu smartfona. Takie rozwiązania oferuje swoim klientom Santander Bank Polska.

Reklama

Zanim jednak podejmiesz decyzję o leasingu warto zdobyć podstawowe informacje. Jakie są jego rodzaje? Ile to kosztuje? Odpowiadamy.

Rodzaje leasingu

Prowadzenie jednoosobowej działalności gospodarczej pozwala na korzystanie zarówno z leasingu operacyjnego, jak i finansowego. Leasing operacyjny jest jednak znacznie bardziej popularnym rozwiązaniem wśród najmniejszych firm, w tym oczywiście działalności jednoosobowych. Warto jednak znać podstawowe różnice.

Przy leasingu operacyjnym przedmiot umowy zaliczany jest do składników majątkowych leasingodawcy (np. firmy leasingowej). Natomiast kosztami uzyskania przychodu korzystającego z przedmiotu umowy są miesięczne raty leasingowe.

Z kolei wybierając leasing finansowy, należy wiedzieć, że przedmiot leasingu zostanie zaliczony do składników majątkowych leasingobiorcy, więc - przeciwnie do leasingu operacyjnego - to na nim spoczywa obowiązek dokonywania odpisów amortyzacyjnych.

Ile kosztuje leasing przy jednoosobowej działalności gospodarczej? Na to pytanie ciężko odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ koszt ten zależy od kilku podstawowych zmiennych, jak:

  • wartości przedmiotu - oznacza to, że im droższy przedmiot umowy, tym większe będą raty leasingowe;
  • czasu trwania umowy leasingu - im dłuższy, tym niższe będą raty. Warto jednak wiedzieć, że w tym wypadku wzrostowi ulegnie całkowity koszt leasingu operacyjnego.
  • wkładu własnego - im większa opłata wstępna, tym mniejsze raty i całkowity koszt leasingu dla jednoosobowej działalności gospodarczej.

Czy leasing się opłaca?

Jeśli zastanawiasz się, czy to dobre rozwiązanie, najlepiej porównać dostępne opcje: leasing, kredyt, a także zakup samochodu z salonu. Pamiętaj, że jednoosobowe działalności gospodarcze mogą napotkać pewne problemy z otrzymaniem kredytu - zwłaszcza, gdy firma jest nowa i dopiero stara się znaleźć swoje miejsce na rynku. W przypadku kupna nowego auta również nie będzie łatwo. Należy wtedy jednorazowo przeznaczyć na pojazd dużą sumę pieniędzy, której wielu przedsiębiorców, zwłaszcza tych startujących, nie posiada.

Z opcji tej chętnie korzysta każda działalność gospodarcza. Pozwala to wrzucić w koszt część kapitałową i odsetkową rat leasingowych, czynsz inicjalny i wydatki eksploatacyjne - w przypadku samochodu może być to serwis, płyny czy wymiana opon. Umowa leasingowa pozwala więc na zakup nowych dóbr... a twój przychód firmowy jest dzięki temu niższy. Co więcej, leasing można wziąć już od pierwszych dni prowadzenia firmy.

Kolejną zaletą leasingu w jednoosobowej działalności gospodarczej jest to, że firma może regularnie wymieniać auto na nowe. W tym celu wystarczy zrezygnować z wykupu i podpisać nową umowę po zakończeniu dotychczasowej.

Przedsiębiorca może również (oczywiście po upływie terminu wskazanego w umowie) zdecydować się na nieobowiązkowy wykup samochodu. Kwota wykupu może być wliczana do kosztów uzyskania przychodów, a także istnieje możliwość odliczenia podatku VAT na podstawie otrzymanej faktury.

 

Artykuł z ekspozycją partnera

 

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »