Kredyt oddłużeniowy – co to jest i komu się przyda?
Kredyty gotówkowe, samochodowe czy hipoteczne kojarzy zapewne każdy, nawet, jeśli jeszcze nie miał okazji zaciągać któregoś z nich. Warto jednak wiedzieć, że na polskim rynku usług finansowych dostępne jest także znacznie więcej typów kredytów, stworzonych z myślą o różnorakich okolicznościach i potrzebach kredytobiorców.
Typem kredytu, który prawdopodobnie nie wszyscy znają, a znać go zdecydowanie warto, jest kredyt oddłużeniowy. Do czego dokładnie służy, w jakich sytuacjach się sprawdzi i czym różni się od kredytu konsolidacyjnego? Między innymi na te pytania szczegółowo odpowiemy poniżej.
Już sama jego nazwa pozwala się domyślić, do czego służy kredyt oddłużeniowy. Jest to zobowiązanie celowe, udzielane na spłatę obecnie posiadanych długów. W praktyce oznacza to zamianę wielu zobowiązań na jedno. Z uwagi na wydłużony okres spłaty kredytu oddłużeniowego, w ten sposób obniżana jest nie tylko ilość długów, ale także miesięczna rata.
Niższa rata przekłada się z kolei na stabilność domowego budżetu. Mniejsze jest ryzyko, że dojdzie do opóźnień w spłacie zobowiązań, większa będzie też ilość dostępnej gotówki na inne wydatki. Takie oddłużenie może więc być wartą uwagi opcją dla osób, które czują się przytłoczone aktualnymi zobowiązaniami i chciałyby uzyskać od nich nieco ulgi.
W ramach kredytu oddłużeniowego można połączyć wiele kredytów i pożyczek tego samego lub różnego typu. Pozwala on za jednym zamachem pozbyć się na przykład kilku kredytów gotówkowych, kart kredytowych i kredytu odnawialnego. Wysoka maksymalna kwota zobowiązania umożliwia spłatę nawet najbardziej uciążliwych zobowiązań.
Zbyt duża ilość posiadanych długów może w krótkim czasie spowodować problem z ich terminową spłatą, zwłaszcza, jeśli dojdzie do jakiegoś nieprzewidzianego wydarzenia, takiego jak utrata pracy czy choroba, które nadwyrężą domowy budżet lub obniżą dochody.
Opóźnienia w spłacie zobowiązań miewają poważne konsekwencje, począwszy od naliczania odsetek karnych, przez bycie wpisanym na listę dłużników, po sprawę w sądzie i egzekucję komorniczą. Dlatego nie warto czekać i liczyć, że problem sam się rozwiąże, a zacząć jak najszybciej działać.
Kredyt oddłużeniowy jest dobrą opcją przede wszystkim z uwagi na jego uniwersalność. Sprawdzi się w wielu przypadkach, więc zainteresowanie się nim jest dobrym pomysłem niezależnie od wysokości zadłużenia czy typu kredytów i pożyczek, jakie się obecnie spłaca.
Proces uzyskiwania kredytu oddłużeniowego najlepiej zacząć od zastanowienia się, które długi chce się połączyć - czy wszystkie, czy tylko część? Korzystne może być ominięcie na przykład kredytów czy pożyczek, które niedługo się kończą.
Następnym etapem będzie wyszukanie odpowiedniej oferty kredytu i złożenie wniosku wraz ze wszystkimi załącznikami. Z reguły nie obejdzie się bez udokumentowania wysokości i źródła swoich dochodów, mogą być potrzebne także na przykład umowy kredytów i pożyczek, które mają zostać oddłużone.
Przez wszystkie te procedury nie trzeba przechodzić samodzielnie. Wręcz przeciwnie - skorzystanie z pomocy wykwalifikowanego eksperta jest niekiedy niemal niezbędne, ponieważ samodzielne uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej bywa trudne, szczególnie w tych najbardziej skomplikowanych i nietypowych przypadkach.
Ekspert nie tylko pomoże szybko, sprawnie i bezstresowo przejść przez gąszcz formalności, ale też zadba o znalezienie najkorzystniejszej dostępnej oferty kredytu i przeprowadzi negocjacje z potencjalnym kredytodawcą w celu uzyskania jeszcze lepszych warunków niż te ogólnodostępne.
Kredytu oddłużeniowego nie należy mylić z kredytem konsolidacyjnym, chociaż faktycznie na pierwszy rzut oka te dwa produkty finansowe mogą wydawać się do siebie podobne. W obu przypadkach chodzi o połączenie wielu zobowiązań w jedną całość i ułatwienie ich spłaty, natomiast kredyt oddłużeniowy jest skierowany konkretnie do osób znajdujących się w trudnej sytuacji finansowej.
Często takim osobom wydaje się, że ich problemów nie da się rozwiązać, w związku z czym nie podejmują żadnych działań. Na dłuższą metę doprowadzi to tylko to zwiększenia się długu z uwagi nie tylko na podstawowe opłaty z nim związane (zwykłe odsetki i inne opłaty), ale też odsetki karne za brak płatności na czas. Dlatego warto wiedzieć, że istnieje taki typ zobowiązania, jak kredyt oddłużeniowy, który jest łatwiejszy do uzyskania dla osób poważnie zadłużonych niż właśnie kredyt konsolidacyjny czy inne bardziej znane rodzaje kredytów.
Artykuł sponsorowany