Flexidea w Polsce – nowe oblicza faktoringu

Jak wystawiać faktury z odroczonym terminem płatności, których oczekują kontrahenci, a jednocześnie nie zamrażać wynagrodzenia na kilkadziesiąt dni? Rozwiązaniem jest faktoring, bezpieczna usługa pozwalająca przedsiębiorcom szybko korzystać z pieniędzy, na które w przeciwnym razie musieliby czekać wiele tygodni! Faktoring nie obciąża zdolności kredytowej, a korzystanie z niego jest bardzo wygodne.

Faktoring to zyskująca na popularności usługa finansowa przeznaczona dla przedsiębiorców wystawiających faktury z odroczonym terminem płatności. W niektórych branżach (m.in. transportowej, budowlanej i w hurtowniach) takie zasady rozliczeń są czymś typowym.

Przedsiębiorcy, którzy nie są w stanie zaoferować swoim kontrahentom faktury z wydłużonym terminem, mogą mieć większe problemy z zawarciem umowy, a jeśli już uda się nawiązać współpracę, to kontrahenci zaoferują im gorsze warunki współpracy.

Faktoring, czyli co?

Odroczenie płatności skutkuje jednak tym, że przez kilkadziesiąt dni wynagrodzenie przedsiębiorcy będzie zamrożone. Nie będzie mógł wykorzystać środków, by zapłacić własnym dostawcom, wykonać płatności do ZUS-u i urzędu skarbowego albo zainwestować. W najgorszym scenariuszu, jeśli nałożą się to na inne problemy, odroczenie płatności może skutkować utratą płynności finansowej i doprowadzić do niewypłacalności.

Sposobem na przyspieszenie płatności wynikających z faktury jest faktoring. Przewiduje on, że firma faktoringowa (faktor) wypłaci klientowi wynagrodzenie bezzwłocznie po tym, jak klient przedstawi swoją fakturę z odroczonym terminem zapłaty. Kontrahent dokonuje płatności ustalonej kwoty w terminie wskazanym w umowie.

Rodzaje faktoringu - który wybrać?

Istnieje wiele rodzajów faktoringu, dzięki czemu przedsiębiorca może wybrać ofertę dopasowaną do swoich potrzeb. Najważniejsze rozróżnienie dotyczy tego, czy w razie, gdy kontrahent nie zapłaci firmie faktoringowej po upływie terminu wskazanego na fakturze, faktor może zażądać od faktoranta zwrotu wypłaconej mu należności.

Faktoring można też podzielić w zależności od tego, czy kontrahent jest powiadamiany o zawarciu takiej umowy czy też nie jest tego świadomy. Można również wskazać faktoring dostosowany do potrzeb firm eksportujących albo importujących.

Istnieje też faktoring odwrotny (zakupowy), zakładający odwrócenie ról: faktor reguluje zobowiązania klienta wobec jego dostawców. Dzięki temu kontrahent błyskawicznie otrzymuje wynagrodzenie, a przed upływem terminu określonego w umowie przedsiębiorca ma obowiązek rozliczyć się z firmą faktoringową.

Dla kogo jest faktoring?

Faktoring jest przeznaczony dla przedsiębiorców wystawiających faktory z odroczonym terminem płatności. Nie ma znaczenia, w jakiej branży działają ani ile osób zatrudniają. Z faktoringu mogą korzystać wielkie zakłady, średniej wielkości przedsiębiorstwa oraz mikrofirmy.

Krótki czas istnienia na rynku też nie jest problemem. Przed zawarciem umowy firma faktoringowa bada sytuację finansową firmy, ale nie stawia tak rygorystycznych wymogów jak bank przed udzieleniem kredytu. Jak widać, grono firm, które mogą zamienić faktury na gotówkę, jest naprawdę szerokie!

Zalety korzystania z faktoringu

  • Pieniądze trafiają na rachunek bezzwłocznie po przekazani faktury firmie faktoringowej.
  • Przedsiębiorca unika zatoru płatniczego, który może być pierwszym krokiem do poważnych problemów finansowych.
  • Faktoring to nie dług, więc nie wpływa na zdolność kredytową. To ważne dla firm chcących w przyszłości ubiegać się o kredyt.
  • Procedura zawarcia umowy z firmą faktoringową jest maksymalnie uproszczona. Klient nie jest "prześwietlany" tak skrupulatnie, jak przed udzieleniem kredytu, a już po zawarciu umowy finansowanie faktur odbywa się za pomocą aplikacji w telefonie.
  • Przedsiębiorca zachowuje konkurencyjność na rynku: może wystawiać faktury z odroczonym terminem płatności, a jednocześnie szybko otrzymuje pieniądze.

Flexidea - sprawdź ofertę nowoczesnego faktoringu

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą Flexidea. Nasi specjaliści przeanalizują sytuację Państwa firmy i doradzą rodzaj faktoringu, który najbardziej odpowiada jej potrzebom. Zamieniamy faktury na gotówkę i odsuwamy ryzyko zatorów płatniczych!


Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »