Rynki w oczekiwaniu na posiedzenie RPP

Środowe posiedzenie RPP będzie kluczowe dla przyszłotygodniowych notowań na rynkach walut i długu. Jeżeli Rada utrzyma stopy procentowe na dotychczasowym poziomie złoty powinien się osłabić i zbliżyć do 4,00/EUR.

Środowe posiedzenie RPP będzie kluczowe dla przyszłotygodniowych notowań na rynkach walut i długu. Jeżeli Rada utrzyma stopy procentowe na dotychczasowym poziomie złoty powinien się osłabić i zbliżyć do 4,00/EUR.

Jeżeli RPP podniesie stopy o 25 pb, istotny będzie komentarz, a złoty nie powinien istotnie zmienić notowań. Po znacznej wyprzedaży papierów dłużnych na koniec tygodnia do środy rynek FI powinien być stabilny.

- Rynek wyczekuje już na styczniowe posiedzenie RPP. Scenariusze dla złotego są dwa: w przypadku podwyżki stóp o 25 pb złoty pozostanie na obecnych poziomach. Taki wariant jest już niejako w cenie. Istotny natomiast będzie komentarz po Radzie. Drugi scenariusz jest taki, że RPP pozostawi stopy bez zmian i wtedy złoty powinien się osłabić. Poziomu 4,00/EUR raczej nie przebijemy, ale na pewno do 4 zł się zbliżymy - powiedział Tomasz Chmielarski z BRE Banku.

Reklama

RPP podejmie decyzję o poziomie stóp procentowych w środę 19 stycznia.

- Dziś mieliśmy kontynuację deprecjacji złotego i w stosunku do euro, i do dolara. Głównym powodem osłabiania złotego jest fakt, że na rynku nie widać lokalnych klientów. Zagranica może więc teraz dowolnie kształtować krótkoterminowe trendy licząc, że osłabią złotego - dodał Chmielarski.

Po dużej wyprzedaży do środy rynek FI spokojny

Na koniec tygodnia na rynku długu doszło do znacznej wyprzedaży papierów z długim terminem zapadalności, ale zdaniem Błażeja Wajszczuka z Fortis Banku, do czasu posiedzenia RPP rynek powinien być już spokojny.

- Mieliśmy dziś ciekawy dzień, po słabym otwarciu osiągnęliśmy minima tegoroczne. Wygląda na to, że zamkniemy się dziś na poziomach najniższych od czerwca 2009 roku. Głównym powodem takiej wyprzedaży, głównie papierów 10-letnich, jest w odczuciu inwestorów zmiana nastawienia EBC na podwyżkę stóp procentowych. Rynek oczekiwał, że do podwyżki może dojść dopiero w 2012 roku, natomiast teraz widać, że będzie to już pod koniec tego roku - powiedział Wajszczuk.

- Wpływ miał także niemiecki rynek długu, gdzie rentowności także rosły. Należy także wspomnieć, że przy tak niskich poziomach zaczęły być realizowane zlecenia typu "stop loss", co pogłębiło wyprzedaż rynku - dodał.

Zdaniem Wajszczuka, rynek jest obecnie wyprzedany i do najbliższego posiedzenia Rady Polityki Pieniężnej notowania na FI powinny być stabilne.

- Technicznie wydaje się, że rynek jest już wyprzedany. W najbliższych dniach, do posiedzenia RPP, rynek powinien być już spokojniejszy, takie wyprzedaże nie powinny nastąpić - powiedział.

         piątek  piątek  czwartek
          16.30    9.30     15.50
EUR/PLN  3,8729  3,8750    3,8699
USD/PLN  2,8951  2,8830    2,9015
EUR/USD  1,3371  1,3438    1,3324
OK0113     5,00    5,01      4,98
PS0416     5,73    5,75      5,72
DS1020     6,37    6,34      6,28
INTERIA.PL/PAP
Dowiedz się więcej na temat: stopy procentowe | złoty | Rada Polityki Pieniężnej | stopy
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »