Pierwszy kredyt na samochód? O tym warto wiedzieć

Chcesz kupić nowy samochód, finansując zakup kredytem? Wcale nie musisz zaciągać pożyczki gotówkowej. Mimo że pozwala ona na sfinansowanie dowolnego celu, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie kredyt na samochód. Poznaj najważniejsze informacje na jego temat, zwłaszcza gdy będzie to twoje pierwsze finansowanie tego typu.

Kredyt na samochód - w przeciwieństwie do gotówkowego - jest tzw. kredytem celowym. Oznacza to, że uzyskane pieniądze można przeznaczyć na konkretny cel. Chodzi nie tylko o wskazanie rodzaju przedmiotu, ale również - w przypadku samochodu - markę, model, wersję wyposażenia itp.

Kredyt na samochód - na czym polega?

Specyfika kredytu na samochód nie odbiega w zasadzie niczym od innych podobnych form finansowania. Tego typu kredyt pozwala uzyskać środki przeznaczone na zakup pojazdu. W zamian kredytobiorca spłaca raty zgodnie z obowiązującym harmonogramem. Po uregulowaniu ostatniej raty samochód przechodzi na własność kredytobiorcy. Staje się on jego jedynym właścicielem.

Warto podkreślić, że - w zależności od oferty konkretnego banku - możliwy jest nie tylko kredyt na nowy samochód. Istnieje także opcja zaciągnięcia kredytu na samochód używany.

Ile kosztuje kredyt samochodowy?

Zastanawiasz się, ile kosztuje kredyt na samochód (RRSO 17,24%)? Chociaż wiele zależy od oferty konkretnego banku, z pewnością będzie on tańszy w porównaniu z pożyczką gotówkową. To zasługa zastosowanego zabezpieczenia (np. przewłaszczenie z warunkiem zawieszającym), dzięki czemu bank ponosi znacznie mniejsze ryzyko związane z finansowaniem. W efekcie tego może zaproponować dużo lepsze warunki - nie tylko niższe oprocentowanie, ale i prowizję. Tym samym rzeczywista roczna stopa oprocentowania (RRSO) jest znacznie niższa niż w przypadku kredytu gotówkowego.

Kto może otrzymać kredyt na samochód?

Kredyt na samochód jest dostępny dla każdego, kto wpisuje się w kryteria stawiane przez bank. Ważne jest, aby:

  • mieć stały dochód,
  • mieć dobrą zdolność kredytową,
  • być wiarygodnym kredytobiorcą w oczach banku.

Jeśli chodzi o kredyt na samochód używany, znaczenie ma również wiek pojazdu. Zwykle bywa tak, że rocznik auta i wybrany okres spłaty nie mogą przekraczać limitu ustalonego przez bank. O co dokładnie chodzi? Załóżmy, że chcesz kupić 5-letnie auto na kredyt, a maksymalny okres spłaty wynosi 8 lat. W związku z tym będziesz mógł zaciągnąć finansowanie na nie więcej niż 3 lata.

Zaciągnij kredyt na samochód na odległość

Czy wiesz, że o kredyt na samochód możesz ubiegać się nie tylko stacjonarnie? Dokonasz tego podczas rozmowy z konsultantem, zaś umowę podpiszesz za pośrednictwem platformy Autenti. Dla ciebie oznacza to ogromną oszczędność czasu i przyspieszenie procedur kredytowych.

Pamiętaj! Porównaj kilka ofert kredytów samochodowych, aby zaciągnąć zobowiązanie najbardziej wpisujące się w twoje oczekiwania. Weź pod uwagę nie tylko oprocentowanie, ale również opcję finansowania pojazdów nowych oraz używanych.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »