Czego nie mówić na rozmowie o pracę? Praktyczne porady
Zostałeś wybrany spośród setek kandydatów, a teraz nadszedł czas na Twój występ! Każdy ruch, każde słowo i każda intonacja, które wypowiadasz, tworzą ogólne wrażenie o Tobie jako pracowniku. Uważaj na to, co mówisz.
Świetny sposób na podtrzymanie rozmowy towarzyskiej i wyrażenie uznania dla inicjatywy rozmówcy, jednak absolutnie bezużyteczny podczas rozmowy kwalifikacyjnej. W większości przypadków to zdanie stwarza wrażenie, że rozmówca musi zyskać trochę czasu, żeby wymyślić odpowiedź.
Powtórzmy to jeszcze raz - przygotowywałeś się do rozmowy, prawda? Przygotowania oznaczają, że badasz firmę, znasz dobrze szczegóły dotyczące stanowiska i jesteś na bieżąco z nowościami w branży. Bez wątpienia musisz zadawać pytania dotyczące wyłącznie informacji niedostępnych publicznie. Co to może być? Kwestie związane z kulturą korporacyjną, jak wartości firmy są włączane w codzienne procesy pracy itp.
Twoje CV dość wyraźnie pokazuje Twoje doświadczenie i wiedzę. Podkreślanie braku umiejętności lub kwalifikacji nie da Ci dodatkowych punktów, więc po co to robić? Rozmowa kwalifikacyjna ma na celu poprawienie sytuacji, a nie zniszczenie wszystkiego! Inne ciekawe porady dotyczące aplikowania do pracy na ogloszenia24m serwis z darmowymi ogłoszeniami.
Bycie zbyt aroganckim, zadowolonym z siebie i zbyt pewnym swojej wyjątkowości spowoduje jedynie irytację i politowanie osoby prowadzącej rozmowę. Skąd wiesz, że jesteś lepszy od innych? Każdy jest wyjątkowy i posiada określony zestaw umiejętności i talentów.
To może być prawda, jednak celem Twojej rozmowy kwalifikacyjnej nie jest oczernianie Twojego byłego szefa. Wszyscy wiemy, że do tanga trzeba dwojga, więc tak otwarte wyzywanie i przedstawianie negatywnych opinii o swojej poprzedniej pracy raczej nie zrobi wrażenia na pracodawcy. Co więcej, może on dojść do wniosku, że nie jesteś dobry w rozwiązywaniu problemów i radzeniu sobie w sytuacjach konfliktowych.
Załóżmy, że naprawdę nie wiesz - ta odpowiedź nie jest żadną opcją. Wykaż się umiejętnościami komunikacyjnymi i zacznij swoją odpowiedź od słów: "Mogę się domyślać", "Najprawdopodobniej" i "Być może". W ten sposób dasz rozmówcy do zrozumienia, że nie jesteś pewien pytania, ale doceni on również twoją próbę zgadywania. Z kolei "Nie wiem" zrujnuje całe wrażenie, jakie do tej pory stworzyłeś.
Pamiętaj, że rozmowa kwalifikacyjna to nie tylko twoja ocena. To szansa dla obu stron, by lepiej się poznać. Nie masz innego wyjścia, jak przygotować przynajmniej kilka pytań na rozmowę - nie tylko zaznaczą one Twoje zainteresowanie ich firmą, ale też zobaczą, jak głęboka jest Twoja wiedza na temat ich firmy.
Artykuły sponsorowane