Dlaczego posiadanie konta bankowego to dobry pomysł?

Posiadanie konta bankowego jeszcze kilkanaście lat temu było dość rzadko spotykane. Obecnie jest to standard – wyjątkiem jest raczej brak rachunku w instytucji bankowej. Potwierdzają to analizy wykonane przez Narodowy Bank Polski, zgodnie z którymi już w 2019 roku ok. 87 proc. Polaków w wieku powyżej piętnastego roku życia posiadało rachunek w banku.

Konto bankowe - co to takiego?

Konto bankowe jest podstawowym produktem finansowym, jaki mogą uzyskać klienci instytucji finansowej. Dzięki temu rozwiązaniu można przechowywać zgromadzony kapitał, a także realizować transakcje wychodzące (opłacenie zakupów, rachunków za media, a w przypadku przedsiębiorców - zobowiązań wobec dostawców) oraz przychodzące (otrzymanie wynagrodzenia/renty/stypendium/faktury od odbiorcy).

Istnieją różne rodzaje kont bankowych, dlatego ważne jest, aby wybrać taki, który odpowiada Twoim potrzebom. Rachunki rozliczeniowe zapewniają wygodę i elastyczność, a rachunki oszczędnościowe pozwalają na oprocentowanie zdeponowanych środków. Konta rynku pieniężnego oferują wyższe oprocentowanie niż konta oszczędnościowe, ale zazwyczaj wymagają wyższego salda minimalnego.

Dlaczego konto bankowe jest takie ważne?

Konto bankowe to narzędzie finansowe, które może pomóc w zarządzaniu pieniędzmi i oszczędzaniu na przyszłe cele. Posiadanie konta w banku niesie ze sobą wiele korzyści, w tym:

  • dostęp do usług bankowych - posiadając konto bankowe, możesz korzystać z wygodnych usług bankowych, takich jak bankowość internetowa i mobilna, wpłaty bezpośrednie i opłacanie rachunków. Więcej informacji na ten temat znajduje się w dalszej części tekstu;
  • bezpieczeństwo i ochrona - jeśli zdecydujesz się na zdeponowanie środków w instytucji funkcjonującej w oparciu o ustawę Prawo bankowe, możesz liczyć na ochronę zgromadzonego kapitału. Pieniądze są ubezpieczone przez BFG (Bankowy Fundusz Gwarancyjny) do równowartości stu tysięcy euro. Ta ochrona zapewnia, że Twoje pieniądze są bezpieczne w przypadku upadku banku;
  • zarabianie, w tym w szczególności poprzez odsetki od zgromadzonego depozytu (kapitału) - kiedy wpłacasz pieniądze na konto oszczędnościowe, możesz otrzymywać odsetki od swojego salda. Daje to możliwość pomnażania oszczędności w miarę upływu czasu,
  • osiąganie preferencyjnych warunków, ponieważ instytucje finansowe często oferują promocje bankowe.

Czy konto bankowe ma wady?

Jak już wiesz, konto bankowe oznacza liczne zalety. To właśnie na korzyści zwraca się zazwyczaj uwagę w różnego rodzaju wpisach blogowych czy analizach. Oczywiście, taki stan rzeczy nie oznacza jeszcze, że nie ma żadnych ograniczeń wiążących się z posiadaniem rachunku w banku. Jeszcze przed skorzystaniem z tego produktu finansowego i złożeniem depozytu należy mieć na uwadze:

  • brak elastyczności - jeśli potrzebujesz gotówki "tu i teraz", a znajdujesz się daleko poza miastem i dostępem do jakiegokolwiek bankomatu, skorzystanie ze środków znajdujących się na rachunku bankowym może być co najmniej problematyczne. Istnieje wprawdzie możliwość dokonania przelewu z użyciem aplikacji mobilnej banku lub transakcje BLIK, ale (a) nie każdy posiada w danej chwili takie rozwiązanie, (b) w danej chwili może być potrzebna gotówka
  • opłaty z tytułu posiadania (prowadzenia) rachunku. Zazwyczaj koszty z tym związane nie należą do najwyższych i łatwo je ominąć. Tak czy inaczej, z kosztami tymi należy się liczyć - w przeciwnym wypadku nasz portfel może zostać nieco uszczuplony.

Konto bankowe a rachunek oszczędnościowy

Tradycyjne konto bankowe to rachunek, na którym można wpłacać pieniądze oraz realizować transakcje wychodzące. Dzięki temu produktowi finansowemu jesteś w stanie szybko i łatwo uzyskać dostęp do swoich pieniędzy, zazwyczaj za pośrednictwem bankomatu lub karty debetowej. Możesz również użyć konta do opłacania rachunków online lub osobiście.

Konto oszczędnościowe

Z kolei rachunek oszczędnościowy to konto bankowe, na którym możesz wpłacać pieniądze i zarabiać od tych zdeponowanych pieniędzy. Konta oszczędnościowe to dobry sposób na oszczędzanie krótkoterminowe, ponieważ z ich korzystaniem wiąże się stosunkowo niskie ryzyko - jak już wspomniano, zdeponowane tam pieniądze są objęte ochroną do równowartości 100 tysięcy euro. Ponadto, sektor bankowy charakteryzuje się stabilnością i potrzeba naprawdę "wojennej" sytuacji, by doszło do rozmontowania całego systemu.

Główną wadą konta oszczędnościowego jest to, że uzyskiwane oprocentowanie jest często niższe niż w przypadku innych opcji inwestycyjnych, takich jak m.in. obligacje. Z drugiej strony cechuje się ono wyjątkową prostotą i nie trzeba posiadać (niemal) żadnej wiedzy, by móc osiągać zyski.

Podsumowanie

Jeśli szukasz bezpiecznego miejsca do przechowywania pieniędzy, optymalnym rozwiązaniem może okazać się konto bankowe. Produkt ten pozwala na zdeponowanie kapitału, możliwość wykonywania transakcji (także z domu - pozwala na to bankowość internetowa/mobilna) oraz wiele innych możliwości, w tym np. dostęp do panelu inwestycyjnego. Więc na co czekasz? Zapoznaj się z ofertą poszczególnych banków - być może znajdziesz produkt dostosowany do swoich potrzeb.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »