Jaki rodzaj pożyczki wybrać?
Osoby zadłużone lub zalegające ze spłatą rat nie mogą uzyskać kredytu bankowego - bank od razu sprawdza wniosek pod kątem zdolności kredytowej czy figurowania w tzw. bazach dłużników. Rozwiązaniem jest sięgnięcie po pożyczkę pozabankową, w przypadku której bazy nie są weryfikowane (żadne lub tylko niektóre), a osoba może podpisać oświadczenie co do wysokości dochodu.
Kredyt gotówkowy przyznawany przez bank może mieć postać kwoty przelewanej na konto lub wypłacanej do ręki, ale czasami, choć rzadziej, spotyka się przelew w transzach. W podobny sposób funkcjonują pożyczki pozabankowe. Kwotę spłaca się w całości jednorazowo (ewentualnie z możliwością przedłużenia terminu) lub w ratach. Pilna pożyczka na dzisiaj jest dostosowana do ich możliwości finansowych, więc częściej spotyka się spłatę ratalną. Tak jest łatwiej i wygodniej. W sytuacji, gdy są to pożyczki konsolidacyjne, dłużnik spłaca pojedynczą ratę w wybranej firmie, a nie pięć lub dziesięć mniejszych rat u swoich dotychczasowych wierzycieli.
Firmy pożyczkowe też dokonują oceny ryzyka kredytowego, ale ich wymagania nie są tak restrykcyjne. Poza tym starają się podejść indywidualnie do każdej osoby wnioskującej o przyznanie pożyczki. Może być przeprowadzana rozmowa w domu wnioskującego lub odpowiednie pytania są zawarte w składanym wniosku. Z reguły pożyczki dla zadłużonych online są trudniejsze do uzyskania niż te, w przypadku których rozpatrywanie wniosku i podpisanie umowy ma miejsce w domu danej osoby (wizyta domowa). Wiele firm pożyczkowych oferuje opcję z usługą domową, bo przy takim układzie pracownicy mogą na bieżąco pilnować spłaty zadłużenia w określonej formie - raz w tygodniu czy też raz w miesiącu.
Pożyczki dla zadłużonych są bardzo pożądanym produktem finansowym wśród osób z licznymi zobowiązaniami, w bankach czy parabankach. Mogą przybierać formę pożyczki konsolidacyjnej - konsolidacja przeważnie pozwala zmniejszyć sumę miesięcznych zobowiązań i uzyskać do tego gotówkę na bieżące wydatki. Pozabankowe firmy pożyczkowe umożliwiają wzięcie pożyczki bez sprawdzania zdolności kredytowej na podstawie oświadczenia, w którym osoba wnioskująca może wykazać miesięczny dochód i możliwość spłaty rat lub gotówki w określonej wysokości. W wielu przypadkach potrzebne staje się jednak dodatkowe zabezpieczenie. Czasami wnioskujący udostępnia do wglądu konto bankowe, ewentualnie wyciąg z konta. Pozwala to prześledzić miesięczne wpływy (uzyskiwany średni dochód). Rachunek bankowy jest sprawdzany w zautomatyzowany sposób od razu podczas składania wniosku. Oznacza to minimum formalności i szybkie przyznanie żądanej kwoty.
Zabezpieczeniem w firmach pożyczkowych może być też tzw. zastaw. W przypadku większych kwot często chodzi o zastaw nieruchomości (hipoteka). Pozabankowe instytucje finansowe wymagają zastawu o wartości pokrywającej lub przewyższającej kwotę pożyczki, żeby w razie problemów ze spłatą móc wyegzekwować zabezpieczenie i wykorzystać je jako rekompensatę. Klienci figurujący w rejestrach dłużników mają za sobą różne trudności, przez które znaleźli się w obecnej sytuacji. Niektórzy funkcjonują nawet w tzw. spirali długów i muszą naprawdę rozsądnie gospodarować finansami, by wyjść z narastającego zadłużenia. Zastawiając np. samochód czy nieruchomość sięgają po wysokie pozabankowe kredyty i spłacają je w wygodny dla siebie sposób. Dzięki uzyskanej gotówce mogą spłacić całość lub część pozostałych zobowiązań. Załatwienie pożyczki pod zastaw nie zawsze jest łatwe, ale warto skorzystać z ofert online - w szczególności ze specjalnych pożyczek dla zadłużonych.
W przypadku instytucji pozabankowych należy szczególnie zwracać uwagę, czy firma jest znana na rynku i przez to wiarygodna. Należy też sprawdzać RRSO (rzeczywista roczna stopa oprocentowania), bo nie wszystkie oferty są uczciwe i zdarza się, że udzielenie kredytu pociąga za sobą horrendalne odsetki i inne dodatkowe opłaty. Firmy godne zaufania nie ukrywają żadnych informacji. Już we wniosku lub reklamie oferty pożyczki przedstawione są najważniejsze warunki. Można bez problemu wyliczyć, ile będzie wynosiła miesięczna rata, dodatkowy koszt uzyskania pożyczki oraz jak długi będzie okres spłaty przy założeniu terminowego regulowania rat. Wiele osób zadłużonych ma ograniczone finanse i stara się jak najdokładniej wszystko przeanalizować.
Mimo dużej szczegółowości oferty, pożyczki dla zadłużonych udzielane są szybko i łatwo, bez zbędnych formalności, można liczyć na pieniądze od kilkunastu minut do kilkunastu godzin od złożenia i zaakceptowania wniosku. Osoby w trudnej sytuacji finansowej na pewno bardzo to docenią. Minimum formalności dotyczy też dokumentów, które są potrzebne do skompletowania umowy. Wymagany jest szczególnie dowód osobisty - można go okazać lub przesłać wymagane dane mailem (przesyłając gdziekolwiek skan dowodu należy zachować wyjątkową ostrożność). Firmy pozabankowe wymagają też często przelewu weryfikacyjnego w niewielkiej wysokości (0,01 zł lub 1 zł), żeby potwierdzić wskazany rachunek bankowy.
Artykuł sponsorowany