Makler giełdowy – kim on jest i czym właściwie się zajmuje?

Giełda jest rynkiem, na którym dokonywany jest obrót papierami wartościowymi i nie tylko. Można zarabiać tu na kupnie i sprzedaży akcji, obligacji, jak i innych instrumentów, nazywanych instrumentami pochodnymi.

Nie można jednak samodzielnie, jako inwestor prywatny, pójść do siedziby giełdy czy skontaktować się z nią w trybie zdalnym i tam zlecić kupno lub sprzedaż wybranych walorów. Trzeba posłużyć się rachunkiem maklerskim - inwestycyjnym, zakładanym w wybranym domu maklerskim. Klienci indywidualni i instytucjonalni są tam obsługiwani przez maklerów. Sprawdźmy, kim właściwie jest makler i co wchodzi w zakres jego kompetencji?

Makler czyli pracownik domu maklerskiego

Najprościej rzecz ujmując, możemy powiedzieć, że makler jest pracownikiem domu maklerskiego, który może jednak pracować jako makler front office lub back office. Maklerzy typu front office zajmują się stricte obsługą klientów i przyjmowaniem od nich zleceń kupna i sprzedaży np. akcji czy obligacji na rynku giełdowym. Kontaktują się z nimi na co dzień, pilnują transakcji, składają określone zlecenia, wszystko pod kierunkiem inwestora.

Natomiast maklerzy typu back office nie zajmują się nawiązywaniem czy utrzymywaniem kontaktu z inwestorami, ale kontrolują poprawność pracy maklerów front office. Ponadto to oni przygotowują komentarze rynkowe, wykresy i zestawienia analityczne. Wykonują więc pracę biurową. Najczęściej maklerami typu back office zostają ci maklerzy, którzy już mają doświadczenie w działaniu aktywnie na rynku giełdowym, jako maklerzy front office.

W naszym kraju zawód maklera giełdowego został zdefiniowany w ustawie z dnia 22 marca 1991 roku Prawo o publicznym obrocie papierami wartościowymi i funduszami powierniczymi. Można dowiedzieć się z niej wszystkich najważniejszych kwestii związanych z funkcjonowaniem maklerów na giełdowym rynku w Polsce. Warto wspomnieć też, że 3 czerwca 1991 roku powołano pierwszą Komisję Egzaminacyjną dla maklerów. Warunkiem otrzymania licencji maklera jest zdanie państwowego egzaminu dla maklerów, który składa się z wielu pytań testowych. Organizowany jest on raz czy dwa razy do roku przez Komisję Nadzoru Finansowego.

Warunki podjęcia pracy maklera giełdowego

Maklerem może zostać niemal każdy z nas, ponieważ nie trzeba ukończyć żadnej szczególnej szkoły, by otrzymać szansę zapisania się na egzamin państwowy. Tylko pozytywne zaliczenie egzaminu daje szansę otrzymania licencji dla maklera i rozpoczęcia pracy w tym zawodzie. Warunkiem wymaganym przez KNF jest to, by kandydat na maklera giełdowego był osobą niekaraną.

Czy makler jest też doradcą?

Może wydawać się, że w gestii maklera giełdowego jest doradzanie klientom w  zakresie tego, jakie walory kupić na giełdzie papierów wartościowych i jak kształtować swój portfel inwestycyjny. Tak jednak wcale nie jest, ponieważ tylko niektórzy maklerzy rzeczywiście mogą pełnić funkcje doradcze względem swoich klientów, jeśli mają ku temu odpowiednie uprawnienia. Mogą wówczas przygotowywać rekomendacje kupna i sprzedaży akcji wybranych spółek.

Sprawdź także kryteria wyboru najlepszego konta maklerskiego w XTB.

 

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »