7 mitów o faktoringu – poznaj prawdę o tym rodzaju finansowania dla firm!

Faktoring, czyli w skrócie sprzedaż faktur z odroczonym terminem płatności. Przedsiębiorca takie faktury przekazuje firmie faktoringowej (która niemal od ręki wypłaca mu zaliczkę - w wysokości do 100% wartości faktury netto lub 90% brutto) i nie czeka na przelewy od swoich klientów, ma więc szybki dostęp do gotówki, którą może zarządzać w dowolny sposób. Nie tworzą się zatem zatory płatnicze – biznes utrzymuje cały czas płynność finansową.

Artykuł sponsorowany

Rynek faktoringu cały czas dynamicznie się rozwija - według danych Polskiego Związku Faktorów, w pierwszym półroczu 2022 odnotowano wzrost o jedną trzecią w porównaniu z analogicznym okresem w roku poprzednim. To pokazuje, że ta usługa finansowania jest coraz chętniej wybierana przez polskich przedsiębiorców.

Czy na pewno wiesz już wszystko o faktoringu? Być może dotąd Twoja firma nie korzystała z tej usługi, ponieważ wciąż spotykasz się z przekonaniem, że nie jest to rozwiązanie dla Twojej branży czy typu działalności? W tym artykule rozprawiamy się z mitami o faktoringu!

Mit nr 1 - faktoring jest dedykowany tylko dużym firmom

"Tylko duże firmy i korporacje mogą skorzystać z faktoringu" - zdarzyło Ci się usłyszeć takie stwierdzenie? Już spieszymy ze sprostowaniem. Usługa faktoringu jest dostępna dla wszystkich rodzajów działalności - JDG, spółek czy dużych korporacji. Ten typ finansowania sprawdza się także w przypadku nowych firm, start-upów czy nawet freelancerów, którzy współpracują ze stabilnymi odbiorcami.

Jeśli wystawiasz faktury z odroczonym terminem płatności, ta usługa jest dla Ciebie. Jest dostępna również dla firm z branż definiowanych jako branże wysokiego ryzyka, które mają ograniczony dostęp do finansowania w ramach tradycyjnych produktów kredytowych. Możliwość skorzystania z faktoringu mają również przedsiębiorstwa posiadające niewielkie zadłużenia.

Mit nr 2 - faktoring to kredyt

Faktoring, tak jak kredyt, to źródło finansowania przedsiębiorstwa. Między tymi usługami są jednak ogromne różnice.

Przede wszystkim faktoring jest o wiele szerzej dostępny niż kredyt, ponieważ istotą oceny potencjału transakcji nie jest tylko sytuacja firmy, która chce skorzystać z faktoringu, ale przede wszystkim jej relacje handlowe z odbiorcami. Tak jak już zostało wspomniane - korzystają z niego małe i duże biznesy czy firmy posiadające opóźnienia w płatnościach. Aby skorzystać z faktoringu nie jest ważna  jedynie historia czy zdolność kredytowa, ale jakość współpracy z kontrahentami.

Ten typ finansowania dostępny jest online, co jest niezwykle wygodne  - przedsiębiorca, nie wychodząc z domu, wnioskuje o limit faktoringowy i przesyła faktury faktorowi. Procedury są o wiele bardziej uproszczone w stosunku do kredytów, a oczekiwanie na decyzję jest przyspieszone. Ponadto, środki pozyskane z faktoringu są do pełnej dyspozycji przedsiębiorcy - wykorzystuje je na dowolny cel.

Mit nr 3 - faktoring generuje dodatkowe zadłużenie

Faktoring to nic innego jak przyspieszenie zapłaty za faktury, które i tak zostałyby zapłacone przez odbiorców. Oznacza to, że - z punktu widzenia zadłużenia - zasadniczo nic się nie zmienia. Firma korzysta ze "swoich" środków wcześniej niż wynika to z terminów płatności na fakturze.

Gdy korzystasz z faktoringu, niejako otrzymujesz pieniądze za już zrealizowaną sprzedaż, czyli zarobione przez Twoją firmę, więc dysponujesz swoimi środkami pieniężnymi, tylko wcześniej niż zostały one przekazane przez Twojego kontrahenta.

Mit nr 4 - faktoring to windykacja należności

Faktoring i windykacja to dwie zupełnie różne usługi finansowe. Windykacja polega na odzyskiwaniu pieniędzy z przeterminowanych faktur, natomiast faktoring dotyczy odroczonych faktur, których termin płatności jeszcze nie upłynął.

W zakres działań firmy faktoringowej nie wchodzi odzyskiwanie należności, a ich administracja i weryfikacja kontrahentów. Usługa faktoringu polega na finansowaniu bieżącej działalności przedsiębiorstwa.

Mit nr 5 - faktoring jest bardzo drogi

Jeszcze kilka lat temu przedsiębiorcy chętniej wybierali kredyt obrotowy, gdyż mit o drogim faktoringu był dość powszechny. Jest jednak inaczej - usługa faktoringu może mieć cenę porównywalną do tej, jaką firma zapłaci za kredyt. Pośrednio wyrazem jej rosnącej popularności jest fakt, że z usług faktoringowych korzysta dziś ponad 22 tyś polskich przedsiębiorców, którzy przekazali do sfinansowania już 10,8 mln faktur (PZF, 2022).

Nowoczesne firmy korzystają z kombinacji usług kredytowych i faktoringowych (często z przewagą faktoringu), ponieważ wiedzą, że różnice kosztowe między tymi usługami nie istnieją, bądź są nieznaczące.

W aktualnej sytuacji ekonomicznej faktoring wręcz staje się bardziej popularny niż kredyt - ze względu na większą dostępność oraz dlatego, że koszty rozwiązań faktoringowych i kredytowych są po prostu podobne.

Ponadto, otrzymanie kredytu wiąże się również z posiadaniem rożnego rodzaju zabezpieczeń, które same w sobie mogą być kosztowne. Faktoring natomiast wyróżnia uproszczona i dużo mniej skomplikowana procedura oraz możliwość wnioskowania online, bez wychodzenia z domu. A wystarczającym zabezpieczeniem są najczęściej same faktury przekazywane do faktoringu.

Mit nr 6 - faktoring wpływa negatywnie na wizerunek firmy

Jest zupełnie odwrotnie, ponieważ korzystając z faktoringu, Twój kontrahent nie musi spieszyć się z płatnością za Twoje faktury! Faktoring także sprawia, że Twoja firma staje się konkurencyjna na rynku, ponieważ jesteś w stanie zaoferować odroczone terminy płatności, a niektórym biznesom właśnie na tym zależy. Dzisiaj długość odroczenia płatności, jaką firma może zaproponować swoim odbiorcom, jest bardzo ważnym czynnikiem konkurencyjnym. 

Faktoring niezaprzeczalnie poprawia płynność finansową przedsiębiorstwa, a co za tym idzie - Twoja firma jest wypłacalna i reguluje swoje należności na czas, bądź nawet przed czasem, co daje silniejszą pozycję negocjacyjną w relacji z własnymi dostawcami.

Mit nr 7 - faktoring to jedynie sposób na chwilowy brak gotówki

Jest w tym część prawdy - oczywiście z faktoringu możesz skorzystać jednorazowo, w momencie, w którym borykasz się z zatorami płatniczymi i nie posiadasz odpowiedniej ilości środków np. na wypłatę wynagrodzeń pracownikom czy opłatę składek.

Faktem jest natomiast, że odpowiednie zarządzanie limitem faktoringowym to również świetny sposób na stałe i bezpieczne finansowanie bieżącej działalności biznesowej i utrzymanie płynności. Faktoring zwiększy Twoją konkurencyjność, a także pozwoli Ci zainwestować czy rozszerzyć działalność w momencie, kiedy pojawi się taka okazja rynkowa.

Faktoring online dla Twojej firmy w Apfino

W ramach bezpłatnej platformy Apfino możesz korzystać z różnych usług i produktów finansowych, w tym faktoringu. Wystarczy założyć firmowe konto i złożyć za darmo wniosek o limit faktoringowy.

Faktoring online w Apfino to bardzo praktyczne rozwiązanie dla każdej firmy, w szczególności dla  przedsiębiorstw korzystających z systemów Comarch ERP - pozwala na wygodne połączenie, szybkie przesyłanie faktur między portalami i jeszcze sprawniejsze zarządzanie finansami firmy.

Źródło: http://faktoring.pl/2022/07/28/kolejny-rekord-branzy-faktoringowej/

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »