Czym powinien wyróżniać się magazynier?

Zawód magazyniera to dość niedoceniana profesja. Osoby zatrudnione na tym stanowisku odgrywają jednak bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu wielu przedsiębiorstw. Wbrew pozorom warto więc podjąć pracę na tym stanowisku. Aby to zrobić, należy wyróżniać się określonymi predyspozycjami.

Przed jakimi wyzwaniami staje magazynier w swojej pracy?

Pracownik magazynu ma przed sobą różnorodne zadania. Do jego codziennych obowiązków może należeć m.in. przyjmowanie i składowanie towarów, kompletowanie, ładowanie i wysyłanie przesyłek, kontrolowanie stanów magazynowych, przygotowywanie stosownej dokumentacji oraz aktywne uczestnictwo w procesie inwentaryzacji. Konkretny zakres obowiązków zależy od rodzaju i charakteru firmy. Aby dowiedzieć się, jak wygląda praca w danym przedsiębiorstwie, wystarczy znaleźć w Internecie opublikowaną przez nie ofertę zatrudnienia. Przykładowo, informacje o pracy w nowym centrum logistycznym jednego z najbardziej znanych podmiotów tego sektora, firmy Amazon, można znaleźć pod adresem  https://www.randstad.pl/praca-w-magazynie/swiebodzin-amazon/.

Choć na pierwszy rzut oka zawód magazyniera wydaje się mało wymagający, aby go wykonywać, wciąż warto mieć odpowiednie predyspozycje. Dzięki stosownym cechom i umiejętnościom wypełnianie codziennych obowiązków na magazynie jest po prostu łatwiejsze.

Jakie cechy i umiejętności powinien mieć magazynier?

Od magazyniera nie wymaga się zazwyczaj ukończenia żadnego konkretnego etapu edukacji. Jeśli zaś chodzi o umiejętności twarde, przydatna może się okazać umiejętność sprawnej obsługi komputera oraz używania programów magazynowych. W wielu przypadkach mile widziane jest również prawo jazdy kat. B oraz uprawnienia na wózki widłowe. Choć często nie stanowi to warunku koniecznego, na pewno poprawia pozycję magazyniera. W dodatku mając stosowne zaświadczenia, można liczyć na wyższą pensję.

Dobry magazynier powinien też mieć pewne ogólne predyspozycje. Najważniejsza jest doskonała sprawność fizyczna oraz odpowiednia kondycja. Praca na magazynie wymaga przenoszenia (nierzadko ciężkich) towarów, dlatego pracownicy muszą być przygotowani na duży wysiłek. Warto także pamiętać, że przeciwwskazaniem do wykonywania takiego zawodu mogą być schorzenia kręgosłupa lub stawów. Aby zostać magazynierem, trzeba więc wyróżniać się dobrym zdrowiem.

Do ważnych predyspozycji należy duża komunikatywność oraz umiejętność pracy w grupie, również pod presją czasu. Magazynier powinien umieć współpracować ze swoimi koleżankami i kolegami z pracy, ponieważ dzięki temu zespołowi o wiele łatwiej jest wyrobić normę. Ponadto na magazynie często pojawiają się nowi pracownicy. Lepiej więc, aby osoby, które są w danej firmie od dawna, były otwarte i pomagały im wdrożyć się w obowiązki.

Warto, aby profesjonalny magazynier wyróżniał się kilkoma ważnymi cechami. Wśród nich na pierwszy plan wysuwają się rozwaga, dokładność, pracowitość i sumienność. Ważna jest także ostrożność i duża doza odpowiedzialności.

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »