Czy warto zainwestować w inteligentne oświetlenie do domu?

Trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie we wnętrzach bez światła. Chętnie wykorzystuje się naturalne światło słoneczne, jednak najczęściej nie może być to jedyna forma oświetlenia do rozmaitych pomieszczeń. Równie ważne są właściwe zbudowane systemy oświetlenia sztucznego, składające się z punktów świetlnych różnego typu. Obok przemyślanego doboru lamp warto zastanowić się nad wygodnym sterowaniem. Jedną z opcji są rozwiązania inteligentne. Czy rzeczywiście smart oświetlenie do domu lub biura się opłaca? Na czym polega i z jakich elementów się składa? O tym przeczytacie poniżej.

Smart oświetlenie - co to takiego?

Czym w ogóle jest inteligentne oświetlenie? Tym mianem określa się produkty oświetleniowe, w tym żarówki, lampy lub taśmy LED, które pozwalają na zdalne sterowanie poszczególnymi punktami świetlnymi lub całymi zespołami oświetleniowymi. Do kontrolowania warunków da się wykorzystać różne sprzęty, w tym:

●       dedykowane piloty,

●       aplikacje na urządzenia mobilne,

●       popularnych asystentów głosowych.

Smart oświetlenie może współpracować z innymi systemami, by stworzyć prawdziwie inteligentny dom, w którym jednym kliknięciem da się dopasować warunki do bieżących potrzeb, a także zdać się na wygodną automatyzację procesów - w tym kontrolowanie oświetlenia w wybranych pomieszczeniach lub w całym domu. Kluczowa w tym przypadku jest kompatybilność i nieprzerwane działanie wszystkich komponentów, dlatego warto stawiać na sprawdzone rozwiązania od jednego wyspecjalizowanego dostawcy, jak choćby nowoczesne oświetlenie od AZzardo.

Z czego składa się system oświetlenia inteligentnego?

Jak stworzyć w swoim domu lub biurze inteligentne oświetlenie? Potrzebne są odpowiednie źródła światła (w tym taśmy LED) lub lampy LED (ze zintegrowanym modułem ledowym), które mogą się ze sobą komunikować np. za pośrednictwem domowego WiFi. Do tego celu konieczny jest tak zwany mostek. Spełnia on rolę centrali, która steruje całym oświetleniem, połączonym w system. Wprowadzenie oświetlenia, korzystającego z połączenia sieciowego, pozwala na sterowanie lampami z dowolnego miejsca na świecie - jeśli tylko ma się w nim dostęp do Internetu i odpowiednią aplikację umożliwiającą kontrolowanie oświetlenia.

Wiele systemów inteligentnego oświetlenia da się połączyć z dodatkowymi komponentami. Do najpopularniejszych zaliczają się choćby sensory automatyzujące pracę lamp. Stosuje się głównie czujniki ruchu (idealna opcja na klatkach schodowych czy w korytarzach), a także zmierzchu. Ich zastosowanie zależy oczywiście od miejsca, gdzie pragnie się wykorzystać smart oświetlenie.

W jakich miejscach warto wykorzystać oświetlenie inteligentne?

Zdalne sterowanie oświetleniem w ramach systemu smart to bardzo praktyczna opcja, z której chętnie korzysta się w rozmaitych przestrzeniach. Przede wszystkim staje się jednym z nowoczesnych standardów w oświetleniu domów jednorodzinnych i mieszkań. Przydaje się także jako energooszczędne oświetlenie do biura - w gabinetach, przestrzeniach co-workingowych oraz w salach konferencyjnych. Dzięki wygodnemu sterowaniu zawsze da się perfekcyjnie dopasować warunki świetlne do konkretnych potrzeb chwili (np. podczas wytężonej pracy wzrokowej lub prezentacji dla kluczowego klienta).

Nie sposób nie wspomnieć o fakcie, że oświetlenie inteligentne nadaje się do stosowania na zewnątrz. Trzeba tylko postawić na oprawy z trwałych materiałów, o wysokim współczynniku ochrony IP. W ten sposób da się zdalnie sterować lampami na podjazdach do garażu, ścieżkach dojścia do domu lub strefach rekreacyjnych w ogrodzie. Dzięki temu wygodnie korzysta się z nich o każdej porze dnia i nocy.

Największe zalety systemów inteligentnych

Dlaczego warto zdecydować się na oświetlenie sterowane zdalnie? Przede wszystkim to olbrzymia wygoda i możliwość regulowania warunków w prosty sposób, bez konieczności szukania w ciemnościach włącznika ściennego lub odrywania się od bieżących obowiązków - wystarczy jedno dotknięcie ekranu w telefonie, naciśnięcie przycisku na pilocie lub krótka komenda głosowa. Inteligentne źródła światła LED dają szansę nie tylko na włączanie lub wyłączanie poszczególnych punktów lub grup lamp. To również regulacja najważniejszych parametrów, jak natężenie, temperatura barwowa i kolor światła. Zdalna kontrola przydaje się choćby w domach osób z ograniczoną mobilnością, zwiększając ich samodzielność i codzienny komfort życia.

Co więcej, można zaprogramować oświetlenie tak, by odpowiadało indywidualnym potrzebom. Smart system pozwala na tworzenie scen świetlnych oraz zapisywanie harmonogramów oświetleniowych, by w danej przestrzeni zawsze panowały idealne warunki - do pracy, zabawy lub wypoczynku. Tak też dopełnia się modne aranżacje, w których światło spełnia kluczową rolę. Sporo inspiracji na ciekawe użycie oświetlenia w budowie modnych wnętrz pojawia się choćby na stronie: kreatordom.com.pl.

Zastosowanie urządzeń w technologii LED oraz precyzyjna regulacja oświetlenia sprawiają, że systemy inteligentne to spore oszczędności i optymalizacja w zużyciu energii elektrycznej, przy równoczesnym zachowaniu idealnego poziomu doświetlenia wybranych stref.

W końcu inteligentne lampy połączone z innymi elementami domowego Smart House, w tym zwłaszcza monitoringiem i systemem antywłamaniowym, zwiększają bezpieczeństwo wszystkich użytkowników. Sprzyja temu opcja symulowania obecności czy wykrywania nieproszonych gości na terenie posesji.

Nowoczesne i funkcjonalne oświetlenie - sposób na oszczędności, bezpieczeństwo i komfort

Inteligentne oświetlenie podnosi komfort korzystania z domowych lub biurowych przestrzeni, zapewniając prostsze i wygodniejsze sterowanie poszczególnymi lampami zdalnie - za pośrednictwem wybranego rozwiązania. To opcja prosta w obsłudze, energooszczędna i praktyczna. Takie oświetlenie dopasowuje się w pełni do nas, naszego trybu życia i oczekiwań. A my możemy skupić się na pracy, spędzaniu czasu z bliskimi lub spokojnym relaksie.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »