Od wypłaty do wypłaty. Nowe badanie pokazuje smutną prawdę o Polakach

Choć Polacy nominalnie zarabiają coraz więcej, prawie połowie wystarcza jedynie na bieżące utrzymanie. Z najnowszego badania Santander Consumer Banku wyłania się obraz polskich rodzin żyjących od wypłaty do wypłaty. Tylko nieliczni mogą sobie pozwolić na oszczędzanie, a wielu potrzebuje wsparcia finansowego.

Prawie połowie respondentów zarobki wystarczają tylko na miesięczne utrzymanie, natomiast 25 proc. Polaków stać na bieżące wydatki i budowanie oszczędności - wynika z raportu "Polaków portfel własny: oszczędny jak Polak".

Polacy nie mają z czego oszczędzać

Eksperci Santander Consumer Banku zwrócili uwagę, że przypadku wielu Polaków cel w postaci zdolności do budowania zaplecza budżetowego, obejmującego zarówno krótkoterminową rezerwę na nieprzewidziane wydatki, jak i długoterminowe zabezpieczenie przyszłości, pozostaje trudny do osiągnięcia. Zaznaczyli, że dzieje się tak nie ze względu na brak świadomości, lecz ograniczone warunki dochodowe i bariery ekonomiczne.

Reklama

Jak wynika z raportu Santander Consumer Banku "Polaków portfel własny: oszczędny jak Polak", 25 proc. respondentów zarabia wystarczająco dużo na codzienne wydatki oraz regularne odkładanie środków. Z kolei pensja 49 proc. badanych starcza na miesięczne utrzymanie, ale brakuje już na oszczędności. 17 proc. deklaruje, że czasami brakuje im pieniędzy pod koniec miesiąca, a 5 proc. przyznaje, że dochód im nie wystarcza i muszą się zapożyczać lub korzystać z "poduszki finansowej".

"Jak pokazuje nasze badanie, comiesięczne koszty niejednokrotnie pochłaniają całą pensję czy też emeryturę i ciężko mówić o budowaniu poduszki finansowej" - stwierdziła menadżer ds. Rozwoju Sprzedaży z Santander Consumer Banku Mariola Kondek-Pasztetnik, cytowana w informacji.

Polskim seniorom brakuje pieniędzy, aby oszczędzać

Wskazała ona, że największa grupa, której miesięczny dochód przeznaczany jest na utrzymanie i nie starcza na oszczędności, to seniorzy. Ekspertka dodała, że wśród nich już dwie trzecie zmaga się z tym problemem. "Z kolei osoby, którym najczęściej brakuje pod koniec miesiąca to dwudziestolatkowie (22 proc.). Wśród badanych, którym nie brakuje i na wydatki, i zadbanie o zaplecze finansowe zdecydowanie wyróżniają się czterdziestolatkowie (34 proc.)" - dodała.

Jej zdaniem zbudowana kariera i doświadczenie przekładają się na wyższe wynagrodzenie, co pozwala czterdziestolatkom na potencjalnie wyższy poziom życia.

Raport "Polaków portfel własny: oszczędny jak Polak" pokazał również, że Polacy są samodzielni finansowo. "61 proc. deklaruje, że utrzymuje się samodzielnie i nie potrzebuje pomocy. Najbardziej samodzielni są seniorzy - aż 88 proc. z nich" - poinformowali autorzy raportu.

Z kolei jedna piąta badanych stwierdziła, że czasem wspierają ich bliscy. "W tej grupie znacznie częściej znajdują się młodzi, a dokładnie 24 proc. dwudziestolatków i 26 proc. trzydziestolatków" - zauważyli autorzy badania.

Pożyczka od rodziny bywa koniecznym wsparciem dla wielu polskich rodzin

Zgodnie z badaniem 7 proc. ze wszystkich ankietowanych przyznaje, że często korzysta z pożyczek od rodziny. "Tutaj również najwięcej odpowiedzi padło ze strony osób w wieku 18-29 lat (15 proc.). Z kolei 6 proc. respondentów deklaruje, że bez finansów od bliskich nie byliby się w stanie utrzymać" - wskazano, zaznaczając, że również w tej kategorii dominują najmłodsi - 14 proc. z nich zgodziło się z tym stwierdzeniem.

"Oszczędzanie nie zawsze musi oznaczać wielkich kwot - liczy się regularność i konsekwencja. Nawet niewielkie sumy odkładane co miesiąc to realny krok w stronę większego bezpieczeństwa" - podkreśliła Kondek-Pasztetnik.

Badanie zostało zrealizowane na zlecenie Santander Consumer Banku metodą telefonicznych, standaryzowanych wywiadów kwestionariuszowych wspomaganych komputerowo (CATI), przeprowadzonych przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych (IBRiS) w dniach 18-29 kwietnia 2025 r. Badanie przeprowadzono na reprezentatywnej grupie 1000 dorosłych Polaków.

PAP
Dowiedz się więcej na temat: zarobki | zarobki w Polsce | koszty życia | pensje w Polsce
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »