Najważniejsze korzyści, jakie daje oprogramowanie ERP dla firm
Dzisiaj trudno wyobrazić sobie sprawne funkcjonowanie firm bez systemów informatycznych. Powszechna digitalizacja i rozwój technologii IT zmieniły oblicze prowadzenia biznesu, niezależnie od branży i rodzaju działalności. Zarówno produkcja, jak i usługi czy handel, już standardowo są realizowane przy wsparciu wyspecjalizowanego oprogramowania – w tym ERP. Jak wygląda wykorzystanie systemów ERP dedykowanych do zarządzania zasobami przedsiębiorstwa w praktyce? Na jakie cechy aplikacji ERP warto zwrócić uwagę? I dlaczego biznes bez tego typu oprogramowania nie ma już przyszłości?
Przewaga technologiczna to jeden z istotnych elementów konkurencyjności rynkowej, których nieodłączną częścią jest oprogramowanie ERP dla firm. Jego główną zaletą jest pełna integracja zasobów informacyjnych przedsiębiorstwa oraz automatyzacja i kontrola nad realizowanymi procesami. Co ważne, zgromadzone i przetwarzane informacje, dostępne w specjalnie generowanych raportach, są doskonałą bazą do przeprowadzania istotnych analiz, umożliwiających optymalizację poszczególnych procesów przedsiębiorstwa.
Specjalne moduły systemów ERP pozwalają bowiem na tworzenie różnego rodzaju zestawień i raportów, które mogą być definiowane indywidualnie. Dzięki temu można monitorować wybrane procesy zachodzące w przedsiębiorstwie, analizując ich efektywność i w razie konieczności wprowadzając potrzebne zmiany, które także podlegają monitorowaniu i analizie.
Każdy, kto myśli, że nowoczesne systemy ERP to kosztowna inwestycja nie tylko w samo oprogramowanie, ale także w zaplecze technologiczne, obejmujące m. in. serwery niezbędne do jego funkcjonowania, jest w błędzie. Wraz z rozwojem technologii szybkiego przesyłu informacji, której bazą jest Internet, otworzyły się możliwości przechowywania danych na serwerach znajdujących się w tzw. chmurze.
W ten sposób powstało oprogramowanie ERP w chmurze, które umożliwia wykorzystanie wszystkich zalet tego typu systemu zarządzania przedsiębiorstwem, bez konieczności ponoszenia kosztów na stworzenie infrastruktury lokalnej. Przy czym ERP w chmurze jest systemem skalowalnym, co oznacza, że mamy praktycznie nieograniczone możliwości pod kątem ilości gromadzonych danych czy zdalnego dostępu do samego systemu. A wszystko to przy zachowaniu maksimum ochrony i bezpieczeństwa.
Firmy, które przed 2020 rokiem postawiły na nowoczesne technologie i systemy informatyczne w zarządzaniu swoimi zasobami, mogły wyjść obronną ręką z sytuacji spowodowanej koronakryzysem. Lockdowny wymusiły na wielu przedsiębiorstwach przejście na pracę zdalną. A możliwe było to z reguły tylko wtedy, gdy firma dysponowała wdrożonym systemem informatycznym, pozwalającym na realizację zadań za pośrednictwem Internetu.
Co ciekawe, wiele przedsiębiorstw dostrzegło pozytywne aspekty home office i trend ten z pewnością będzie coraz bardziej rozwijany w przyszłości. Podstawą jednak jest tutaj oprogramowanie ERP dla firm, które po prostu umożliwi wykonywanie pracy poza siedzibą przedsiębiorstwa, jednak z pełnym i wygodnym dostępem do wszystkich jego zasobów.