Dobra zmiana? FOR krytykuje rząd i polityków PiS

Forum Obywatelskiego Rozwoju krytykuje dokonania obecnego rządu. FOR odnosi się nie tylko do zagadnień czysto politycznych (np. zmiany w sądownictwie). Szczególnie dużo miejsca w najnowszej analizie eksperci FOR poświęcają gospodarce.

W analizie FOR (autorami są Aleksander Łaszek, Rafał Trzeciakowski i Marcin Zieliński) efekty pracy rządu PiS - wielokrotnie przedstawiane przez rządzących jako sukcesy - poddane zostały krytyce.

Repolonizacja - więcej polityków w sektorze bankowym

Po przejęciu banku Pekao SA państwo kontroluje ok. 40 proc. aktywów polskiego sektora bankowego. Według raportu Raiffeisen Bank w naszym regionie ustępuje pod tym względem tylko Białorusi, Rosji, Ukrainie i Słowenii.

"Upolitycznienie sektora bankowego poważnie zagraża jego stabilności, gdyż banki państwowe chętnie przeznaczają zdeponowane w nich pieniądze zwykłych obywateli na projekty motywowane politycznie, nie zważając na ich uzasadnienie ekonomiczne. Już sama nacjonalizacja banku Pekao SA została sfinansowana pożyczką z państwowego banku. Dlatego na świecie własność państwowa w sektorze bankowym często prowadzi do kryzysów, jaki spośród krajów naszego regionu miał miejsce np. w Słowenii. Wypaczanie działania sektora przez polityków udokumentowano zarówno w krajach rozwiniętych jak Niemcy czy inne kraje strefy euro jak i krajach rozwijających się jak Chiny, Brazylia czy Pakistan. A zatem wbrew temu, co twierdzi rząd, oszczędności Polaków wcale nie będą dzięki znacjonalizowaniu Pekao SA bardziej bezpieczne - o wiele mniejszym zagrożeniem dla tych oszczędności jest bowiem dominacja kapitału zagranicznego niż krajowego kapitału państwowego" - czytamy w raporcie FOR.

Reklama

Spółki państwowe jako koło zamachowe gospodarki?

"Rząd realizuje wspomnianą politykę repolonizacji, która w rzeczywistości oznacza nacjonalizowanie kolejnych dużych spółek działających na polskim rynku, głosząc, że państwowe spółki mają stać się kołem zamachowym gospodarki. W rzeczywistości sytuacja przedstawia się inaczej, a spółki państwowe trapione są tymi samymi problemami co zawsze" - przekonują eksperci FOR.

W analizie Forum Obywatelskiego Rozwoju przeczytamy, że "nieefektywność państwowych spółek rząd maskuje tworzeniem niejasnych powiązań między nimi lub odpowiednimi zmianami legislacyjnymi". "Państwowe spółki energetyczne wspierają swoją polityką zakupową nierentowne państwowe kopalnie, a koszty tych działań dzięki swojej sile monopolistycznej przerzucają na konsumenta, duże spółki państwowe ubezpieczają się tylko w kontrolowanym przez państwo PZU, a według proponowanej nowelizacji ustawy Prawo pocztowe Poczta Polska ma dostać monopol na obsługę sądów i urzędów" - czytamy.

Obniżenie wieku emerytalnego

W analizie FOR szczególnej krytyce poddano obniżenie wieku emerytalnego. "Obecnie Polska ma najniższy wiek emerytalny kobiet w UE, a w samym 2017 r. ubędzie o 663 tys. więcej osób w wieku produkcyjnym niż w scenariuszu dotychczasowego podnoszenia wieku emerytalnego. Z powodu tych posunięć rządu drugą najważniejszą barierą rozwojową dla polskich przedsiębiorstw stał się w ostatnim czasie problem ze znalezieniem pracowników. Jednocześnie posunięcia te pogarszają stan polskich finansów publicznych. Skumulowany koszt obniżenia wieku emerytalnego tylko w perspektywie najbliższych 5 lat to 3,6 proc. PKB, a do 2030 r. to ponad 10 proc. PKB" - czytamy.

"Rząd już przyznaje, że brakuje mu pieniędzy na emerytury, proponując podniesienie składek ZUS dla najlepiej zarabiających. To jednak bardzo krótkowzroczne podejście, gdyż takie rozwiązanie będzie wiązało się z koniecznością wypłaty wyższych emerytur w przyszłości" - podsumowują eksperci FOR.

Bezrobocie najniższe od 26 lat - kontynuacja trendu, a nie zasługa rządu

Eksperci FOR przekonują, że spadająca stopa bezrobocia nie jest bezpośrednią zasługą rządu PiS. "Rząd chwali się najniższą stopą bezrobocia od 26 lat, ale pomija fakt, że spadek bezrobocia to kontynuacja trendu, który rozpoczął się kilka lat wcześniej za rządów PO-PSL. Bezrobocie zaczęło spadać wraz z ożywieniem gospodarczym po okresie spowolnienia związanego z globalnym kryzysem finansowym i kryzysem zadłużeniowym w strefie euro. Efekt dodatkowo wzmocniło starzenie się społeczeństwa i malejąca liczba osób w wieku produkcyjnym, czyli malejąca liczba potencjalnych pracowników. Spadek bezrobocia to nie zasługa rządu, ale efekt tego, że Polska znajduje się właśnie na szczycie cyklu koniunkturalnego" - czytamy w analizie Forum Obywatelskiego Rozwoju.

Rodzina 500 plus - dodatkowa dezaktywizacja młodych kobiet

FOR nie docenia także programu Rodzina 500 plus. "To kolejna przyczyna problemów kadrowych polskich przedsiębiorstw i złego - mimo dobrej koniunktury - stanu polskich finansów publicznych. Niedawne badanie Instytutu Badań Strukturalnych pokazuje, że z powodu wprowadzenia programu 500 plus rynek pracy opuściło dotychczas 40-55 tys. kobiet w wieku 20-49 lat.(js)

Raport "Hasła PiS: Fakty i mity" jest dostępny na stronie Forum Obywatelskiego Rozwoju for.org.pl

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Beata Szydło | Prawo i Sprawiedliwość | FOR
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »