Iran rozpoczął dostawy ropy na Stary Kontynent
- Pierwsza, po zakończeniu sankcji gospodarczych, partia irańskiej ropy została wysłana do Europy - ogłosił wiceminister ropy Iranu Rokneddin Javadi. Odbiorcami mają być firmy z Francji, Rosji i Hiszpanii.
- Transport surowca do Europy to nowy rozdział w długiej historii irańskiego przemysłu naftowego. Po pięciu latach, kilka tankowców zapełnionych 4 mln baryłek ropy naftowej wyruszyło w kierunku Starego Kontynentu - ogłosił wiceminister Javadi, którego słowa przywołuje "Deutsche Welle".
Sprawdź bieżące notowania surowców na stronach Biznes INTERIA.PL
Zachodnie źródła wskazują także odbiorców transportu ropy. Połowa wysłanej ilości "czarnego złota" trafi do francuskiego koncernu paliwowego Total, reszta natomiast zostanie wysłana do dwóch spółek z Rosji i Hiszpanii. Javadi podkreślił także, że transport rosyjskiej części transportu będzie odebrany przez rafinerię znajdującą się w Rumunii.
Kontrakt z Totalem na dostawę surowca zakłada codzienne dostawy ropy naftowej w ilości 160-180 tys. baryłek. "DW" poinformowało także, że "14 lutego Teheran i Rzym podpisały memorandum ws. rozszerzenia współpracy w zakresie przemysłu naftowego o łącznej kwocie kontraktów około 1 mld euro" - czytamy.
Negocjacje są prowadzone także z niemieckim koncernem chemicznym BASF, który - jak donoszą zachodnie agencje informacyjne - może zainwestować w irański sektor naftowy nawet 4 mld euro.
- - - - - -
Przed nałożeniem sankcji gospodarczych na Iran w 2012 roku, kraj ten eksportował do Europy ok. 800 000 baryłek ropy dziennie. Wcześniej kraj ten eksportował łącznie nawet 2,3 mln baryłek ropy na dzień. Zachodnie agencje wskazują, że dzisiaj Iran wydobywa dziennie 3,1 mln baryłek "czarnego złota".
- - - - - -
Pod koniec stycznia zachodnie agencje poinformowały także, że Iran szuka nowych możliwości dla eksportu gazu ziemnego. Jednym z projektów, który ma być wznowiony jest tzw. Iran LNG - jego realizację mocno ograniczono w 2012 roku (nałożenie sankcji gospodarczych). Wstępne szacunki wskazują, że transport gazu do Europy mógłby się rozpocząć w terminie około dwóch lat. W perspektywie długoterminowej zaś Iran chciałby dostarczać do UE gaz w ilości około 30 mld metr. sześc. rocznie.
BB