Mieszkanie w abonamencie hitem w Europie Zachodniej. Czy sprawdzi się też u nas?

W minionym roku liczba ofert mieszkań na wynajem w Polsce przekroczyła 0,7 mln. Przy rosnącym popycie na mieszkania do wynajęcia, rynek najmu instytucjonalnego ma szansę na dynamiczny rozwój. Czy może on powtórzyć sukces krajów Europy Zachodniej?

Artykuł sponsorowany

Zarówno przybywający do naszego kraju uchodźcy, z których część zostanie w naszym kraju na dłużej, jak i rosnące ceny mieszkań na rynku pierwotnym powodują od kilku miesięcy wzmożony ruch na rynku najmu. Z ostatnich analiz przeprowadzonych przez serwisy i portale oferujące mieszkania na wynajem wynika, że tylko w pierwszym tygodniu marca ilość osób wyświetlających ogłoszenia najmu lokali zwiększyła się o 166% w porównaniu do lutego br[1]. Rośnie także liczba osób wynajmujących mieszkania od podmiotów instytucjonalnych.

Reklama

Eksperci przewidują, że aktywność na polskim rynku najmu wzrośnie jeszcze bardziej, na co wpływ będzie miała zwiększająca się inflacja, rosnąca wysokość rat kredytowych wynikająca z podwyższanych stóp procentowych i spadek zdolności kredytowej Polaków. Rosnące zainteresowanie najmem mieszkań widoczne będzie nie tylko ze strony osób dotychczas zainteresowanych taką formą zamieszkania, ale także tych, których nie będzie stać na zakup finansowany drogim kredytem, a tym bardziej nabycie nieruchomości za gotówkę.

Na fali wzrostu

Takie perspektywy dają szansę na silny rozwój formuły najmu instytucjonalnego (PRS), który choć u nas stawia pierwsze kroki, w innych częściach świata jest bardzo popularnym rozwiązaniem i chętnie wybieraną opcją zamieszkania. Aktualnie w trakcie budowy lub na etapie przygotowania w Polsce znajduje się ponad 25 tys. mieszkań przeznaczonych na najem instytucjonalny. Prognozowana dynamika rozwoju to ponad 90 tys. lokali, które zasilą rynek w perspektywie najbliższych 5-7 lat. Na korzyść tego sektora rynku działa także demografia - młodsze pokolenia cenią sobie mobilność, niezależność finansową, a co za tym idzie - elastyczną ofertę mieszkaniową, dostosowaną do ich bieżących potrzeb. Polski PRS jest zbliżony do brytyjskiego modelu Build-To-Rent (BTR), który skupiając się na najemcach oferuje im usługę mieszkania w abonamencie oraz szereg dodatkowych korzyści i udogodnień, które podnoszą atrakcyjność oferty np. recepcję, serwisy i opiekę klienta na miejscu w każdym budynku czy wspólną przestrzeń rekreacyjną.

-        Ze względu na stałą migrację do dużych miast, popyt na mieszkania w głównych aglomeracjach jest największy. Ludzie poszukują wygody, elastyczności i produktów odpowiedniej jakości. Nowoczesne społeczeństwo nie musi już posiadać, ponieważ może wypożyczać, subskrybować i wynajmować. Model biznesowy "usługa jako produkt" umacnia się także na rynku mieszkaniowym, co przyczynia się do rozwoju rynku PRS. Oferta mieszkań w abonamencie obejmuje nie tylko usługę zakwaterowania i określonego standardu mieszkania - w cenie abonamentu lokatorzy otrzymują stały dostęp do sieci internetowej i panelu pozwalającego m.in. na zarządzanie swoją umową i rachunkami oraz dedykowany zespół biura obsługi klienta na miejscu w każdej inwestycji. Jednym z dodatkowych elementów usługi abonamentowej jest oferta benefitów dla mieszkańców, m.in. wspólne zajęcia sportowe, programy lojalnościowe, w ramach których oferowane są zniżki i inne inicjatywy, które są okazją do integracji i tworzenia zgranej społeczności, co jest dodatkową wartością dla pokolenia dzisiejszych dwudziesto- i trzydziestolatków - mówi Sławomir Imianowski.

Obecnie na wyspach brytyjskich wprowadzane są także projekty pilotażowe realizowane w partnerstwie z samorządami, w których grupom takim jak pielęgniarki, policjanci czy nauczyciele rząd zapewnia 25% dopłaty do czynszu wynajmowanych mieszkań.[2] Jednak europejskim pionierem w sektorze najmu instytucjonalnego są Niemcy, gdzie według obliczeń ekspertów aż 15%  lokali na wynajem należy do typowo komercyjnych instytucji (m.in. spółek giełdowych), a ok 37% populacji kraju wynajmowała lokum od profesjonalnego (instytucjonalnego) inwestora. Model ten popularny jest także wśród mieszkańców Szwajcarii (dotychczas skorzystało z niego 36% populacji kraju), Holandii (20%) czy Danii (15%).[3]

-        Instytucjonalne budownictwo na wynajem to szansa na zwiększenie podaży mieszkań, pobudzenie gospodarki i tworzenie nowych miejsc pracy w poszczególnych lokalizacjach. Wiedzą to już np. w Wielkiej Brytanii, gdzie zmiany w polityce obejmujące m.in. ulgi podatkowe dla inwestorów doprowadziły do silnego rozkwitu mieszkań w systemie BTR. Rozwój tego sektora w Polsce dzięki dużemu doświadczeniu podmiotów instytucjonalnych w branży nieruchomości - także biurowych, handlowych czy hotelowych, może wpłynąć na profesjonalizację rynku najmu - dodaje S. Imianowski.

Miasta przyszłości

Europejski rynek od lat niezmiennie doświadcza problemu deficytu mieszkań, co kształtuje i podtrzymuje wysokie zainteresowanie wynajmem. Zapotrzebowanie na mieszkania na wynajem w największych miastach Europy jest od lat jednym z trendów w sektorze nieruchomości, a powody tego zjawiska przypominają obecną sytuację na naszym rodzimym rynku. Na coraz większy popyt wpływa m.in. wzrost liczby ludności w miastach, spadek średniej liczby osób w gospodarstwie domowym, trudniejszy dostęp do rynku mieszkaniowego ze względu na ograniczenia finansowe, rosnące ceny nieruchomości oraz zmiany stylu życia. Zdarza się także, że popyt znacznie przewyższa podaż. Wg danych Propertymark ilość kandydatów na wynajem mieszkania w Wielkiej Brytanii wzrosła w stosunku do ubiegłego roku aż o 73%, a ilość dostępnych nieruchomości spadła o 44%. W przeciętnym oddziale agencji najmu na średnio ok. 140 osób chętnych na wynajem, dostępnych było 5 nieruchomości do wynajęcia.[4] Zasoby mieszkań na wynajem są często niewystarczające, dlatego mieszkania oferowane przez profesjonalne podmioty mogą pomóc w zaspokojeniu popytu i oferować nowe możliwości i standardy w zakresie najmu nieruchomości.

-        Projekty PRS to rozwiązanie z ogromnym potencjałem, które zaspokajają potrzeby lokalowe mieszkańców dużych miast. Zlokalizowane są w atrakcyjnych miejscach, w niedalekiej odległości od centrów biznesowych i uczelni lub z wygodnym do nich dojazdem - w pobliżu przystanków komunikacji miejskiej, stacji metra i zaplecza usługowo-rekreacyjnego. Mieszkania od początku projektowane są pod najem, dlatego ich rozkłady są efektywne, dostosowane do potrzeb użytkowników zarówno pod względem aranżacji przestrzeni, jak i wyposażenia wnętrz.  Najemcy mają do wyboru mieszkania 1-, 2-, 3- i 4- pokojowe, które cechują się dobrym standardem z możliwością dostosowania swojej osobistej przestrzeni do indywidualnych potrzeb. Najemcy mogą korzystać z wielu udogodnień i opieki biura obsługi klienta w każdym obiekcie czy aplikacji mobilnej, za pośrednictwem której mogą zarządzać swoimi rozliczeniami. Dużą część lokatorów w budynkach Resi4Rent stanowią pracujący w Polsce obcokrajowcy, którzy doceniają obsługę w językach obcych i kompleksowe wsparcie najemcy przez administrację w każdym budynku. To doskonała alternatywa dla osób, które nie chcą lub nie mogą sfinalizować zakupu mieszkania na własność - mówi Alicja Kościesza, Dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu Resi4Rent.


[1]https://www.otodom.pl/wiadomosci/rynek-nieruchomosci/najem-w-marcu

[2] https://themarketherald.com.au/a-boom-in-build-to-rent-developments-set-to-change-apartment-living-2021-05-25/

[3] https://forsal.pl/nieruchomosci/mieszkania/artykuly/8198409,mieszkanie-na-wynajem-jak-duzo-firm-kupuje-mieszkania-na-wynajem.html

[4]Private Rented Sector Report, Propertymark, Luty 2022.

Artykuł sponsorowany


.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »