List intencyjny podpisany - polskie stocznie wybudują promy dla PŻG

Polski Fundusz Rozwoju podpisał dzisiaj porozumienie w sprawie utworzenia konsorcjum inwestycyjnego, które zbuduje w polskich stoczniach dwa pełnomorskie promy pasażersko-samochodowe dla Polskiej Żeglugi Bałtyckiej.

PŻB, jeden z kilku przewoźników działających na Bałtyku, jest zainteresowana inwestycjami w rozwój nowych połączeń żeglugowych, ale w tym celu potrzebuje rozbudowy floty promów. Inwestycja wymaga finansowania w postaci kapitału oraz kredytów. Drugim, obok PFR partnerem finansowym projektu będzie PKO Bank Polski. W skład konsorcjum partnerów przemysłowych, które ma wykonać nowe promy są Gdańska Stocznia Remontowa im. J. Piłsudskiego, Stocznia Remontowa "Nauta", Morska Stocznia Remontowa Gryfia oraz Szczeciński Park Przemysłowy, jako kontynuator przemysłu stoczniowego w Szczecinie.

Reklama

Zgodnie z podpisanym listem intencyjnym pierwszy z promów ma być gotowy w 2019 r. Projekt inwestycyjny będzie realizowany zgodnie z przepisami ustawy o aktywizacji przemysłu okrętowego i przemysłów komplementarnych, która ma wejść w życie 1 stycznia 2017 r.

- - - - -

Rozmowa Interii z Pawłem Borysem, prezesem Polskiego Funduszu Rozwoju

Interia: Panie prezesie, jaki jest cel projektu, w który zaangażował się Polski Fundusz Rozwoju?

Paweł Borys: - Zasadniczy cel to oczywiście wzmocnienie konkurencyjność polskiego przewoźnika morskiego na rynku przewozów promowych na Bałtyku. Zdecydowaliśmy się na ten ruch, bo oceniamy, że perspektywy dla tej branży są bardzo atrakcyjne, szczególnie wobec przebudowy infrastruktury drogowej w Polsce. Ponadto liczymy też na to, że m.in. dzięki tej inwestycji powstanie narodowy lider przewozów promowych, który może być platformą konsolidacji i optymalizacji całego sektora.

Jest również drugi cel: ten projekt daje możliwość rozwoju naszego przemysłu stoczniowego.

W jaki sposób miałby być osiągnięty cel w postaci stworzenie narodowego lidera promowego?

- Chodzi o inwestycje w zwiększenie konkurencyjności Polskiej Żeglugi Bałtyckiej poprzez odnowienie jej floty. Chcemy w ten sposób zapoczątkować proces zastępowania starych, wysłużonych jednostek zbliżających się do kresu swojego ekonomicznego życia nowymi jednostkami z okresem, o większej ładowności i lepiej dostosowanych do potrzeb obecnego rynku.

Jak rozumiem polskie stocznie zyskają, ponieważ to one będą budować te jednostki.

- Zamówienie nowych promów dla PŻB w polskich stoczniach dałoby tym ostatnim dodatkowe przychody na okres kilku najbliższych lat. Umożliwiłoby zatem nie tylko utrzymanie istniejących miejsc pracy, ale i stworzenie nowych. Nie bez znaczenia jest też to, że dałoby impuls rozwojowy dla firm, które są poddostawcami naszych stoczni. To oczywiście wspomogłoby rozwój społeczny i gospodarczy całego północnego regionu Polski.

Dziękuję za rozmowę.

- - - - -

Paweł Borys stanowisko prezesa Polskiego Funduszu Rozwoju (następcy Polskich Inwestycji Rozwojowych) objął 1 maja tego roku. Jest znanym polskim ekonomistą oraz menedżerem, zanim trafił do zarządu PFR od 2010 r. był dyrektorem zarządzającym w PKO BP. Wcześniej był także głównym ekonomistą w Grupie Erste Bank w Polsce. zarządzającym funduszami oraz szefem inwestycji w ramach funduszy inwestycyjnych w Grupie Deutsche Bank, drugiej największej firmie zarządzania aktywami na świecie. Budował także polską firmę specjalizującą się w inwestycjach na rynku private equity i venture capital, pełniąc funkcję prezesa spółki AKJ Investment TFI.

Ponadto w latach 2001-2005 pracował w Szkole Głównej Handlowej, gdzie prowadził badania z zakresu teorii konwergencji ekonomicznej i zależności pomiędzy sektorem finansowym oraz rozwojem gospodarczym.

Paweł Borys specjalizuje się w inwestycjach, zarządzaniu, analizach makroekonomicznych, planowaniu strategicznym i finansowym oraz restrukturyzacjach przedsiębiorstw. Ma żonę i trojkę dzieci.

Polski Fundusz Rozwoju, to rządowa spółka celowa podległa Ministerstwu Skarbu Pastwa. Powstał 13 kwietnia 2016 r. z przekształcenia wcześniejszej firmy Polskie Inwestycje Rozwojowe. Zadanie grupy, której strategicznym centrum jest PFR to integrowanie w ramach spójnej strategii i profesjonalnych standardów zarządzania takie instytucje jak m.in.: KUKE, Bank Gospodarstwa Krajowego, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Polska Agencja Informacji i Inwestycji Zagranicznych, Agencji Rozwoju Przemysłu. Główne obszary działalności PFR to wsparcie dla małych i średnich przedsiębiorstw, finansowanie i promocja innowacji, projekty infrastrukturalne, rozwój eksportu oraz inwestycji zagranicznych.

INTERIA.PL
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »