Jak działa linia kredytowa dla firm i kiedy warto z niej skorzystać?
Przedsiębiorcy prowadzący działalność w krajach Unii Europejskiej uznają linię kredytową za najbardziej istotne źródło finansowania. Taki wniosek płynie z raportu SAFE 2021 Komisji Europejskiej. Sprawdź, co to jest linia kredytowa dla firm, jakie są jej zalety, kto może z niej skorzystać i co pozwala sfinansować.
Linia kredytowa to źródło finansowania, które jest rodzajem kredytu odnawialnego powiązanego z kontem firmowym. Kredyt w rachunku bieżącym zwiększa dostępne saldo o kwotę przyznanego limitu. Otrzymasz od banku limit zadłużenia, z którego możesz korzystać w dowolnym momencie trwania umowy.
Dzięki temu rozwiązaniu poprawisz bieżącą płynność finansową swojej firmy i w razie potrzeby zabezpieczysz ją w przyszłości. Uregulujesz w terminie należności nawet podczas przestojów, które są spowodowane np. sezonowym charakterem działalności czy nieopłaconymi fakturami przez Twoich kontrahentów.
Możesz korzystać z dostępnego limitu w miarę potrzeb, jeśli w danym momencie nie masz wolnych środków na firmowym rachunku. Kredyt w rachunku bieżącym pozwoli Ci wprowadzać nowe rozwiązania w wybranym przez siebie czasie - tak, jak wolisz.
Limit środków w ramach linii kredytowej jest odnawialny. Oznacza to, że możesz go wielokrotnie wykorzystywać aż do upływu okresu kredytowania. Wystarczy, że wpłacisz pieniądze na konto i zmniejszysz w ten sposób swoje zadłużenie. Jeśli nie wykorzystasz pełnego limitu, zapłacisz mniejsze odsetki - bank naliczy je tylko od faktycznej kwoty i okresu zadłużenia.
Zobowiązanie kredytowe zaciągniesz szybko i wygodnie - bank nie będzie za każdym razem sprawdzał Twojej zdolności kredytowej ani wymagał spełniania czasochłonnych procedur. Gdy regularnie korzystasz z linii kredytowej, Twoja wiarygodność finansowa rośnie. Zaoszczędzisz swój czas, który możesz przeznaczyć na rozwijanie biznesu.
Linia kredytowa pozwala sfinansować dowolne inwestycje i spłacić firmowe zobowiązania, pod warunkiem że cel jest związany z działalnością gospodarczą.
Możesz np.:
- kupić produkty, które są dostępne na rynku w okazyjnej cenie,
- sfinansować zakup niezbędnych w Twojej firmie materiałów i towarów,
- pokryć bieżące i zaległe zobowiązania wobec kontrahentów,
- wypłacić wynagrodzenie pracownikom
- zainwestować w nowoczesny sprzęt, automatyzację czy ekologiczne rozwiązania,
- uregulować zobowiązania wobec ZUS i US,
- zabezpieczyć płynność finansową w okresie przestoju, intensywnych wydatków
czy nieprzewidzianych sytuacji.
Credit Agricole oferuje biznesom kredyt obrotowy dla firm do nawet 4 mln złotych. Tak wysoki limit pozwoli Ci sfinansować dowolne, nawet najbardziej kosztowne inwestycje. Minimalna kwota kredytu wynosi 10 tys. Złotych.
Możesz dopasować warunki linii kredytowej do swoich potrzeb biznesowych.
Jeśli wybierzesz kredyt w rachunku bieżącym bez zabezpieczeń rzeczowych, możesz otrzymać do 2 mln złotych. Jest to proste rozwiązanie, dzięki któremu ograniczysz formalności do minimum i zaoszczędzisz swój czas.
Twoja firma ma oszczędności? Ulokuj je na oprocentowanym koncie w banku Credit Agricole, a zarazem wykorzystaj jako zabezpieczenie umowy kredytu w rachunku bieżącym. Uzyskasz w ten sposób swobodny dostęp do pieniędzy - nie musisz zrywać lokaty ani tracić odsetek. Limit zadłużenia może wynieść maksymalnie 1 milion złotych.
Potrzebujesz większego limitu kredytowego dla swojej firmy? Sprawdź ofertę kredytu w rachunku bieżącym zabezpieczonym hipoteką. Możesz otrzymać nawet 4 mln złotych, wziąć kredyt na korzystniejszych warunkach i wydłużyć okres finansowania do 36 miesięcy.
Okres kredytowania w razie potrzeby przedłużysz na tych samych lub zmienionych warunkach - jeśli bank zaakceptuje Twój wniosek. Dzięki temu zyskujesz możliwość dalszego korzystania z przyznanego limitu i unikasz konieczności spłacania kredytu wraz z końcem trwającej umowy.
Brak ustalonego harmonogramu spłat Zyskujesz sporą elastyczność, ponieważ nie musisz regulować należności w ściśle ustalonym terminie. Linię kredytową spłacasz wtedy, gdy Twoja firma ma takie możliwości, np. po uregulowaniu faktury przez klienta.
Nie musisz nic płacić za rozpatrzenie przez bank Twojego wniosku i ocenę zdolności kredytowej. Dzięki temu nie wzrosną łączne koszty finansowania.
Linia kredytowa jest dostępna zarówno dla osób fizycznych, prowadzących działalność gospodarczą, jak i klientów instytucjonalnych, w tym spółek prawa handlowego. Mogą z niej również korzystać osoby wykonujące wolne zawody oraz prowadzące działalność rolniczą i pokrewną.
Przed przyznaniem finansowania bank sprawdzi zdolność kredytową Twojej firmy i na jej podstawie zaproponuje warunki umowy oraz wysokość limitu. Weźmie pod uwagę m.in. długość prowadzenia działalności, wysokość osiąganych przychodów czy dotychczasową historię kredytową. Lekarze, dentyści, komornicy i notariusze mogą otrzymać kredyt w rachunku bieżącym już od pierwszego dnia prowadzenia działalności.
Artykuł sponsorowany