Jak obliczyć ile trzeba zarabiać, aby otrzymać kredyt?

Kredyt stanowi jeden z najpopularniejszych produktów bankowych na rynku. Dzięki dodatkowemu dofinansowaniu można zrealizować plany o zakupie m.in. mieszkania czy samochodu. Otrzymane środki można przeznaczyć na konkretny lub dowolny cel, w zależności od rodzaju umowy zawartej z instytucją bankową. Niezależnie od tego należy jednak wykazać się zdolnością kredytową, na którą składają się m.in. dochody. Ile trzeba zarabiać, aby uzyskać kredyt? Podpowiadamy.

Zdolność kredytowa - warunek otrzymania kredytu

Jednym z najważniejszych aspektów determinujących decyzję banku o przyznaniu kredytu - gotówkowego lub hipotecznego - jest zdolność kredytowa. Określa ona możliwości potencjalnego klienta do terminowej spłaty zobowiązania powiększonego nie tylko o odsetki, ale również pozostałe koszty określone w umowie. Ocena zdolności kredytowej ma na celu zabezpieczenie instytucji przed niewypłacalnością kredytobiorcy, a tego drugiego przed poważnymi konsekwencjami nieprzemyślanego zarządzania finansami.

Warto pamiętać o tym, że na wysokość zdolności kredytowej składają się nie tylko miesięczne zarobki, ale szereg innych czynników. Bank przy rozpatrywaniu wniosku bierze pod uwagę m.in. wiek, rodzaj kredytu i rat, wysokość wkładu własnego, miesięczne wydatki przypadające na całe gospodarstwo domowe, liczbę domowników czy też historię kredytową. Z myślą o zaciągnięciu dużego zobowiązania warto nieco wcześniej zacząć ją budować, np. poprzez zakup sprzętów elektronicznych na raty i spłat rat w terminie.

Reklama

Specjaliści często zwracają uwagę również na wykształcenie potencjalnego kredytobiorcy, miejsce zatrudnienia, a także doświadczenie zawodowe. Wszystko po to, aby dokładnie zweryfikować płynność finansową nie tylko w chwili złożenia wniosku, ale także w perspektywie kilkunastu bądź kilkudziesięciu lat w przypadku kredytu hipotecznego.

Kredyt gotówkowy - jakie warunki należy spełnić?

Kredyty gotówkowe od lat cieszą się dużym zainteresowaniem wśród konsumentów. Stanowią one produkty finansowe udzielane na stosunkowo elastycznych warunkach. W praktyce oznacza to, że dzięki dodatkowym środkom można zaspokoić dowolne potrzeby - zarówno te mniejsze, jak i bardziej kosztowne. Należy jednak przygotować się do procesu weryfikacji przez instytucję bankową, która w ten sposób zabezpiecza się przed niewypłacalnością swoich klientów.

Każdy bank działa według własnej polityki, jednak można wyróżnić kilka wspólnych mianowników. Jednym z najważniejszych jest zdolność kredytowa - optymalna wzrasta wraz kwotą kredytu. Specjaliści prześwietlają również naszą historię kredytową - spóźnianie się ze spłatą rat kredytów i pożyczek, regulowaniem bieżących opłat na życie czy też rachunków debetowych zmniejsza szansę na pozytywną weryfikację wniosku o kredyt gotówkowy. Zwiększa ją natomiast stabilne źródło dochodu, duże doświadczenie zawodowe czy też wyższe wykształcenie zapewniające dobre perspektywy na rynku pracy.

Kredyt gotówkowy - ile trzeba zarabiać?

Kredyty gotówkowe to całkiem inny rodzaj zobowiązań w porównaniu do kredytów hipotecznych. W wielu przypadkach nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia np. w postaci wkładu własnego. Duża różnica jest również widoczna w okresie spłaty, który jest zdecydowanie krótszy, a kwota niższa. Większe jest natomiast oprocentowanie. To wszystko wpływa na to, czy bank udzieli nam pożyczki. Warto jednak pamiętać, że banki biorą pod uwagę naszą zdolność kredytową, której jedną z najważniejszych składowych są dochody.

Jak oszacować, ile powinno wynosić wynagrodzenie w przypadku kredytu, który chcemy zaciągnąć? Sprawdź w kalkulatorze kredytowym Bankier.pl, ile powinieneś zarabiać, aby pozytywnie przejść weryfikację płynności finansowej. Jest to bardzo przydatne narzędzie, które pozwala szybko i sprawnie przygotować się do złożenia wniosku kredytowego. W kalkulatorze należy podać dane nie tylko o wynagrodzeniu netto, ale również kwocie zobowiązania, okresie kredytowania, oprocentowaniu, prowizji czy też rodzaju rat - równych bądź malejących. Warto jednak posiłkować się przykładem osoby zarabiającej 3000 zł netto miesięcznie. Przy założeniu, że chce ona wziąć kredyt na 5 lat przy oprocentowaniu sięgającym 10%, bank maksymalnie pożyczy jej ok. 50 000 złotych. Są to jednak jedynie wartości szacunkowe.

Kredyt hipoteczny - ile trzeba zarabiać?

Zakup nieruchomości wiąże się z ogromnym wydatkiem, którego większość z nas nie jest w stanie pokryć ze środków własnych. Często traktowany jest również jako długoterminowa inwestycja, która będzie stanowić zabezpieczenie finansowe dla potomstwa. Nie dziwi więc fakt, że nie brakuje chętnych na kredyty hipoteczne. W przeciwieństwie do kredytów gotówkowych niemal w każdym przypadku opiewają na bardzo wysokie kwoty oscylujące na poziomie kilkuset tysięcy złotych, a nawet więcej. Nie bez znaczenia okazuje się także długi okres kredytowania, który najczęściej mieści się w granicach 25-35 lat.

W przypadku kredytów mieszkaniowych oszacowanie zdolności kredytowej konsumenta przebiega niezwykle szczegółowo. Kluczowa okazuje się wysokość miesięcznych dochodów. Nie można jednoznacznie stwierdzić, ile powinno wynosić wynagrodzenie. Wynika to z faktu, że każdy bank indywidualnie ustala kryteria udzielania kredytów hipotecznych, a co za tym idzie, sposób oceny zdolności kredytowej. Można jednak posiłkować się przykładem. Kredytobiorca zarabiający 3000 netto miesięcznie, który wydaje ok. 2000 złotych na opłacenie mieszkania, mediów i innych kosztów utrzymania może liczyć na ok. 200 000 złotych kredytu zakładając, że jest ono objęte oprocentowaniem na poziomie 3,5%, a okres kredytowania wynosi 30 lat.

Kalkulator kredytowy - jak obliczyć, ile trzeba zarabiać?

Jak powinny prezentować się nasze zarobki, aby bank rozważył udzielenie kredytu na mieszkanie lub dom? Ich wysokość można oszacować poprzez skorzystanie z dedykowanych narzędzi. Warto posiłkować się kalkulatorem kredytu hipotecznego, który pomaga obliczyć, ile trzeba zarabiać, żeby zrealizować swoje założenia. Dzięki niemu można wstępnie określić kwotę, jaką bank potencjalnie może wypłacić na podstawie aktualnych zarobków podanych w netto. Do obliczenia kwoty kredytu potrzebne są również inne dane istotne z punktu widzenia analityków.

Warto przygotować sobie informacje dotyczące m.in. średnich miesięcznych wydatków z tytułu utrzymania czy też wysokość raty innych kredytów lub pożyczek. Należy również podać informacje na temat warunków kredytu, o który chcemy się starać. W praktyce mowa o m.in. okresie spłaty, oprocentowaniu, a także rodzaju rat. Wymienione czynniki mają wpływ na wysokość miesięcznej raty, która z kolei determinuje zdolność kredytową. Nie może ona stanowić zbyt dużego obciążenia dla domowego budżetu - w przeciwnym razie wzrasta ryzyko potencjalnej niewypłacalności.

Odpowiednia zdolność kredytowa a zarobki

Kalkulator kredytowy to bardzo wygodne rozwiązanie, które bez wychodzenia z domu pozwala przeanalizować sytuację na rynku produktów finansowych i sprawdzić, na jaki kredyt możemy liczyć z aktualnym wynagrodzeniem. Warto również pamiętać o tym, że dostaniemy informacje dotyczące nie tylko szacowanej miesięcznej raty, ale również ofert dostępnych u wybranych instytucji finansowych. Bardzo pomocnym narzędziem jest również ranking kredytów gotówkowych, który pozwala dobrać najbardziej atrakcyjne produkty dopasowane do naszej kondycji finansowej.

Zarobki to najistotniejsza, ale wciąż jedynie część czynników branych pod uwagę przez analityków finansowych w bankach. Wysokie wynagrodzenie zwiększa szansę na kredyt gotówkowy bądź hipoteczny, zwłaszcza jeśli jest poparty dodatkowymi argumentami. Na korzyść potencjalnych kredytobiorców działają m.in. umowa o pracę na czas nieokreślony, długi staż pracy w jednym miejscu zatrudnienia czy też regularność wpływów na konto osobiste. Szansę mogą znacząco zmaleć w przypadku osób, które pracują na podstawie innych umów cywilnoprawnych - co najczęściej dotyczy kredytów hipotecznych.

Artykuł sponsorowany

.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »