Dlaczego mieszkania w bloku drożeją?

Od kilku lat można zaobserwować stopniowy wzrost cen mieszkań w blokach z wielkiej płyty. Jeszcze dekadę temu tym nieruchomościom nie wróżono wielkiej kariery, tymczasem dziś przechodzą swój renesans. Co wpływa na rosnące zainteresowanie mieszkaniami w bloku i dlaczego ich ceny szybują w górę?

Zawrotne ceny

Z raportów wynika, że mieszkania w bloku drożeją najszybciej wśród wszystkich dostępnych ofert z rynku wtórnego. Trend ten dotyczy wszystkich polskich miast - dużych i małych - a jedynym wyjątkiem jest Wrocław, gdzie najszybciej drożeją mieszkania w kamienicach.

Kupującym nie przeszkadza szybująca w górę cena nieruchomości w wielkiej płycie. W 2015 roku uśredniona cena za metr kwadratowy mieszkania w bloku wynosiła nieco powyżej 6 tysięcy złotych. Dziś średnia cena transakcyjna to około 10 tysięcy złotych. To prawie dwa razy więcej, a chętnych nadal przybywa.

Dobra lokalizacja i trwały materiał

Kiedy rozpoczęto wznoszenie budynków z wielkiej płyty, architekci nie przypuszczali, że konstrukcja bloków będzie tak trwała. Przez długi czas szacowano, że żywotność materiałów nie przekroczy 50-70 lat. Dziś okazuje się, że czas użytkowania wydłuży się nawet dwukrotnie. To jeden z powodów, dla którego coraz więcej osób decyduje się na zakup mieszkania w bloku.

Kolejnym argumentem jest zazwyczaj doskonała lokalizacja. Przed lata wokół osiedli zdążyła zawiązać się pełna infrastruktura handlowo-usługowa, oferując stały dostęp do podstawowych dóbr. Mieszkańcy mają na wyciągnięcie ręki osiedlowe markety, place zabaw, liczne punkty usługowe, sale fitness czy placówki edukacyjne. Osiedla powstałe w latach 60-tych są doskonale skomunikowane z resztą miasta. To udogodnienie, z którego korzystają w szczególności osoby bez własnego środka transportu czy seniorzy.

Zakup w celach inwestycyjnych

Boom na rynku nieruchomości spowodował, że mieszkaniami w bloku zainteresowały się osoby chętne kupić je w celu wynajmu. To coraz powszechniejsza praktyka, która - jak się okazuje - przynosi całkiem niezły dochód. Właściciele wynajmują swoje mieszkania studentom, rodzinom z dziećmi czy singlom lub decydują się na najem krótkoterminowy. Każda z tych form ma swoje wady i zalety, lecz zazwyczaj spełnia swój podstawowy cel: mieszkanie jest użytkowane, a kredyt hipoteczny jest regularnie spłacany.

Dlaczego jest coraz drożej?

Zainteresowanie mieszkaniami w bloku nie maleje i nic nie wskazuje na to, by w przyszłości miało się to zmienić. Popyt przewyższa podaż, co bezpośrednio przekłada się na ceny takich nieruchomości. Jedną z przyczyn może być fakt, że spory procent obiektów z wielkiej płyty zamieszkują seniorzy. Ich potomstwo mieszka w innych miastach lub za granicą, posiadając własne nieruchomości. Mieszkania w bloku zasilają ofertę sprzedaży nieruchomości, lecz nie w takim stopniu, by pokryć zapotrzebowanie kupujących.

Zdaniem specjalistów nieruchomości z wielkiej płyty nadal będą cieszyć się dużym zainteresowaniem. Za kolejne mieszkania w bloku przyjdzie zatem zapłacić jeszcze więcej.

Partnerem materiału jest Tabela Ofert - mieszkania Warszawa.

materiały promocyjne
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »