Jaki Internet wybrać i czym kierować się podczas tej decyzji?
Jeśli wprowadzasz się właśnie do nowego mieszkania albo szukasz alternatywy dla dotychczasowego dostawcy usług internetowych, na pewno zastanawiasz się, jaki Internet wybrać, i która z wielu rynkowych ofert będzie dla ciebie najlepsza. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, na co zwrócić uwagę decydując się na dostępne połączenie internetowe.
Najbardziej wydajnym i najszybszym medium transmisyjnym dla Internetu jest dziś światłowód. Wynika to z jego właściwości, a w konsekwencji - efektywności. Światłowód to:
- doskonała prędkość pobierania danych,
- świetna szybkość transmisji dla danych wysyłanych,
- niezauważalne opóźnienia,
- niezawodna stabilność niezależnie od warunków zewnętrznych (np. pogody),
- korzystanie z wszystkich dostępnych usług internetowych (np. telewizja, platformy VoD).
Dlatego, jeśli masz możliwość przyłączenia się do sieci światłowodowej operatora, a dodatkowo dostawca usług oferuje ci domowy Internet bez limitu przesyłu danych, wysokiej jakości modem ze wbudowanym routerem oraz pakiet telewizji online - skorzystaj z takiej opcji!
Choć sieć światłowodowa stale się rozwija i w dużych miastach jest już w zasadzie normą, jeszcze wiele terenów słabiej zaludnionych nie jest nią objętych. Kiedy żaden z operatorów nie zapewni ci dostępu do światłowodu, musisz skorzystać z innych wariantów dostępu do sieci www.
W sytuacji, kiedy żaden operator internetowy nie jest w stanie zapewnić światłowodu do twojego miejsca zamieszkania, alternatywą pozostaje skorzystanie z Internetu bezprzewodowego. W takiej sytuacji warto sprawdzić zasięg sieci każdego z operatorów w twoim miejscu zamieszkania i wybrać tego dostawcę, który oferuje najlepsze parametry. Jak to sprawdzić?
Dobrym pomysłem jest skorzystanie z doświadczenia najbliższych sąsiadów - jeśli mieszkają w danym miejscu dłuższy czas, a Internet operatora, którego wybrali działa doskonale, można po prostu powielić ich wybór.
Innym sposobem na ustalenie najlepszej wersji dla ciebie w danym miejscu jest przetestowanie oferty każdego z operatorów. Można kupić zestaw startowy i wypróbować go bez podpisywania dłuższej umowy albo podpisać umowę i zrezygnować z niej w ciągu 14 dni, jeśli Internet nie spełni naszych oczekiwań. Zanim zdecydujesz się na tę ostatnią opcję, upewnij się, że możesz odstąpić od zawartej umowy.
Testowanie zasięgu możesz wykonać więc doświadczalnie, po prostu korzystając z Internetu każdego z operatorów, lub też posłużyć się darmowymi programami, które pokażą ci niektóre parametry pracy sieci, np. prędkość transmisji danych wysyłanych i pobieranych oraz ping. Z tej opcji warto skorzystać zwłaszcza wtedy, kiedy nie masz wystarczającej ilości czasu na testowanie ofert operatorów.
Wysokiej jakości przesył danych między operatorem a twoim mieszkaniem to ważny element właściwego połączenia internetowego. Nie gwarantuje on jednak odpowiednich parametrów pracy sieci wewnątrz pomieszczeń. O to musisz zadbać samodzielnie. W jaki sposób? Po prostu budując wydajną i niezawodną sieć domową. Warto podkreślić, że zwykle nie jest to trudne i z zadaniem poradzi sobie każdy, kto ma choć mgliste pojęcie o najprostszej sieci domowej.
Dziś sieć taką buduje się w oparciu o urządzenie zwane modemem, najczęściej dostarczane przez dostawcę usług internetowych. Dla ścisłości, urządzenie to jest zwykle zarówno modemem właśnie, jak i routerem. Pełni zatem dwie funkcje: umożliwia połączenie z zewnętrzną siecią operatora, jak i pozwala na podłączenie urządzeń do tej sieci poprzez stworzenie sieci domowej. Większość modemów oferowanych przez operatorów pozwala zarówno na przewodowe, jak i bezprzewodowe podłączenie urządzeń.
Oznacza to, że możesz w swoim mieszkaniu łączyć się z siecią www za pomocą Wi-Fi, ale także za pomocą przewodu wpiętego z jednej strony w modem z wbudowanym routerem, a z drugiej - bezpośrednio w urządzenie, np. odbiornik TV, laptop czy komputer PC. Takie rozwiązanie jest wygodne, ponieważ zawsze możesz zdecydować o sposobie połączenia z routerem - warto zadbać o tę opcję zwłaszcza w dużych mieszkaniach i domach, gdzie nie zawsze Wi-Fi dobrze "łapie" w każdym jego punkcie.
Artykuł sponsorowany