Duża słabość złotego. Co zagraża polskiej walucie?

Polska waluta pozostaje słaba. Złotemu pomogłoby odblokowanie środków z KPO. Ważna będzie również skala kryzysu energetycznego. Jeśli zima okazałaby się łagodna, to złoty i euro mogłyby się wzmocnić do dolara.

Od wielu miesięcy słyszymy, że dolar jest nadmiernie silny, ale korekta nie nadchodzi. Słabe są niemal wszystkie europejskie waluty, a złoty szczególnie.

BIZNES INTERIA na Facebooku i jesteś na bieżąco z najnowszymi wydarzeniami

Dobre dane z USA. Dolar pozostaje silny

Dolar ma się dobrze, bo dane gospodarcze z USA zaskakują najczęściej pozytywnie. Przy napiętym rynku pracy w USA, wzrost zatrudnienia o ponad 200 tys. w miesiącu i spadek stopy bezrobocia do rekordowo niskiego poziomu 3,5 proc. z poziomu 3,7 proc. powoduje, że Fed nie będzie chciał się zatrzymywać z podwyżkami stóp procentowych, gdyż sam wskazywał, że zamierza schłodzić rynek pracy w celu pozbycia się nadmiernej inflacji. Nieco wcześniej ukazały się bardzo dobre dane z rynku nieruchomości, sprzedaż domów była znacznie wyższa od oczekiwań analityków.

Reklama

Tak solidny raport z rynku pracy jest zaskoczeniem i przesłaniem do Fedu, aby kontynuował swoją obecną politykę, co dla rynków akcji nie jest zbyt dobrym sygnałem, zwłaszcza że Wall Street szykuje się na sezon wyników, co do którego nastroje są naprawdę minorowe. Inwestorzy mieli nadzieję, że podobnie jak inne banki centralne Fed również zakomunikuje początek hamowania podwyżek. Najprawdopodobniej tak się nie stanie, chyba że doświadczymy naprawdę silnej i nieoczekiwanej recesji. Na ten moment nie wydaje się to jednak możliwe przy tak solidnych danych gospodarczych z USA.

- W takiej sytuacji dolar jest silny i nie ma alternatywy, nie ma żadnego przeciwnika, który mógłby mu sprostać - mówi w rozmowie z MarketNews24 Michał Stajniak, ekspert XTB. - Mamy taka sytuację, że tylko Fed może silnie wpłynąć na ogólnoświatowe oczekiwania dotyczące inflacji, bo USA to największa gospodarka na świecie.

Pojawia się wiele przesłanek dalszej presji wzrostowej na inflację. Ropa, która jest wskaźnikiem wyprzedającym dla inflacji, powraca w okolice 100 dolarów za baryłkę przez OPEC+, który zdecydował się na całkiem silne cięcie produkcji. 

- Jeżeli prawdopodobne jest, że Fed pod koniec roku zaoferuje stopy procentowe na poziomie 4,5 proc., to inwestorzy szukają możliwości inwestowania w USA na przykład w obligacje i w dolara, stąd bierze się jego rosnąca siła - wyjaśnia ekspert. - To Stany Zjednoczone oferują inwestorom stabilność przy tak skomplikowanej obecnie sytuacji na świecie.

Duża słabość złotego. Co dalej?

Dolar nadal jest silniejszy od euro, powrót do parytetu nie jest bliski. EUR/USD notowany jest przy 0,97. Za dolara musimy płacić nawet powyżej 5 zł (kolejna kontrowersyjna konferencja prasowa prezesa NBP po decyzji RPP znów osłabiła polską walutę), za euro w okolicach 4,85 zł. Szwajcarski frank jest droższy od dolara zaledwie o 3 grosze.

Dla euro i złotego zagrożeniem jest rozszerzenie się konfliktu zbrojnego w Ukrainie. Jednak tak dużej słabości złotego nie można uzasadniać tylko wojną. Konflikt, który Polska prowadzi z Unią Europejską i w konsekwencji brak europejskich środków finansowych z KPO, osłabia naszą gospodarkę, a zapowiedź wprowadzenia nowych podatków od nadmiernych zysków wobec firm prywatnych pogłębia obawy zagranicznych inwestorów.

- Istotna będzie także skala kryzysu energetycznego w Europie, jeśli zima okaże się łagodna, to euro i złoty powinny wzmocnić się wobec dolara, a o tym, czy inwestorzy postawią na taki scenariusz, powinniśmy wiedzieć w listopadzie bądź grudniu - komentuje Stajniak.

EUR/PLN

4,3199 0,0096 0,22% akt.: 08.05.2024, 10:08
  • Kurs kupna 4,3181
  • Kurs sprzedaży 4,3216
  • Max 4,3181
  • Min 4,3108
  • Kurs średni 4,3199
  • Kurs odniesienia 4,3103
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN

USD/PLN

4,0234 0,0163 0,41% akt.: 08.05.2024, 10:08
  • Kurs kupna 4,0216
  • Kurs sprzedaży 4,0251
  • Max 4,0218
  • Min 4,0073
  • Kurs średni 4,0234
  • Kurs odniesienia 4,0071
Zobacz również: USD/GBP SEK/PLN NZD/PLN
marketnews24.pl
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »