Nawilżacze przemysłowe - wszystko, co warto wiedzieć

Jednym z podstawowych zadań każdego przedsiębiorcy jest zapewnienie swoim pracownikom jak najlepszych warunków, w których realizują oni obowiązki służbowe. Sprzętem, który sprawdza się w wielu zakładach pracy, ale i instytucjach publicznych, są nawilżacze powietrza. Urządzenia te pełnią bardzo ważne funkcje nie tylko w okresie zimowym, lecz przez cały rok. Przyjrzyjmy się im nieco bliżej!

Zima rozkręca się na dobre, a wraz z nią w najlepsze trwa okres grzewczy. Wszystko to sprawia, że w pomieszczeniach w znaczący sposób obniża się poziom wilgotności, a to z kolei prowadzi do gorszego samopoczucia, a nawet awarii maszyn. Doskonale wiedzą o tym właściciele zakładów produkcyjnych, którzy walczą z suchym powietrzem za pomocą specjalnych nawilżaczy. Warto więc sprawdzić, na czym dokładnie polega praca tych urządzeń i czemu są tak ważne.

Jak pracują nawilżacze przemysłowe?

Przemysłowe nawilżacze powietrza w pierwszej kolejności kontrolują, jaka jest wilgotność w danym pomieszczeniu, a następnie automatycznie dostarczają takiej ilości, aby osiągnąć prawidłową wartość. Wszystko po to, aby zapewnić jak najlepsze warunki dla procesu produkcji, a jednocześnie stworzyć przyjazny mikroklimat dla pracowników. Istnieją dwa główne rodzaje przemysłowych nawilżaczy, a mianowicie te, które montuje się do wentylacji oraz instalowane bezpośrednio w pomieszczeniu. W pierwszym przypadku nawilżacz dostarcza specjalnymi kanałami zimną wodę, która następnie odparowuje do systemu wentylacyjnego. Jeśli natomiast chodzi o nawilżacze w pomieszczeniach, woda przenoszona jest dzięki użyciu rozpylaczy i dysz. 

Przemysłowe nawilżacze powietrza - gdzie wykorzystać?

Od wielu już lat nawilżacze przemysłowe są wykorzystywane na szeroką skalę, zarówno w zakładach pracy - niezależnie od ich wielkości - jak i w obiektach użyteczności publicznej, sklepach, szpitalach itp. Coraz więcej osób dostrzega niewątpliwe zalety tego rozwiązania, tym bardziej jeśli w grę wchodzi podwyższenie wydajności pracy danej firmy. Suche powietrze wpływa bowiem negatywnie nie tylko na samych pracowników, ale też może być przyczyną licznych awarii sprzętu. Przemysłowe nawilżacze powietrza są więc niezastąpione w wielu branżach, w tym w przemyśle drzewnym, elektronicznym czy tekstylnym.

Nawilżacz powietrza w zakładzie pracy - najważniejsze informacje

Dzięki odpowiedniemu nawilżeniu powietrza zmniejsza się ryzyko wysuszenia produktów, jak i ilość pyłów zawieszonych. Poza tym, nawilżacze za pośrednictwem tzw. chłodzenia adiabatycznego ograniczają nadmiarowe ciepło, a co więcej wzmacniają ochronę przed wyładowaniami elektrostatycznymi (ESD). Przy wyborze urządzeń do zakładu pracy i nie tylko trzeba wziąć pod uwagę szereg aspektów, w tym m.in. wielkość pomieszczeń, ich rozkład, źródła ciepła, dostęp do systemu wentylacyjnego oraz jego stan techniczny i wiele innych. Najlepiej skorzystać ze wsparcia merytorycznego ekspertów, np. z firmy Airtec, którzy posiadają cenną wiedzę i wieloletnie doświadczenie w tym zakresie.

Artykuł sponsorowany

.
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »