Czego mogę oczekiwać od pracodawcy?

Najnowsze badania wykazały, że dla polskich pracowników sama ochrona życia w obszarze ubezpieczeń grupowych to za mało. Oczekujemy od ubezpieczycieli troski o zdrowie, wsparcia w naszych pasjach i możliwości objęcia ochroną naszych najbliższych.

W świetle badań

Badanie zrealizowane przy pomocy panelu Ariadna dla Gazeta.pl* na początku sierpnia wykazało, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy co drugi Polak miał problemy zdrowotne lub doświadczyli ich jego najbliżsi. Z uwagi na konieczność szybkiej konsultacji lekarskiej za dodatkowe usługi medyczne Polacy w większości płacili z własnej kieszeni. Prywatna opieka medyczna ceniona jest wyżej niż państwowa - głównie z uwagi na szybszą dostępność. Zgodnie z wynikami badań, Polacy oczekują od swoich pracodawców oferty ubezpieczenia grupowego i wyraźnie wskazują obszary, w których tego rodzaju wsparcie da im większe poczucie bezpieczeństwa i komfort pracy.

Ponad 70 proc. ankietowanych deklaruje, że możliwość skorzystania z ubezpieczenia grupowego jest dla nich istotna. Dla prawie 75 proc. badanych pożądany pracodawca to ten, który zapewnia abonament medyczny, ale też ubezpieczenie na życie (opinia 72 proc.), ubezpieczenie od nieszczęśliwych wypadków (70 proc.) czy dodatkowe świadczenie emerytalne (61 proc). Coraz więcej osób rozumie, że taka forma wsparcia w dłuższej perspektywie może opłacać się bardziej niż premia czy podwyżka.  
Niezmiennie od lat dla Polaków najważniejsze jest zdrowie - własne i najbliższych. Najpoważniejsze lęki dotyczące zachorowania wśród Polaków dotyczą chorób układu krążenia i onkologicznych. Pracownicy oczekują również wsparcia w ochronie przyszłości swoich dzieci, ale zależy im również na realizacji swoich pasji. Coraz popularniejsze są sporty ekstremalne, a ich popularność nie ma związku z wiekiem pracowników. Od firmy oczekujemy również, że wesprze nas w realizacji naszego hobby, a w razie kontuzji - pomoże w  regeneracji i zapewni pomoc medyczną.

Wspierający (również finansowo) pracodawca

Ubezpieczenia grupowe stanowią dziś nie tylko ukłon w stronę pracownika, ale również wyraz autentycznej troski. Wskazują również na jakość współpracy, którą oferuje organizacja. Dla nas, pracowników, to znak, że firma, z którą chcemy się związać, widzi w nas ludzi i jest gotowa zainwestować zarówno w nasz dobrostan i bezpieczeństwo, jak i stabilność całej organizacji.

Pracę postrzegamy dziś nie tylko jako obowiązek, ale również przestrzeń naszego rozwoju i budowania relacji. We wspierającym, życzliwym i troskliwym otoczeniu łatwiej nam osiągać nasze cele, rozwijać się i zachować życiową równowagę między pracą zawodową a życiem prywatnym. A kiedy od wybuchu pandemii zdrowie stało się jeszcze wyraźniejszym priorytetem - oczekujemy, że pracodawca również o nie zadba. Tym bardziej, że czasem trudno przewidzieć, jak będzie wyglądała nasza przyszłość. Bywa, że pozornie niezbyt poważne kontuzje mogą powodować poważne komplikacje, które wpływają na naszą zdolność do wykonywanej pracy. Choroby i kontuzje angażują również nasze portfele. I to nie tylko dlatego, że standardowe L4 to 80% wynagrodzenia. Chcąc szybko powrócić do pracy, częściej płacimy za wizyty, badania, rehabilitację.

Ubezpieczenie grupowe może temu zaradzić - z dodatkowym pakietem umożliwiającym organizację dodatkowych badań, zabiegów czy konsultacji lekarskich otrzymujemy od naszego pracodawcy nie tylko lepszą jakość leczenia, ale i realnie oszczędzamy. Dodatkowo w razie wystąpienia choroby objętej ubezpieczeniem, pracownik otrzyma świadczenie. Może je przeznaczyć na rekonwalescencję, albo dowolny cel.

Ubezpieczenie grupowe jest wygodną i pojemną formą wsparcia dla pracownika. W jakich obszarach możemy oczekiwać pomocy jako pracownicy?

Choroby układu krążenia

Im młodszy pracownik, tym rzadziej myśli w kategoriach chorób przewlekłych stereotypowo "zarezerwowanych" dla osób w wieku dojrzałym. Przewlekły stres i pęd sprawiają, że coraz więcej Polaków zapada na choroby układu krążenia. Im wcześniej zdiagnozowane, tym łatwiejsze do opanowania. W tego typu schorzeniach niezmiernie ważna jest regularność badań i dostęp do specjalisty. Dodatkowy pakiet ochronny, który można dokupić do ubezpieczenia grupowego znacznie ułatwi dostęp do badań i konsultacji.

Choroby nowotworowe

W przypadku nowotworu ważna jest szybkość reakcji w momencie diagnozy, kompleksowe wsparcie w organizacji badań jeszcze na etapie podejrzenia choroby,  a w momencie diagnozy szybka wypłata pieniędzy, które można przeznaczyć na dowolny cel, choć pewnie w takiej sytuacji priorytetem będzie walka o zdrowie. Wiemy natomiast, że leczenie to nie tylko badania, zabiegi i wizyty lekarskie, ale też cały szereg usług opiekuńczych, np. opieka pielęgniarki, catering dietetyczny, czy wsparcie psychoonkologa. Choroba generuje tez koszty w postaci zakupu peruk, protez, dostosowania mieszkania do nowych potrzeb. W sytuacji diagnozy pieniądze będą stanowić realną pomoc. W ramach tego pakietu można również liczyć na powtórną opinię medyczną w zagranicznych placówkach.

Zdrowie dzieci

Według badań to właśnie bezpieczeństwo naszych najbliższych stanowi szczególny obszar trosk Polaków. Dlatego dla pracowników istotna jest możliwość indywidualizacji ochrony i jej rozszerzenie zwłaszcza o kompleksową ochronę dzieci pracowników. Ale i małżonkowie lub partnerzy w związkach nieformalnych i jednopłciowych mogą zostać objęci ochroną.

Zabezpieczenie podczas realizacji sportowych pasji

Coraz większym zainteresowaniem bez względu na wiek cieszą się aktywności sportowe, również te ekstremalne. Lubimy świadomie podejmować ryzyko, bo daje nam to zastrzyk pozytywnej adrenaliny i pomnaża naszą odwagę do sięgania po nowe. Każda wyprawa na skałki albo kite’a wiąże się z koniecznością zabezpieczenia się przed kontuzjami. Biorąc pod uwagę, że przejściowe problemy ortopedyczne wśród Polaków stanowią coraz większe obciążenie, warto pamiętać, że takie rozwiązanie znacznie przyspieszy ewentualną rehabilitację i powrót do pełni sił.

Lepiej mieć niż nie mieć

Jeśli pracodawca oferuje nam polisy grupowe, warto z nich skorzystać, szczególnie jeśli są to programy, które możemy dostosować do swoich potrzeb czy sytuacji rodzinnej. Dzięki takiemu ubezpieczeniu nie musimy sięgać do własnej kieszeni w razie poważnej choroby, wypadku czy pobytu w szpitalu. Mamy pieniądze z polisy, więc nasz uszczuplony zwolnieniem lekarskim budżet nie ucierpi. Czas powrotu do pełnej aktywności będzie krótszy dzięki szybszemu dostępowi do badań i konsultacji. Co więcej, polisy grupowe mogą być przez nas kontynuowane na wciąż korzystnych warunkach nawet po tym, jak zmienimy pracodawcę.

Sięgając po grupowe ubezpieczenie, wybieramy  realną pomoc, która przyda nam się niezwykle w sytuacjach, na które trudno się przygotować.

 

*"Pracownicze ubezpieczenia grupowe" - ogólnopolski panel badawczy Ariadna dla Gazeta.pl, przeprowadzony od 5 do 8 sierpnia 2022 roku. Próba ogólnopolska losowo-kwotowa N=1066 osób, wiek badanych: 18 lat i więcej. Kwoty dobrane według reprezentacji w populacji dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. Metoda: CAWI.

Artykuł sponsorowany


.
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »