Co musisz sprawdzić przed zakupem używanego auta?

Na kupujących auta używane od prywatnych sprzedających, z komisów czy od handlarzy, czyha wiele niespodzianek. Nigdy nie możesz mieć pewności, że sprzedawca jest z Tobą szczery i wspomni o istniejących usterkach używanego pojazdu. Dlatego powinieneś zachować czujność. Dowiedz się, co sprawdzić przed zakupem samochodu z drugiej ręki.

Ocena auta z zewnątrz

Wizualnie samochód używany może prezentować się znakomicie. Bardzo prawdopodobne, że na lakierze nie ma ani jednej ryski, a tapicerka samochodowa jest w idealnym stanie. To jednak wbrew pozorom powinno wzbudzić Twoją czujność, ponieważ używane pojazdy zawsze są lekko zarysowane. Idealna karoseria bez śladu użytkowania może wskazywać na to, że samochód był dopiero co malowany. Natomiast doskonałe wnętrze świadczy nie tylko o tym, że zadbano o jego czystość, ale i być może wymieniono pokrycie kierownicy czy dywaniki.

Dokumenty używanego samochodu

Nie mniej ważne przy kupowaniu auta są jego dokumenty. Samochód powinien być ubezpieczony w ramach OC. Za ubezpieczenie samochodu odpowiada jego obecny właściciel. Jeśli nie wykupił ochrony, musisz o tym wiedzieć. Nie stanowi to bezwzględnej przeszkody do kupna takiego używanego auta, ale wtedy szybko powinieneś podpisać nową umowę ubezpieczenia OC, by Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nie nałożył na Ciebie kary za brak polisy. Kalkulatory OC na uniqa.pl ułatwią Ci wyliczenie składki za ochronę.

Zanim podpiszesz umowę kupna-sprzedaży używanego auta, sprawdź, czy ma ono ważne badanie techniczne potwierdzone wpisem w dowodzie rejestracyjnym. Zobacz też, czy widniejący w nim właściciel pojazdu to ta sama osoba, która oferuje jego sprzedaż. Numer VIN samochodu musi zgadzać się z numerem wybitym na karoserii auta.

Skrupulatne sprawdzenie dokumentacji i stanu technicznego oraz historii używanego pojazdu zwiększają szansę na satysfakcję z zakupu.  

Przeczytaj także: Jakie przywileje mają właściciele aut elektrycznych?

Stan techniczny auta

Jeśli nie masz wykształcenia w kierunku mechaniki samochodowej lub po prostu nie jesteś ekspertem w tej dziedzinie, samodzielne sprawdzenie stanu technicznego pojazdu będzie dla Ciebie wyzwaniem. Wtedy najlepiej udać się do zaprzyjaźnionego warsztatu mechanicznego, zabrać ze sobą na oglądanie auta mechanika albo wybrać się wraz ze sprzedającym do okręgowej stacji kontroli pojazdów.

W serwisie - niezależnym, w stacji kontroli czy w ASO (autoryzowanym serwisie obsługi) samochód może być sprawdzony bardzo dokładnie, ze szczególnym uwzględnieniem:

  • układu hamulcowego,
  •  zawieszenia,
  • · układu kierowniczego,
  • układu napędowego i wydechowego,
  •  diagnostyki komputerowej,
  • grubości lakieru.

Przegląd techniczny przeprowadzony przez ekspertów wskaże, czy samochód jest sprawny albo które jego części wymagają szczególnej uwagi. Ewentualne usterki, jakie ujawni kontrola stanu technicznego, mogą przeważyć szalę na niekorzyść dokonania zakupu, ale też staną się podstawą do negocjacji niższej ceny.

Historia pojazdu

Bardzo ważne jest, by skontrolować, czy kupowany samochód używany nie brał udziału w wypadkach czy kolizjach drogowych. Wizualnie może Ci się wydawać, że auto wygląda idealnie. Być może sam właściciel zapewnia Cię, że jest to samochód bezwypadkowy.

Warto również zweryfikować historię pojazdu. Dzięki temu, że Ministerstwo Cyfryzacji udostępniło usługę HistoriaPojazdu, sprawdzisz m.in.:

  • Czy pojazd nie jest kradziony?
  • Czy stan licznika jest prawidłowy (rzeczywisty)?
  •  Czy auto przeszło okresowe badanie techniczne?

Kontroli możesz dokonać samodzielnie, ale potrzebujesz do tego celu:

  • numeru VIN pojazdu,
  • numeru rejestracyjnego,
  • daty pierwszej rejestracji.

Jeśli sprzedający nie jest skłonny do tego, by podać Ci takie dane, możesz przypuszczać, że historia auta używanego jest inna od tej, jaką w ogłoszeniu lub przy osobistym spotkaniu przedstawił sprzedający.

Dane zgromadzone w HistoriiPojazdu udostępnionej przez Ministerstwo Cyfryzacji pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów, do której od 2004 roku informacje przekazuje kilka tysięcy różnych podmiotów.


Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »