Finansowanie dla firm - możliwości, opcje, formalności

Prowadzenie firmy bez inwestycji i poduszki finansowej jest trudne i znacznie spowalnia jej rozwój. W biznesie dochodzi bowiem do wielu różnorodnych sytuacji i gotówka, która jest do dyspozycji w nieoczekiwanym momencie, może dosłownie uratować przedsiębiorstwo. Co zrobić w sytuacji, gdy takich środków nie ma, bo firma jest dopiero na początku swojej drogi? Albo, gdy nagle pojawia się świetna okazja inwestycyjna, a zasoby przedsiębiorstwa są zamrożone w towarze lub innych zamówieniach? Na te i wiele innych pytań odpowiada Michał Albinowski Prezes Zarządu Europejskiego Instytutu Finansowego.

Jak to jest ze środkami w firmie? Czy najpierw trzeba zaoszczędzić, zgromadzić kapitał, by móc dopiero potem ruszać z działalnością, czy są sposoby na uzyskanie finansowania?

Temat jest złożony, gdyż każdy przedsiębiorca podchodzi do tego inaczej albo ma inne możliwości. Są takie rodzaje biznesów, gdzie nie trzeba inwestować dużej ilości własnych środków od początku. Mogą to być biznesy oparte o franczyzę, dropshipping, czy takie, które mają inwestorów. To również te skierowane do jakiejś niszy, gdzie usługa lub produkt rozwiązują jakiś konkretny problem klienta i to właśnie klient poszukuje takiej firmy. Natomiast finansowanie dla firm można uzyskać praktycznie na każdym etapie ich prowadzenia: od rejestracji po rozwój, skalowanie i podbijanie nowych rynków. Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to fakt, że zależnie od sytuacji przedsiębiorstwa, inne będą źródła finansowania i formy jego zabezpieczenia.

Finansowanie dla firm na start

Idąc krop po kroku, na początku zazwyczaj jest chęć założenia własnej działalności. Mamy pomysł, biznesplan, wstępne rozeznanie i sprawdziliśmy, że są na nasze rozwiązanie klienci. Potrzebujemy jednak środków, na przykład, na zakup podstawowego wyposażenia i sprzętu, który będzie nam niezbędny do pracy. Gdzie można się zgłosić i na co można liczyć żeby uzyskać takie fundusze?

Najlepiej wybrać wyspecjalizowanego partnera biznesowego, takiego jak Europejski Instytut Finansowy, który pomoże znaleźć najbardziej dopasowane rozwiązanie. W firmach takich jak EIF eksperci analizują pomysł i biznesplan i dopasowują odpowiednie produkty. A możliwości jest naprawdę wiele. Można pozyskać finansowanie z urzędu pracy, dofinansowania unijne, pożyczki unijne, czy inne. To, jaki rodzaj finansowania wybrać zależy w dużym stopniu od pomysłu na własną firmę - inne środki są przeznaczone na rozwój startupów, a inne na rozwój klasycznej działalności.

Duże znaczenie dla pozytywnego rozpatrzenia wniosku o dofinansowanie firmy ma biznesplan. To, czy przedsiębiorca jest odpowiednio przygotowany do prowadzenia własnej działalności i jak o tym opowiada - może zadecydować o przyznaniu bądź nieprzyznaniu mu dotacji. Dodatkowo, produkty takie, jak dotacje unijne są bezzwrotne o ile spełni się wymagania i na każdym etapie dokładnie ewidencjonuje proces i wydatki. Dlatego tu również bardzo wygodne jest posiadanie eksperta, który pomoże wypełnić dokumenty i rozliczyć dotację.

Trzeba pamiętać, że tego typu programy kierują się własnymi prawami, dlatego z usług specjalisty korzysta się po to, by we właściwy sposób opracować wymagane dokumenty, tak, by zwiększyć szanse na ich pozytywne rozpatrzenie i tym samym otrzymanie finansowania.

Finansowanie, które poprawi płynność finansową

A co jeśli już prowadzimy firmę? Czy przedsiębiorca, w pierwszym roku swojej działalności ma jakieś szanse na poprawienie swojej płynności finansowej?

Tu należy zastanowić się, z czego wynika konieczność poprawienia płynności? Może być tak, że firma ma środki, ale są one zamrożone w towarze lub "fakturach" i jedyne czego potrzeba, to ich odmrożenie. A może być tak, że powody są inne. Wtedy szuka się innych rozwiązań. Często zdążą się tak, że firmy mają zamrożone środki w fakturach i zaczynają mieć problemy z płynnością finansową. W takich przypadkach również przychodzą z pomocą produkty finansowe.

Jednym z takich rozwiązań jest faktoring

Powiedzmy, że przedsiębiorca, chcąc zwiększyć swoją konkurencyjność, decyduje się na wystawianie faktur z długim okresem płatności, np. 90 dni. To oznacza, że przez trzy miesiące od zakończenia transakcji musi czekać na płatność. Tymczasem składki na ZUS nie poczekają. Nie poczekają też rachunki za prąd czy internet. I nie zapominajmy, że  w firmę trzeba stale inwestować, by móc ją rozwijać. Jak w nią inwestować, skoro pieniędzy nie ma przez trzy miesiące? Co zrobić w takiej sytuacji?

Dobrym rozwiązaniem może być faktoring. To swego rodzaju "włączenie" trzeciego podmiotu do transakcji. Firma faktoringowa bierze na siebie zobowiązania kontrahenta i opłaca je w ciągu dwóch - trzech dni, a kontrahent nadal ma trzy miesiące na jej uregulowanie ze swojej strony. Niektóre firmy płacą nawet w ciągu doby. To oznacza, że przedsiębiorca - sprzedawca od razu otrzymuje środki, które zarobił na transakcji i może nimi obracać, a jednocześnie utrzymuje swoją konkurencyjność w postaci faktur z odroczonym terminem płatności. Oczywiście, jest to usługa płatna, ale możliwość obracania pieniędzmi praktycznie od ręki często jest tego warta.

Przedsiębiorca pokrywa opłatę liczoną jako procent od uruchomionych środków, ale dzięki temu ma na bieżąco dostęp do pieniędzy, a samą usługę może przerzucić na kontrahenta i odliczyć od podatku.

Konsolidacja kredytów

Płynność finansową można również poprawić konsolidując swoje kredyty. To dotyczy raczej przedsiębiorstw z dłuższym stażem, ale skoro o płynności mowa, to nie można tego tematu pominąć.

W jaki sposób konsolidacja może poprawić sytuację finansową firmy?
Proszę sobie wyobrazić, że przedsiębiorca ma trzy kredyty na firmę, linię i kartę kredytową. To pięć różnych rat, płaconych w różnych terminach. Konsolidacja przede wszystkim upraszcza obsługę tych zadłużeń. Przedsiębiorca, który decyduje się na konsolidację ma do spłacenia jedną ratę, która, w pewnym sensie, pokrywa wszystkie te zobowiązania.

Sama konsolidacja polega na tym, że bank, który udziela kredytu konsolidacyjnego, spłaca dotychczasowe zobowiązania klienta. Tym samym przejmuje je na siebie, ale w formie jednego kredytu. Klient może dzięki temu wydłużyć okres spłaty, a to spowoduje, że rata będzie niższa, niż suma dotychczas opłacanych pięciu rat. Uwalnia więc część swoich środków, a to przekłada się na większą płynność finansową. Dzięki temu może mieć niższą ratę, a to oznacza mniej "wypływających" z firmy pieniędzy.

Ta opcja jest warta rozważenia gdyż czasem firmy, z krótkim stażem mają mniejsze możliwości kredytowania. Banki nie mają wystarczających informacji o firmie, by na ich podstawie zbudować zarówno jej wiarygodność jak i zdolność kredytową. Na rynku jest jednak kilka rozwiązań specjalnie dla "młodych" firm. I w razie potrzeby warto je rozważyć. Tu również zapraszamy na konsultacje z naszymi ekspertami. Porównanie kredytów nie jest proste, stąd też wsparcie doświadczonych specjalistów może pomóc w uniknięciu kłopotów.

Jak widać otrzymanie finansowania wcale nie jest proste i wiąże się z wieloma aspektami, a nawet charakterystyką prowadzonej działalności. Najważniejsze to wiedzieć skąd i w jaki sposób pozyskać środki. Dlatego warto zaufać ekspertom, którzy zajmują się tym tematem.

To co wyróżnia Europejski Instytut Finansowy oprócz doświadczenia, to gwarancja skuteczności jaką oferujemy naszym klientom. Nie pobieramy opłat wstępnych i rozliczamy się z klientami dopiero w momencie kiedy otrzymają oni finansowanie. Jeśli szukasz odpowiedniego produktu dla swojej firmy, zachęcamy do kontaktu z nami.


Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »