Dzwonią do ciebie z tego numeru? Lepiej odrzuć, bo stracisz pieniądze

Rośnie liczba osób oszukanych na wymuszeniu połączenia telefonicznego obciążonego nadmiernymi kosztami. To metoda "wangiri", czyli z japońskiego "szybkie cięcie", która polega na wmanewrowaniu w wysokie opłaty za oddzwonienie na określony numer telefonu. Można jednak łatwo rozpoznać podstęp, ale należy być czujnym.

Oszuści, którzy wykorzystują metodę "wangiri" liczą, że ofiary automatycznie oddzwonią na numer, który próbował się do nich dodzwonić. Wystarczy jedna decyzja, by stracić pieniądze, ponieważ połączenie telefoniczne z niektórymi numerami naraża na dodatkowe koszty.

Nieznany numer telefonu wyśle tylko jeden sygnał i będzie czekał

Oszustwo polega na tym, że wyłudzacze dzwonią na numer ofiary, ale ograniczają się do wysłania jednego sygnału. W efekcie adresat zwykle dostaje jedynie powiadomienie, że ktoś dzwonił. Nieznany numer telefonu można zignorować, ale nie brakuje osób, które automatycznie oddzwonią.

Reklama

Oszuści potrafią wpędzić w koszty i wykorzystują do tego automaty, które emitują dźwięk oczekiwania na połączenie, gdy w rzeczywistości to już trwa. Ofiary nie zdają sobie więc sprawy, że dodzwoniły się i opłata jest już naliczana. 

W przypadku krajów spoza UE minuta połączenia z nimi może kosztować równowartość 1-3 zł. W prosty sposób wykorzystują to nieuczciwe osoby. "Oszuści dogadują się z lokalnymi firmami komunikacyjnymi, zapewniając im miliony takich połączeń przychodzących. Nawet jeśli każde z nich trwa 20 sekund, to przy ogromnej skali tego oszustwa, daje milionowe zyski" - wyjaśnia Witold Tomaszewski z Urzędu Komunikacji Elektronicznej.

Kwoty doliczane za jedno połączenie nie są kosmiczne, ale i tak proceder oszustom się opłaca. Szacunki przytoczone przez portal netcomplex.pl wskazują, że tylko w 2023 roku w Polsce metodą "wangiri" użytkownicy komórek stracili kilka milionów złotych. W skali świata mowa nawet o miliardach dolarów zrabowanych w ciągu roku.

Te numery od razu odrzucaj. Oddzwonienie grozi utratą pieniędzy

Lepiej z automatu nie oddzwaniać na połączenia od nieznanych numerów. Interpol rozpoznał osiem prefiksów, które pozwalają wskazać, że oto najprawdopodobniej dzwoni oszust łasy na cudze pieniądze. Następujące prefiksy mogą pomóc rozpoznać oszustów, którzy najczęściej posługują się numerami kierunkowymi tych kilku państw:

  • +373 (Mołdawia),
  • +383 (Kosowo),
  • +216 (Tunezja),
  • +252 (Somalia),
  • +93 (Afganistan),
  • +63 (Filipiny),
  • +994 (Azerbejdżan),
  • +223 (Mali).

Spośród wskazanych numerów do Polski najczęściej dzwoni pięć ostatnich. Skąd jednak oszuści dzwoniący z numerem kierunkowym Somalii wiedzą, do kogo zadzwonić w Polsce? Numery telefonów biorą z ogólnie dostępnych baz danych i portali sprzedażowych. Najczęstsze źródła to np. CEIDG, formularze internetowe lub portale z ogłoszeniami.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: numer telefonu | pieniądze | oszustwo
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »