Nowy rok, nowy zawód? Sprawdź, od czego zacząć

W przyszłym roku zmienię dietę, nauczę się hiszpańskiego i zacznę uprawiać sport... Kto z nas choć raz nie układał w głowie podobnych postanowień? Styczeń, jak żaden inny miesiąc w roku, mobilizuje nas do działania i podejmowania nowych wyzwań Jednym z takich wyzwań może być zmiana pracy, a nawet rozpoczęcie innej ścieżki kariery. Jeśli Twoim planem na 2021 rok jest przebranżowienie, sprawdź, jak wytrwać w tym postanowieniu i jakie kroki podjąć, żeby zrealizować swój cel.

W przyszłym roku zmienię dietę, nauczę się hiszpańskiego i zacznę uprawiać sport... Kto z nas choć raz nie układał w głowie podobnych postanowień? Styczeń, jak żaden inny miesiąc w roku, mobilizuje nas do działania i podejmowania nowych wyzwań Jednym z takich wyzwań może być zmiana pracy, a nawet rozpoczęcie innej ścieżki kariery. Jeśli Twoim planem na 2021 rok jest przebranżowienie, sprawdź, jak wytrwać w tym postanowieniu i jakie kroki podjąć, żeby zrealizować swój cel.

Pobierz darmowy ebook - "jak zmienić zawód?" i zacznij działać!

Doświadczenie podpowiada nam, że snucie planów a ich skuteczna realizacja to nie zawsze jedno i to samo. Choć wizja zmiany branży może wzbudzić w nas wiele entuzjazmu, pamiętajmy, że dobre chęci nie wystarczą do wprowadzenia jej w życie. Co zatem zrobić, aby nasz noworoczny optymizm przełożył się na konkretne działania w poświątecznej rzeczywistości? Pierwszym krokiem na drodze do zmiany jest zrozumienie naszych własnych motywacji. 

Gdzie leży problem?

Przebranżowienie lub zmiana zawodu to proces wymagający od nas sporej ilości czasu i zaangażowania,  dlatego zanim podejmiemy decyzję o zmianie, przyjrzyjmy się swojej sytuacji zawodowej. Dzięki temu nie tylko upewnimy się, że jesteśmy gotowi na czekające nas wyzwania (a nasze noworoczne postanowienie nie odejdzie w zapomnienie), ale i łatwiej określimy kierunek naszego dalszego rozwoju. Zastanówmy się, dlaczego jesteśmy niezadowoleni ze swojej obecnej pracy? Czy to chwilowe zniechęcenie związane z konkretnym pracodawcą, czy problem, którego nie da się rozwiązać zmianą miejsca zatrudnienia? Najczęściej wśród przyczyn przebranżowienia wymienia się wypalenie zawodowe, brak satysfakcji, niskie zarobki czy charakter stanowiska nie pasujący do osobowości. Czasem to forma zatrudnienia nie spełnia naszych oczekiwań - być może już od wielu lat marzymy o przejściu "na swoje" i założeniu własnej działalności, ale brakuje nam odwagi, żeby zrobić pierwszy krok. Zdarza się też, że choć na zmiany wcale nie mamy ochoty, do takiej decyzji zmusza nas sytuacja na rynku pracy - jak obecny kryzys spowodowany pandemią i lockdownem. Niezależnie od tego, co jest powodem naszych rozważań, pamiętajmy, że na przebranżowienie nigdy nie jest za późno, a początek roku to dobry czas na rozpoczęcie nowego etapu w życiu.

Czas na zmianę pracy - dołącz do zespołu Avivy!

Którą drogę wybrać?

Co zrobić, jeśli chcemy spróbować swoich sił w innej branży, ale nie wiemy, jaki zawód byłby dla nas odpowiedni? W podjęciu decyzji może nam pomóc spisanie wszystkich najbardziej i najmniej ulubionych aspektów pracy. Zastanówmy się, które z naszych codziennych obowiązków (na przykład rozmowy z klientem, pisanie sprawozdań, przygotowywanie prezentacji itd.) przychodzą nam z łatwością, a które przysparzają wielu trudności. Pamiętajmy, żeby przyjrzeć się też swoim mocnym stronom - zarówno umiejętnościom twardym, jak i miękkim. Posiadamy przecież wiele kompetencji, jak na przykład zdolność zarządzania, organizacji czy komunikacji, które z pewnością okażą się przydatne także w innych branżach, W razie wątpliwości możemy skorzystać z pomocy doradcy zawodowego, wypełnić test predyspozycji, a kolegów z pracy i znajomych poprosić o wskazanie cech, które według nich są naszymi atutami.

Nakreślając swoją ścieżkę kariery, popatrzmy na te obszary rynku, które są z reguły bardziej otwarte na specjalistów z różnych dziedzin. Nie bez powodu zawody takie jak programista, copywriter, grafik lub agent ubezpieczeniowy cieszą się sporą popularnością wśród osób planujących przebranżowienie. Zwróćmy też uwagę, że takie zajęcia dają nam możliwość pracy na własny rachunek, co jest z pewnością dobrym rozwiązaniem dla tych, którzy cenią sobie niezależność i elastyczność. Przebranżowienie może przecież oznaczać nie tylko zmianę obszaru działalności, ale i zmianę formy zatrudnienia.

Najlepsze źródła informacji

Kolejnym etapem naszej zawodowej zmiany powinno być pogłębianie wiedzy na temat konkretnej, interesującej nas branży. Na początek możemy zaopatrzyć się w literaturę lub prasę specjalistyczną, przeglądać portale skierowane do osób zatrudnionych w danym obszarze. Dobrym pomysłem jest nawiązywanie branżowych znajomości - dzięki temu możemy dowiedzieć się, jak wyglądała droga różnych profesjonalistów do pełnionych przez nich stanowisk. To także możliwość zadania nurtujących nas pytań znawcom tematu albo poproszenia ich o radę w zakresie naszego własnego rozwoju zawodowego. W jaki sposób najlepiej rozbudowywać swoją sieć kontaktów biznesowych? Zawsze warto jest brać udział w branżowych wydarzeniach i sesjach networkingowych, które często organizowane są podczas otwartych konferencji czy coraz popularniejszych “meetupów". W czasach pandemii (i nie tylko) możemy zapisywać się na wydarzenia online i udzielać w grupach łączących specjalistów z danego obszaru na platformach społecznościowych Przy okazji pamiętajmy, aby odpowiednio zadbać o swój profesjonalny wizerunek w sieci. Chociaż profil na Facebooku nie musi nam służyć w celach zawodowych, warto sprawdzić, jakie informacje przekazuje na nasz temat i w razie potrzeby dostosować ustawienia prywatności. Na LinkedInie pochwalmy się swoimi umiejętnościami i doświadczeniem, poprośmy współpracowników o napisanie dla nas kilku słów rekomendacji i potwierdzenie naszych kompetencji. Pamiętajmy też, aby do profilu dodać swoje profesjonalne zdjęcie - w ten sposób nie będziemy sprawiać wrażenia anonimowych, a to pomoże w nawiązywaniu branżowych znajomości.

Pobierz darmowy ebook - “jak zmienić zawód?" i zacznij działać!

Pierwsze doświadczenia

Aby proces zmiany branży zakończył się dla nas sukcesem, w swoim planie działania powinniśmy uwzględnić wymagający, ale niezbędny etap dokształcania. W tej chwili rynek edukacji oferuje nam wiele rozwiązań pozwalających na budowanie kompetencji i wiedzy zawodowej - możemy wybierać spośród programów studiów podyplomowych, kursów, szkoleń, a nawet webinarów czy warsztatów. Ostatnio na popularności zyskują platformy z kursami online, jak na przykład Udemy, Coursera czy edX, które dają nam możliwość dokształcania się w rozmaitych dziedzinach (od zarządzania po programowanie i projektowanie graficzne), a nawet zdobycia odpowiedniego certyfikatu bez wychodzenia z domu. Za pomocą strony MOOC List możemy też przeglądać wszystkie bezpłatne kursy, jakie oferują wspomniane platformy i sprawdzić, które z nich najbardziej odpowiadają naszym potrzebom.

Najwięcej informacji na temat wymaganych w danym zawodzie kwalifikacji znajdziemy oczywiście w internecie. Przydatny może okazać się portal Zintegrowanego Rejestru Kwalifikacji, czyli publiczny rejestr zawierający dane na temat wszystkich kwalifikacji nadawanych w Polsce, łącznie z ich szczegółowymi opisami. Poza zbieraniem informacji w sieci ,warto też poprosić o sugestie osoby pracujące we wspomnianym obszarze. Bardzo możliwe, że doświadczeni specjaliści będą wiedzieli, jakie egzaminy lub certyfikaty pomogą nam w zdobyciu pierwszej pracy w ich branży. 

Pamiętajmy też, żeby uzbroić się w cierpliwość - poszukiwanie zatrudnienia bez praktycznej znajomości tematu zazwyczaj nie jest proste. Z perspektywy pracodawcy najważniejsze jest przecież to, że kandydat posiada odpowiednie doświadczenie i poradzi sobie z wykonywaniem codziennych obowiązków. Dlatego, jeśli mamy taką możliwość, nie rzucajmy się na głęboką wodę i nie rezygnujmy z dotychczasowego zajęcia zanim nie znajdziemy zatrudnienia w nowej branży. Jednocześnie nie bójmy się zaczynać od samego początku i odpowiadać na oferty praktyk, staży czy wolontariatów. Wszystkie te aktywności pozwolą nam na zdobycie pierwszych doświadczeń w zawodzie, a często będziemy w stanie pogodzić je z obecną pracą.

Zauważmy też, że obecnie wiele firm oferuje kompleksowe szkolenia i opiekę mentora na początkowym etapie zatrudnienia, co sprawia, że proces przebranżowienia z tego rodzaju wsparciem staje się o wiele łatwiejszy. W zależności od wybranego obszaru możemy również rozważyć zatrudnienie na część etatu lub wykonywanie niewielkich zleceń freelancerskich i stopniowe budowanie swojego portfolio.  

Nowy życiorys

Odpowiednio przygotowane i przemyślane CV a także wypełnione profile w zawodowych mediach społecznościowych zwiększą nasze szanse na szybkie znalezienie zatrudnienia. Zadbajmy o to, aby wyeksponować nie tylko ukończone szkolenia i kursy, ale i wszystkie posiadane umiejętności (twarde i miękkie), które wykorzystamy na określonym stanowisku -  na przykład myślenie analityczne i strategiczne, efektywna komunikacja czy znajomość odpowiednich programów i aplikacji. Aby wyróżnić się na tle innych kandydatów, powinniśmy też poprzeć wymienione zdolności przykładami sytuacji, w jakich je wykorzystaliśmy. Wspominając o kreatywności, możemy na przykład krótko opisać zadanie albo projekt, do którego podeszliśmy w sposób nieszablonowy. Jeśli potrafimy szybko przyswajać wiedzę, napiszmy o programach, które nauczyliśmy się obsługiwać w dotychczasowej pracy. Lista umiejętności to ważny element naszego CV, ponieważ brak doświadczenia w branży jest często mylnie kojarzony z brakiem kompetencji - a przecież posiadamy bardzo wiele zdolności, które mogą okazać się cenne z punktu widzenia przyszłego pracodawcy. Swoje atuty warto też podkreślać w rubryce "Podsumowanie zawodowe", umieszczonej w górnej części życiorysu. Takie podsumowanie powinno w kilku zdaniach opisywać nasze cele, sukcesy i motywacje, a przede wszystkim zachęcać pracodawcę lub rekrutera do zapoznania się z resztą przesłanego przez nas dokumentu. Do swojego CV możemy także dodać list motywacyjny i opisać w nim przyczyny zmiany zawodu, dotychczasowe osiągnięcia oraz mocne strony, które zamierzamy wykorzystać na nowym stanowisku pracy.

Na koniec pamiętajmy, że kluczem do osiągnięcia celu jest bardzo często cierpliwość i odpowiednie nastawienie - nie poddawajmy się, jeśli nie zobaczymy natychmiastowych rezultatów swoich działań. Sukces zawsze wymaga czasu, a nasze bogate doświadczenie zawodowe sprawia, że mamy bardzo wiele do zaoferowania przyszłemu pracodawcy.

 
Chcesz zmienić zawód i pracować na własny rachunek? Załóż działalność gospodarczą i w kilku prostych krokach dołącz do zespołu Avivy. Dowiedz się, jak Cię wesprzemy i co zyskasz dzięki naszej współpracy na nieszukajzapytaj.pl.

.
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »