Co sprawia, że przemysł działa? Utrzymanie ruchu i jego wyzwania

Przestoje w przemyśle to jeden z najważniejszych problemów, który wpływa nie tylko na wydajność, ale również koszty ponoszone przez przedsiębiorstwa. Kluczowe stają się zatem procesy utrzymania ruchu, które pozwalają zachować ciągłość produkcyjną. Z jakimi wyzwaniami i problemami muszą radzić sobie działy utrzymania ruchu w przedsiębiorstwach produkcyjnych? Odpowiadamy.

Co powoduje, że przemysł działa?

Robotyzacja i automatyzacja przemysłu sprawiła, że na przestrzeni lat procesy produkcyjne stały się jeszcze bardziej wydajne. Automatyka przemysłowa pozwoliła bowiem je zoptymalizować, co przekłada się zarówno na jakość produkcji, jak i związane z nią koszty. Istotne stało się jednak to, by automatyczne linie przemysłowe, czy poszczególne maszyny i urządzenia mogły pracować w sposób ciągły, co wymaga wykonywania czynności związanych z utrzymaniem ruchu. Ich głównym celem jest bowiem zapewnienie zadowalającego poziomu dostępności technicznej maszyn dla celów produkcyjnych, co można osiągnąć dzięki:

  • działaniom prewencyjnym polegającym na cyklicznej weryfikacji stanu maszyn i usuwaniu drobnych usterek, gdy te się pojawią;
  • interwencjom przeprowadzanym w sytuacji, gdy maszyny w wyniku awarii nagle przestają działać;
  • zarządzaniu dostępnością części zamiennych niezbędnych do napraw i wprowadzania usprawnień;
  • zarządzaniu ciągłą ewidencją danych technicznych dotyczących maszyn;
  • monitorowaniu wskaźników KPI związanych z efektywnością utrzymania ruchu.

W zależności od specyfiki działalności danego przedsiębiorstwa oraz jego struktury organizacyjnej pracownicy działów utrzymania ruchów w firmach produkcyjnych mogą zajmować się również innym rodzajem czynności. Przykładam może być zarządzanie infrastrukturą techniczną, zarządzanie i usprawnienie współpracy z dostawcami zewnętrznymi, czy wdrażanie nowych technologii oraz metodologii opierających się na współpracy pomiędzy działem produkcji i utrzymania ruchu. Podejmowane czynności mają oczywiście na celu zapewnienie ciągłości procesów produkcji.

Strategie utrzymania ruchu

Utrzymanie ruchu to kluczowe procesy z punktu widzenia przedsiębiorstwa produkcyjnego, w związku z czym powinny być realizowane w sposób zorganizowany i systematyczny. Istotne jest również przyjęcie odpowiedniej strategii, która może być:

  • prewencyjna, czyli oparta na konkretnym harmonogramie przeglądów i remontów. Terminy prac wynikają wówczas z zaleceń producenta danego sprzętu bądź tego, w jaki sposób dział utrzymania ruchu planuje żywotność danej maszyny. Istotne jest także odpowiednie dopasowanie przestojów w jej pracy;
  • reaktywna, czyli oparta na podejmowaniu czynności dopiero wtedy, gdy wystąpi konkretna awaria. Rezygnuje się wówczas z przeprowadzania przeglądów i remontów maszyn, co pozwala ograniczyć koszty utrzymania ruchu. Rośnie natomiast ryzyko pojawienia się nieprzewidzianych awarii parku maszynowego, których usunięcie może wymagać znacznie większych nakładów finansowych niż stosowanie modelu prewencyjnego;
  • predykcyjna, która polega na gromadzeniu oraz analizie danych dotyczących pracy maszyn. Wymaga zastosowania elementów automatyki przemysłowej, ponieważ opiera się na próbie określenia tego, w jakich odstępach czasu lub po wykonaniu jakiej ilości cyklów produkcyjnych nastąpi zużycie danego komponentu. Umożliwia to jego wymianę, zanim przyczyni się do powstania usterki bądź awarii.

Wyzwania utrzymania ruchu

Pracownicy odpowiedzialni za utrzymanie ruchu w przedsiębiorstwach produkcyjnych w swojej codziennej pracy napotykają wiele wyzwań, które determinują skuteczność utrzymania ciągłości procesów produkcyjnych. Problemy dotyczą różnych obszarów, ponieważ może chodzić zarówno o brak dostępności odpowiednich części do naprawy specjalistycznych maszyn, jak i niewłaściwą organizację struktur w przedsiębiorstwie, co może utrudniać wymianę informacji i wpływać na skuteczność procesów utrzymania ruchu. Poniżej zostały przedstawione najważniejsze wyzwania utrzymania ruchu, z którymi borykają się przedsiębiorstwa produkcyjne.

Starzejący się sprzęt Jednym z najważniejszych wyzwań stojących przed pracownikami utrzymania ruchu jest zagwarantowanie sprawności starzejącego się sprzętu, który może być nie tylko wyeksploatowany, ale również przestarzały technologicznie. W efekcie problemem może być zarówno niska dostępność części wymiennych, jak i skomplikowane naprawy, które zajmują wiele czasu.

Niska dostępność części do maszyn Częstym problemem, z którym zmagają się na co dzień pracownicy utrzymania ruchu w przedsiębiorstwach produkcyjnych jest z pewnością niska dostępność części do maszyn. Co istotne dotyczy to nie tylko starego sprzętu, który nie jest już produkowany, ale również nowoczesnych maszyn produkcyjnych, w przypadku których problemem może być wydłużony czas oczekiwania na zamówione części zamienne.

Brak wykwalifikowanej kadry Wyzwaniem dla działów utrzymania ruchu w przedsiębiorstwach produkcyjnych jest rekrutacja oraz utrzymanie wykwalifikowanych pracowników. Rozwój technologii sprawia bowiem, że przedsiębiorstwo powinno inwestować w odpowiednie szkolenia dla swojej kadry, co pozwoli podnieść skuteczność procesów utrzymania ruchu. Z drugiej strony problemem może być podejście najbardziej doświadczonych pracowników, którzy w wielu przypadkach uważają, że wszystko wiedzą najlepiej.

Brak odpowiednich struktur organizacyjnych oraz procesów Problemem, z którym w codziennej pracy zmagają się pracownicy utrzymania ruchu jest niewątpliwe chaos organizacyjny, który występuje w wielu przedsiębiorstwach przemysłowych. W efekcie brak odpowiednich struktur oraz standaryzacji procesów sprawia, że czas usunięcia ewentualnej awarii znacznie się wydłuża, na czym traci nie tylko sama firma, ale również pracownicy utrzymania ruchu, u których potęguje się frustracja.

Komunikacja z działem produkcji Pracownicy utrzymania ruchu muszą być nie tylko skuteczni w swojej pracy, ale utrzymywać również odpowiedni poziom komunikacji z działem produkcji. Jest to wyzwanie, ponieważ w wielu przypadkach pracownicy skupiają się wyłącznie na własnych obowiązkach. Komunikacja jest jednak bardzo istotna, ponieważ przekazywanie kompletnych informacji dotyczących usterek, czy sposobu działania maszyn przemysłowych pozwala uniknąć wielu poważniejszych problemów oraz skraca czas rozwiązywania tych problemów, które już wystąpiły.

Planowanie przeglądów i remontów maszyn Utrzymanie ciągłości produkcji wymaga nie tylko szybkiego reagowania na ewentualne awarie, ale również odpowiedniego planowania przeglądów oraz remontów maszyn i urządzeń. W praktyce może stanowić to nie lada wyzwanie, ponieważ może wymagać okresowego wyłączenie z użytkowania konkretnych maszyn, co powoduje konieczność zaplanowania tej czynności i wykonania w taki sposób, by maksymalnie ograniczyć czas i skutki przestoju.

Zewnętrzny serwis automatyki przemysłowej - dlaczego warto zlecić obsługę firmy?

Automatyka i elektronika przemysłowa to technologie, które pozwoliły wznieść przemysł na wyższy poziom, czyli nie tylko podnieść jego wydajność, ale również ograniczyć koszty. Automatycznie wzrosło jednak znaczenie procesów utrzymania ruchu, ponieważ awarie specjalistycznych maszyn i urządzeń mogą być nie tylko trudne w naprawie i kosztowne, ale również czasochłonne. Rozwiązaniem tego problemu może być zewnętrzny serwis automatyki przemysłowej, który może stanowić wsparcie dla zatrudnianych pracowników utrzymania ruchu bądź przejąć kompleksową obsługę przedsiębiorstwa w tym zakresie. Usługi tego typu oferowane są między innymi przez PLE Service, a zaletą skorzystania z takiego rozwiązania jest możliwość sprostania wyzwaniom, które stoją obecnie przed pracownikami utrzymania ruchu w przedsiębiorstwach produkcyjnych. Wyspecjalizowany partner może bowiem nie tylko zagwarantować skuteczność w naprawach zaawansowanego technologicznie parku maszynowego, ale również oferować pomoc w uzyskaniu części zamiennych, czy prowadzić odpowiednią dokumentację  dotyczącą funkcjonowania maszyn i przeprowadzanych prac remontowych. Usługi serwisowe oferowane przez wspomnianą wcześniej firmę PLE Service pozwalają bowiem rozwiązać wszystkie problemy, które zostały wymienione w poprzednim akapicie. W efekcie możliwe będzie zaplanowanie i przeprowadzenie działań mających na celu zapobieganie ewentualnym usterkom. Przykładem mogą być nie tylko przeglądy okresowe, ale również systematyczna wymiana zużywających się części eksploatacyjnych.

Dlaczego utrzymanie ruchu jest aż tak ważne?

Poruszając kwestię wyzwań, z którymi zmagają się na co dzień pracownicy utrzymania ruchu w przedsiębiorstwach produkcyjnych warto podkreślić również kluczową rolę tego typu procesów z punktu widzenia działalności firmy. Skuteczność działań wykonywanych przez osoby zajmujące się utrzymaniem ruchu przekłada się bowiem na możliwość utrzymania ciągłości produkcji. W efekcie uzależniona od tego jest nie tylko jej wydajność, ale również koszty. Warto bowiem mieć świadomość, że każdy kolejny dzień przestoju powoduje straty, które mogą być nie tylko efektem wyprodukowania mniejszej ilości dóbr, ale również kar umownych, które mogą być wpisane do umów z odbiorcami towarów. W efekcie nawet teoretycznie drobna usterka może powodować poważne problemy, które będą tym większe im dłuższy będzie czas jej usunięcia. Istotne jest zatem to, by serwis elektroniki przemysłowej był w stanie nie tylko jak najszybciej ją zdiagnozować, ale również usunąć i wdrożyć działania mające zapobiegać tego typu zdarzeniom w przyszłości.

Podsumowując należy stwierdzić, że zasługą tego, że przemysł działa jest odpowiednie zaplanowanie oraz skoordynowanie procesów utrzymania ruchu. Odpowiedzialni za nie pracownicy w codziennej pracy zmagają się bowiem z wieloma wyzwaniami, które w zależności od organizacji mogą wymagać współpracy z zewnętrznym serwisem automatyki przemysłowej.


Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »