Czy instalacja paneli fotowoltaicznych jest opłacalna?

Nowoczesna i dobrze dobrana instalacja fotowoltaiczna zdecydowanie może przynieść ogromne korzyści. Główne z nich to oczywiście uniezależnienie się od publicznej sieci, obniżenie rachunków za prąd, bezpieczeństwo energetyczne, jak również zwiększenie ekologiczności obiektu – o tym trzeba wiedzieć. Kluczowe są dwie kwestie, odpowiednio dobrana instalacja i prawidłowy montaż. Warto w tym zakresie porównać oferty kilku producentów.

Zarówno w przypadku obiektów z rynku pierwotnego, jak również w przypadku budynków, które przechodzą remont lub kompleksową termomodernizację zdecydowanie warto inwestować w rozwiązania, dzięki którym obiekt będzie nie tylko przyjemniejszy oraz łatwiejszy w codziennym użytkowaniu, ale przede wszystkim jego utrzymanie nie przekroczy założonego budżetu. Na sukces końcowy składają się bowiem takie elementy, jak nieprzepłacony montaż oraz w miarę bezkosztowe utrzymanie.

Na uwadze musimy mieć również to, że koszty związane z utrzymaniem domu i tak rosną. Szczególnie dotkliwe są nieprzewidywalne ceny prądu oraz gazu, czyli dwóch czynników, które mają zasadniczy wpływ na nasze codzienne życie, zwłaszcza na ogrzewanie. Jeżeli ktoś wykorzystuje prąd do zasilania nowoczesnych systemów, jak klimatyzacja czy pompa ciepła, panele podczerwone, posiadanie paneli fotowoltaiczne są koniecznością.

Im lepsza, większa, bardziej dopasowana instalacja, tym oczywiście zdecydowanie lepiej. Kluczowy jest wybór doświadczonej firmy, która od A do Z wykona montaż i dobierze najkorzystniejsze rozwiązania. Panele fotowoltaiczne to inwestycja i tak należy ją traktować.

Panele fotowoltaiczne co to jest?



Panele fotowoltaiczne to tylko jeden z elementów, które wchodzą w skład instalacji fotowoltaicznej. Są to specjalnego rodzaju ogniwa, których zdaniem jest pobieranie promieni słonecznych oraz ich konwertowanie na energię elektryczną, którą codziennie wykorzystujemy. Panele mogą mieć różne rozmiary, moc, mogą różnić się wizualnie, mogą również w różny sposobów montowane - wszystko to, aby maksymalnie dobrze dopasować instalację do potrzeb klienta.

W skład instalacji wchodzą również takie elementy, jak system montażowy, okablowanie, falownik - konwerter, akcesoria montażowe.

Aby cieszyć się odpowiedniej jakości instalacją, musi ona przede wszystkim posiadać odpowiednią moc. Dobrze dobrana sprawi, że zostanie wyprodukowane dokładnie tyle prądu, ile potrzeba. Instalacja również szybciej się zwróci. Dobrym przykładem jest tu fotowoltaika Wrocław.

Kiedy instalacja będzie się po prostu opłacać?



W pierwszej kolejności, gdy chcemy, aby nasza instalacja spełniała oczekiwania, zdecydowanie musimy być dopasowana do naszych potrzeb. To element, którego nie można pominąć, a który jest bardzo ważny i sprawia, że zyskujemy na funkcjonalności.

Innego rodzaju instalacja będzie przeznaczona dla domu pasywnego, inna do domu z pompą ciepła i klimatyzacją, jeszcze inna dla obiektu usługowego, sportowego czy rolniczego. Dlatego tak ważna jest to, aby podjąć współpracę z firmą, która ma wiedzę, ma doświadczenie, potrafi oszacować moc niezbędną do prawidłowego działania.

Zbyt mała i niedopasowana instalacja nie wyprodukuje na tyle prądu, aby pokryć zapotrzebowanie, zbyt duża spowoduje oddanie energii do sieci. Poza tym instalacja będzie narażona na większe usterki, będzie również zdecydowanie wolniej zwracać.

Opłacalność instalacji, a jej odpowiedni montaż



Rzeczą, kwestią, o której zdecydowanie warto również wspomnieć jest to, aby poprawnie wykonać montaż całej instalacji. Chodzi nie tylko o odpowiednie rozmieszczenie paneli oraz ich montaż na konstrukcji, stelażu, ale również umiejętne rozprowadzenie okablowania, montaż konwertera i "wpięcie" fotowoltaiki do sieci elektrycznej.

Ten etap jest również bardzo ważny i nie można go pominąć, gdyż wtedy panele fotowoltaiczne będą narażone przede wszystkim na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych, w tym przede wszystkim niszczącą siłą wiatru. Panele wskutek nieprawidłowego montażu mogą zsunąć się z dachu, stanowiąc tym samym zagrożenie dla domowników.

Dobry montaż:

- zapewnia prawidłowe funkcjonowanie instalacji,
- sprawia, że sprzęt mniej się zużywa,
- ogranicza straty,
- ogranicza możliwość usterek i awarii,
- pozwala na ewentualną rozbudowę instalacji,
- sprawia, że rachunki za prąd będą po prostu mniejsze.

Bardzo dobrym rozwiązaniem jest współpraca z jedną firmą, która zajmie się projektowaniem instalacji, wyborem odpowiednich elementów, montażem, serwisem, przeszkoleniem.

Zobacz także: Panele fotowoltaiczne - jak o nie zadbać?


materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »