Reklama

Mała księgowość online

Obowiązek prowadzenia księgowości ciąży na każdym przedsiębiorcy. Księgowość firmy to poważna sprawa. Wiele osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą bardzo się tego obawia, ale dotyczy to także różnego rodzaju spółek. Tymczasem jest możliwość samodzielnego prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, rozliczeń do urzędu skarbowego, a także ZUS w podstawowym zakresie. Rozwiązanie nazywane jest małą księgowością i skierowane jest do mikro przedsiębiorców i osób prowadzących średni szczebel działalności gospodarczej.

Mała księgowość to inaczej księgowość uproszczona. Zamiast księgi rachunkowej prowadzi się wówczas podatkową księgę przychodów i rozchodów. Dana firma może prowadzić małą księgowość, jeśli jej przychody netto są poniżej ustalonego progu. Jeśli chcesz wiedzieć więcej na temat tego, na czym polega mała księgowość i samodzielna księgowość, zapoznaj się z informacjami, które prezentujemy poniżej. W tekście znajdziesz wiele cennych porad i praktycznych wskazówek dotyczących prowadzenia małej księgowości. 

Mała księgowość online - na czym to polega?

Zastanawiasz się, na czym polega mała księgowość online? Jest to program, który pozwala na automatyczne księgowanie faktur. Ułatwia on prowadzenie codziennej księgowości. W jaki sposób? Umożliwia wystawianie faktur, skanów i zdjęć. Inteligentny system sam uczy się rozpoznawać schemat księgowy i poprawnie klasyfikować koszt. Mała księgowość to doskonały wybór dla niewielkich przedsiębiorstw. Daje możliwość wygenerowania od kilku do kilkunastu tysięcy złotych oszczędności w skali roku, z tytułu jakim jest rozliczanie uproszczonej księgowości. Z całą pewnością warto skorzystać z takiej możliwości. Polecana jest zwłaszcza mała księgowość online - bardzo wygodne oprogramowanie, które doceni każdy przedsiębiorca. 

Reklama

Co zawiera mała księgowość?

Podatkowa Księga przychodów i Rozchodów, która jest podstawą małej księgowości, jeśli chodzi o jej prowadzenie, nie jest tak skomplikowana jak prowadzenie ksiąg rachunkowych. Pozwala też na duże oszczędności, mocno odczuwalne w skali roku. Mała księgowość polega także na ewidencji przychodów. W jej skład wchodzi także ewidencja środków trwałych. Szczegóły na zasadach ogólnych podaje Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii i polegają one na:

  • ewidencji wyposażenia,
  • ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych,
  • prowadzeniu przychodów pracowników,
  • ewidencji sprzedaży, 
  • ewidencji pożyczek i zastawionych dóbr. 

Kiedy można zacząć korzystać z małej księgowości online?

Z małej księgowości mogą korzystać osoby prowadzące własną działalność gospodarczą, które jako formę opodatkowania przychodu wybrały podatek liniowy lub zasady ogólne. Konkretniej są spółki jawne, partnerskie, cywilne, które nie przekroczyły 2 mln euro dochodu. Po przekroczeniu tego przychodu należy przejść na prowadzenie ksiąg handlowych. 

Czy można przejść z małej księgowości do biura rachunkowego?

Ewidencja przychodów to obowiązek każdego przedsiębiorcy. Prowadzisz małą księgowość online i chcesz skorzystać z biur rachunkowych? Jest to możliwe. W ramach systemu małej księgowości można znaleźć rozwiązania dedykowane biurom rachunkowym. Właściciel firmy może korzystać z wygodnego systemu fakturowania, magazynu, menadżera sprzedaży na Allegro, natomiast księgowość zlecić do biura rachunkowego, które pracuje na systemie małej księgowości online. Jest to rozwiązanie wygodne i komfortowe, które z jednej strony pozwala na samodzielność, a z drugiej wiele zadań jest wykonywanych na zewnątrz. 

Czy dane księgowe są bezpieczne w małej księgowości?

Zastanawiasz się, czy Twoje dane księgowe są bezpieczne w oprogramowaniu mała księgowość online? Warto wiedzieć, że cały ten system informatyczny funkcjonuje w oparciu o wymogi, jakie stawiają przepisy RODO, a także rozporządzenia wykonawcze, skierowane do firm informatycznych. Oprogramowanie charakteryzuje się następującymi zabezpieczeniami: szyfrowana transmisja danych, zabezpieczenie silnym hasłem, dwuetapowe logowanie, kopie bezpieczeństwa, przechowywane na specjalnych serwerach. To wszystko sprawia, że oprogramowanie mała księgowość online jest niezwykle bezpieczne. 

Czy mała księgowość online posiada wsparcie techniczne?

Zastanawiasz się, czy oprogramowanie mała księgowość online posiada wsparcie techniczne? Warto zwrócić uwagę, że ten system online jest niezwykle intuicyjny i prosty w obsłudze. Każdy przedsiębiorca bez problemów sobie z nim poradzi. System sam księguje. Jak to działa? Wystawiasz fakturę lub robisz zdjęcie faktury, a dane są automatycznie ujmowane do ewidencji księgowych. W systemie dostępne są pomoce, które stanowią wskazówki podczas pierwszego korzystania z systemu. Dodatkowym ułatwieniem jest instrukcja obsługi programu, która wyjaśnia wiele wątpliwości, które mogą się pojawić. Jest także możliwość skorzystania z pomocy ekspertów. 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »