Home staging – czym jest i kiedy warto?

Przygotowanie nieruchomości do sprzedania jest istotne zarówno przy sprzedaży mieszkania, jak i domu. W naszym interesie jest przede wszystkim znalezienie kupca, który zakupi je za możliwie najwyższą cenę. Jednakże częstym błędem osób sprzedających mieszkanie jest brak odpowiedniego jego przygotowania, co rzutuje na obniżenie wartości domu lub nawet na problemie ze znalezieniem chętnych na zakup nieruchomości. Odpowiedzią na to jest home staging, którego stosuje się nie tylko do sprzedaży, ale również i do wynajmu.

Czym jest home staging?

Określenie home staging odnosi się do w pełni profesjonalnego przygotowania danej nieruchomości do sprzedaży bądź wynajmu tak, aby uzyskać możliwie największą cenę. Jest to proces nastawiony przede wszystkim na zyskowność. Home staging ma na celu przede wszystkim przygotowanie mieszkania do prezentacji potencjalnym klientom, a także do przygotowania domu do sesji zdjęciowej. Co do zasady jest to proces, który nie wymaga zbyt dużego zaangażowania kapitału. Niskie koszty, a jednocześnie mocne pobudzenie wyobraźni potencjalnego nabywcy sprawiają, że z powodzeniem możemy zwiększyć wartość nieruchomości w oczach danej osoby. Home staging jest stosowany już od ponad 40 lat, a badania marketingowe i psychologiczne dowodzą, że dla klienta szczególnie ważne jest pierwsze wrażenie. Te można zrobić tylko raz, warto więc poświęcić nieco czasu i minimum środków, aby o to zadbać.

Sprawdź naszą ofertę na  https://bnonline.pl/

Kto powinien zdecydować się na home staging?

Można wyróżnić kilka sytuacji, w których warto zdecydować się na home staging. Wśród nich wymienia się:

  • Chęć szybkiej sprzedaży domu lub mieszkania - jeśli rzeczywiście zależy nam na czasie, a mieszkanie jest mocno zaniedbane, dobrym pomysłem może być kontakt ze skupem mieszkań. Wypełniając formularz kontaktowy, nie musimy się nawet martwić tym, że mieszkanie jest do generalnego remontu;
  • Chęć szybkiego wynajęcia mieszkania;
  • Chęć wyróżnienia nieruchomości względem konkurencji - ma to na celu zadbanie o uzyskanie możliwie najlepszej ceny;
  • Chęć zwiększenia wartości mieszkania lub domu;
  • Brak czasu i wiedzy na inne poprawienie zainteresowania klientów mieszkaniem lub domem (np. jeśli nie wiemy, co wyremontować);
  • Sytuację, w której mieszkanie wyraźnie nie powoduje zainteresowania klientów;
  • Trudność ze sprzedażą nieruchomości, gdy nie jesteśmy pewni, co jest tego przyczyną.

Największą zaletą home staging jest to, że z powodzeniem możemy zrobić to samodzielnie i nie musimy udawać się po pomoc do kogokolwiek. Oczywiście, nic nie stoi na przeszkodzie, aby zatrudnić profesjonalistę, który zajmuje się odpowiednim doprowadzeniem mieszkania do stanu pozwalającego na wyciągnięcie z niego najwyższej wartości. To jest korzystne, jeśli sami nie możemy poświęcić na to naszego cennego czasu lub jeśli nie jesteśmy zbyt utalentowani w kontekście estetycznego i artystycznego ubogacenia przestrzeni nieruchomości.

Ile kosztuje home staging?

Koszty home staging mogą być bardzo różne. W najtańszym wariancie są praktycznie darmowe i wymagają wyłącznie poświęcenia wolnego czasu i wysiłku. Jednak można spotkać się z sytuacjami, w których home staging kosztuje nawet kilkanaście tysięcy złotych, co ma miejsce zwłaszcza wtedy, gdy trzeba wykonać jakieś prace remontowe lub naprawcze. Jeśli trzeba wykonać generalny remont, inwestycja może być nawet większa niż potencjalne zyski z home staging. W takiej sytuacji skup mieszkań zakupi od nas nawet niewyremontowane mieszkanie po korzystnej cenie. Poniżej będą przedstawione przykładowe zasady, które pozwalają na ograniczenie kosztów przeprowadzania prac. Jeśli interesuje nas realizacja zlecenia przez specjalistę, wiele może zależeć od regionu. Wycena we wstępnej wersji kosztuje od 100 do 300 złotych, ale już realizacja zlecenia to koszt od tysiąca złotych do nawet kilkunastu tysięcy. Dokładnie koszt jest zależny od tego, co i w jakim zakresie trzeba wykonać.

Podstawowe zasady home stagingu

Istnieje kilka podstawowych zasad, które sprawiają, że home staging jest wykonalny dla praktycznie każdego. Wśród nich wymienia się:

  • Posprzątanie mieszkania - absolutna podstawa przygotowania do prezentacji i wykonywania zdjęć. Zagracone mieszkanie w użytkowaniu, worki śmieci, brudne naczynia potrafią niezwykle skutecznie odstraszyć potencjalnych nabywców. Pamiętaj, że potencjalny nabywca obejrzy całe mieszkanie, nie zapomnij więc o posprzątaniu wszystkich pomieszczeń.
  • Odśwież ściany i podłogi - jeśli od kilku lat nie pomalowałeś mieszkania, najwyższy czas to zrobić. Warto przy tym użyć jasnych barw, które optycznie powiększą pomieszczenia oraz nadadzą im większej świeżości. Warto też usunąć zbędne dekoracje, w tym te osobiste.
  • Rozświetl wnętrze - podkreślenie okien i nadanie mieszkaniu lepszego naturalnego oświetlenia jest niezwykle ważne!
  • Pamiętaj o aranżacji wnętrza - ładnie ułożone meble mają duże znaczenie dla pierwszego wrażenia. Warto przy tym pozbyć się starych, brzydkich mebli, które jedynie odstraszają.
  • Napraw usterki - praktycznie każde używane mieszkanie ma większe lub mniejsze usterki, które są dla nas praktycznie niezauważalne. Jeśli jakąś zauważysz, koniecznie ją napraw! Nie dawaj potencjalnemu klientowi szansy na negocjowanie niższej wartości nieruchomości.
  • Nadaj mieszkaniu ładny zapach i wygląd - usuwając zbędne dekoracje, można pozostawić takie, które uatrakcyjnią mieszkanie. To warto połączyć z odświeżeniem zapachu całej nieruchomości tak, aby budowała pozytywne skojarzenia.

Zobacz więcej na https://bnonline.pl/

materiały promocyjne
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »