Czy można dostać zwolnienie na wypalenie zawodowe?

Przewlekłe zmęczenie, zaburzenia snu, problemy z koncentracją i pamięcią, niezdolność do pracy, osłabiona odporność, wahania nastroju, uogólnione uczucie letargu i coraz bardziej tłumione nastroje przez używki – mówisz swojemu lekarzowi o całej gamie ostatnich dolegliwości. Objawy te mogą wskazywać na wypalenie zawodowe. Sprawdź jego syndromy i sposoby zapobiegania!

Syndromy wypalenia zawodowego

Nie jesteś zadowolony ze swojej obecnej pracy. Jesteś niezadowolony ze swojej działalności zawodowej. Czujesz się fizycznie i psychicznie wyczerpany, bez satysfakcji z pracy i motywacji. Czujesz się bardzo zmęczony i brakuje ci energii. Jeśli pasujesz do tego opisu, być może cierpisz na wypalenie. Jest to specyficzna reakcja organizmu na stres w miejscu pracy. Współcześnie proces wypalenia zawodowego można podzielić na kilka etapów, które mogą nakładać się na siebie lub występować w różnych sekwencjach. Zwykle musisz najpierw udowodnić sobie, że masz do czynienia z każdym zadaniem. Z biegiem czasu osoba może odczuwać potrzebę dawania więcej, a następnie zaniedbywać własne potrzeby. Podczas gdy istnieje proces uświadomienia sobie problemu, istnieje również zaprzeczenie. Rezultatem jest rozczarowanie, zmęczenie i frustracja. Czas więc zmienić system wartości.

Dlaczego wypalenie zawodowe może wymagać zwolnienia L4?

Wypalenie zawodowe to stan wyczerpania fizycznego i psychicznego, który jest ściśle powiązany z negatywnymi emocjami związanymi z aktualnie wykonywanymi obowiązkami zawodowymi. Osoby z wypaleniem mogą odczuwać apatię lub stany depresyjne, często oprócz złego samopoczucia odczuwają objawy psychosomatyczne lub obserwują problemy z utrzymaniem właściwych relacji interpersonalnych. Osoba dotknięta wypaleniem nie jest już efektywna, nie może znaleźć motywacji do pracy, a także może cierpieć na szereg dolegliwości towarzyszących:

  • bóle głowy,
  • problemy żołądkowe,
  • bezsenność.

W czerwcu 2019 roku Światowa Organizacja Zdrowia zatwierdziła wypalenie jako oficjalną diagnozę medyczną i umieściła je w Międzynarodowej Klasyfikacji Chorób. W praktyce oznacza to, że specjaliści będą mogli wystawiać zwolnienia lekarskie (L4) osobom, u których zdiagnozowano wypalenie zawodowe.

Od 2022 roku na wypalenie zawodowe możesz otrzymać L4. Zaświadczenie można zapracować tak samo, jak na każdym innym zwolnieniu lekarskim. Tradycyjnym i podstawowym podejściem jest wizyta u lekarza i poddanie się odpowiedniemu badaniu. Podczas takiej wizyty lekarz zada niezbędne pytania dotyczące stanu zdrowia pacjenta, a następnie zaleci dalsze postępowanie. Możesz także otrzymać zwolnienie lekarskie bez wychodzenia z domu, poprzez konsultację i receptę online.

Jak pracodawca może dbać o zdrowie pracowników?

Niektóre kwestie związane ze zdrowiem pracowników są ujęte w Kodeksie Pracy, który stanowi, że każdy pracownik musi przejść skuteczną kontrolę profilaktyczną. Nic więc dziwnego, że jednym z najpopularniejszych benefitów oferowanych przez firmy jest Pakiet Dodatkowej Opieki Zdrowotnej, w ramach którego pracodawcy współfinansują usługi medyczne. Dzięki temu pracownicy mogą lepiej dbać o swoje zdrowie mając łatwiejszy dostęp do specjalistów, co skutkuje krótszym czasem leczenia.

Pracodawcy powinni również skupić się na wspieraniu aktywności fizycznej, która pozytywnie wpływa na mózg, wspiera proces uczenia się i kreatywność. Z perspektywy pracownika najbardziej korzystną korzyścią będzie karta sportowa, w której pracownicy mogą wybrać, kiedy, gdzie i jakiego rodzaju aktywność mogą wykonywać. Możesz także organizować wycieczki fusion, podczas których możesz ćwiczyć, ruszać się lub po prostu być aktywnym.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »