Kompetencje przyszłości. W jakie umiejętności najlepiej inwestować?

Postępująca cyfryzacja globu oraz pandemia koronawirusa przyspieszyły dwa trendy. Pierwszym jest praca w szeroko pojętym sektorze IT, z kolei drugi to praca zdalna. Oba czynniki spowodowały boom na komunikatory oraz szersze wykorzystanie rozwiązań chmurowych, który nie zamierza się zatrzymywać.

Kto nie boi się bezrobocia?

Wiele branż ucierpiało z powodu pandemii —  lockdowny i obostrzenia wpłynęły choćby na gastronomię czy kina. IT pozostało jednak niewzruszone. Jak wynika z informacji “Rzeczpospolitej", opartych na badaniach losów absolwentów szkół wyższych (ELA), na rynku pracy ciągle najlepiej radzą sobie absolwenci studiów informatycznych. Przy najwyższych zarobkach mają najniższe ryzyko bezrobocia na tle absolwentów innych kierunków.

Z tej grupy najlepiej zarabiają ci, którzy nie tylko zdobyli tytuł magistra inżyniera, ale łączyli swoją pracę na uniwersytecie ze zdobywaniem doświadczenia w trakcie nauki. Nieco mniej zarabiają osoby tylko z tytułem magistra, mogą jednak spać spokojnie —  studia informatyczne to w tym momencie właściwie gwarancja zatrudnienia[1].

Jacy programiści są obecnie poszukiwani?

Na brak zajęcia na pewno nie będą narzekać ci, którzy zdecydują się na pracę w środowiskach chmurowych. Podobnie ma się sytuacja związana z Big Data, uczeniem maszynowym (Machine Learning —  ML) czy pisaniem aplikacji. Rośnie też zapotrzebowanie na pracę przy obsłudze aplikacji z Internetu Rzeczy (IoT), czy przy centrach bezpieczeństwa IT, gdzie nakłady, z roku na rok, rosną.

Warto jednak przyjrzeć się, co dokładnie programiści mogą robić w tych obszarach. Zgodnie z raportem portalu rekrutacyjnego No Fluff Jobs z 2020 r., 66 proc. ankietowanych pracowników IT, mających przynajmniej dwa lata doświadczenia, pracuje w czterech najbardziej rozpoznawalnych obszarach tego sektora, czyli Backend, Frontend, Fullstack oraz Testing. Ankietowane grupy seniorów, ekspertów oraz tzw. midów, znają średnio 5 języków programowania. Do najpopularniejszych należą Java, Javascript, Python, PHP oraz SQL. Technologie przyszłości, zdaniem przepytanych seniorów, to zdecydowanie JavaScript, Python, Java i React.[2]

Swoje kompetencje, zwłaszcza w kontekście Machine Learningu, można z powodzeniem rozwijać w Billennium —  polskiej spółce IT, założonej w 2003 r., będącej Partnerem Roku 2021 Microsoft. Specjaliści z tej firmy wykorzystują ML do tworzenia aplikacji. Ta technologia ma szerokie zastosowanie wśród wielu branż —  od fintechu, po farmację, motoryzację i nieruchomości.

Uczenie maszynowe i przyszłość IT

Billennium, z uwagi na korzystanie z machine learningu, opiera swoją pracę o system MLOps. Co to jest? To rozwinięcie znanego i popularnego podejścia DevOps rozszerzonego o uczenie maszynowe. Wymaga ono pracy opartej o modele matematyczne i badawcze. Modele w MLOps szybko się zmieniają, a otrzymane dane muszą być przygotowane w inny sposób dla innych problemów. W konsekwencji dziedzina wspierana przez MLOps jest bardziej eksperymentalna niż w przypadku DevOps i co ciekawe, zyskuje też coraz większą popularność.

Jak widać, MLOps czerpie wiedzę z dziedzin DevOps oraz ML, dlatego Billennium szuka do swoich zespołów osób ze znajomością, nawet podstawową, którejś z wymienionych dziedzin, czy po prostu gotowością do ich poznania. Firma zapewnia szkolenia teoretyczno-praktyczne dostosowane do indywidualnych potrzeb, a nowi pracownicy są wdrażani w projekty, gdzie mogą poszerzać swoją wiedzę w praktyce.

Obecnie Billennium pracuje we wszystkich najważniejszych technologiach. Wśród nich można wymienić:

Nie tylko kompetencje twarde

Kompetencje twarde, tak cenione w IT, muszą być jednak uzupełnione przez konkretny zestaw kompetencji miękkich, zwłaszcza jeżeli pracuje się w tzw. metodykach zwinnych, jak wspomniany wyżej Scrum czy Agile. Opierają się one przede wszystkim na komunikacji i zaufaniu, w związku z czym dobry programista nie tylko jest obeznany z językiem programowania —  jest otwarty na zmiany, empatyczny i jasno komunikuje swoje potrzeby oraz myśli. Takie osoby odnajdą się w Billennium choćby na stanowisku Scrum Mastera, Agile Coacha bądź Product Managera, gdzie zarządzanie ludźmi, ich czasem oraz potrzebami jest na pierwszym miejscu.

Mówi się, że doświadczenie to najlepszy nauczyciel, a trening czyni mistrza. Wiedza zdobyta na studiach i kursach jest często solidnym fundamentem, jednak to doświadczenie zawodowe, obycie z klientem, praca nad nietypowymi problemami i związany z tym transfer wiedzy tworzą dobrego programistę. Żaden kurs czy wykład nie oddadzą bowiem “żywej" pracy nad projektem oraz wewnętrznych inicjatyw firm, które mogą dalej pogłębić wiedzę pracownika.


[1] https://www.money.pl/gospodarka/rynek-pracy-absolwenci-uczelni-informatycznych-maja-najwyzsze-zarobki-6658302924974656a.html

[2] https://mobirank.pl/2020/06/24/najbardziej-pozadani-specjalisci-it-zarobki-oczekiwania-i-wymagania/


.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »