PIT-37 – wszystko, co musisz o nim wiedzieć

Kto powinien rozliczyć PIT 37? Aby odpowiedzieć na to pytanie, należy w pierwszej kolejności omówić, czym PIT-37 w ogóle jest. W niniejszym artykule podajemy wszystko, co musisz wiedzieć o rozliczeniu PIT-37.

Do najpopularniejszej deklaracji PIT zalicza się PIT 37. To deklaracja podatkowa, którą składa wielu podatników, rozliczających się z jedynego źródła przychodów rocznych. Jakich dokładnie przychodów dotyczy deklaracja PIT-37? Czy deklaracji tej przysługują jakieś ulgi? Jak i do kiedy należy rozliczyć PIT-37? Odpowiedzi na te wszystkie pytania znajdziesz w dzisiejszym wpisie. Zapraszamy do lektury już teraz!

Czym jest rozliczenie PIT 37?

Rozliczenie PIT 37 to deklaracja, którą składają pracownicy, zleceniobiorcy, a także emeryci i renciści, rozliczając jedyne swoje roczne źródła przychodu. A zatem Ci podatnicy, którzy deklarują zarobki oraz wynagrodzenia rozliczane za pośrednictwem płatnika lub Ci, którzy otrzymali PIT-11 od innego przedmiotu, który nie jest płatnikiem, ale wypłacał w poprzednim roku podatkowym wynagrodzenie wspomnianemu podatnikowi. Na przykład przy wynagrodzeniu z tytułu umowy o pracę, podatnik otrzymuje kwotę netto i nie musi przejmować się tym, czy zaliczki na podatek są prawidłowo obliczane i w terminie odprowadzane. Deklarację PIT-37 wypełni na podstawie informacji, które otrzyma od swojego płatnika. Natomiast, jeśli masz umowy, z których w trakcie roku podatkowego sam rozliczasz zaliczki na podatek, w takiej sytuacji nie wypełnisz PIT-37, a PIT-36.

Kto powinien złożyć deklarację PIT 37 i dla jakiej wysokości osiągniętego dochodu?

Deklarację PIT-37 składają z reguły wszyscy pracownicy, zleceniobiorcy oraz inni podatnicy, którzy rozliczają się za pomocą skali podatkowej i - jak już wspominaliśmy - za których wszelkie zaliczki na podatek zarówno pobiera, jak i oblicza płatnik. Płatnik to - na przykład - pracodawca czy zleceniodawca. Do końca lutego każdy podatnik osiągający dochody z tak zwanego tytułu stosunku pracy, powinien otrzymać od swojego płatnika druk PIT-11.

PIT-37 można rozliczać wspólnie z małżonkiem, ale tylko w przypadku, gdy oboje są uprawnieni do rozliczania się na tej deklaracji. Jeśli chociaż jedna osoba powinna składać PIT-36, wtedy tę właśnie deklarację powinno się wspólnie złożyć. Z PIT-37 skorzysta także osoba, która samotnie wychowuje dziecko.

Jakie ulgi przysługują przy deklaracji PIT 37?

Rozliczając PIT-37, możesz skorzystać z różnych ulg. Do najpopularniejszych zalicza się oczywiście ulgę na dzieci, na Internet, termomodernizację, ulgę na leki, na samochód, rehabilitacyjną, abolicyjną, czy na krew. Ta ostatnia przeznaczona jest dla krwiodawców. Warto sprawdzić również inne ulgi, takie jak darowizna na cele charytatywno-opiekuńcze kościołów, kultu religijnego, organizacje pożytku publicznego czy darowizny sprzętu komputerowego.

Jak rozliczyć PIT 37?

Aktualnie najlepszym, najprostszym i najszybszym sposobem jest rozliczanie PIT 37 online. To świetne rozwiązanie, które nie wymaga od nas wychodzenia z domu. Rozliczanie deklaracji PIT 37 przez Internet jest równie bezpieczne. Nie wymaga od nas żadnych dodatkowych opłat. Jeśli chcesz mieć pewność, że wszystko zostanie odpowiednio rozliczone, koniecznie skorzystaj ze specjalnych programów, które podatek wyliczają samodzielnie. Nie musisz także składać elektronicznych podpisów. Aby potwierdzić swoją tożsamość, należy podać imię, nazwisko, datę urodzenia, PESEL albo NIP, a także kwotę przychodu z poprzedniego rozliczenia.

Zaletą programów tego rodzaju jest także to, że aplikacja weryfikuje, czy wszystko zostało prawidłowo uzupełnione. Jeśli pominiesz jakiekolwiek okienko, zostaniesz o tym natychmiast poinformowany. Po wypełnieniu deklaracji PIT wysyłany jest przez program do urzędu skarbowego.  

Do kiedy rozliczyć PIT 37?

PIT-37 rozlicza się do ostatniego dnia kwietnia, czyli 30.04. Jeśli jest to sobota lub niedziela, wtedy ostatecznym terminem jest następny dzień roboczy. Na przykład w 2022 roku 30 kwietnia wypada w sobotę. Zatem deklarację PIT-37 należy złożyć do 2 maja.

Warto jednak rozliczyć się jak najszybciej, szczególnie jeśli mamy pewność, że otrzymamy zwrot podatku. Z reguły na zwrot podatku czeka się do 45 dni. Przy samodzielnym rozliczaniu czas oczekiwania może wydłużyć się nawet do trzech miesięcy. Jak widać niezależnie od tego, czy doszło do spółdzielczego stosunku pracy, czy ktoś pracował w państwie członkowskim unii europejskiej, czy też chce uniknąć błędów w zeznaniu podatkowym, należy zawsze dokładnie sprawdzać formularze pit. W przypadku jakichkolwiek problemów z wypełnieniem dokumentów do celów podatkowych lub wątpliwości na temat ulg podatkowych warto zgłosić się do doświadczonego księgowego. Doradzi odpowiednie ulgi podatkowe i pomoże w rozliczeniu działalności wykonywanej osobiście. Jeżeli podatnicy nie prowadzili pozarolniczej działalności gospodarczej lub uzyskiwali dodatkowe dochody (oprócz tych z pozarolniczej działalności gospodarczej) mogą łatwo dowiedzieć się wówczas, ile wyniesie podatek dochodowy lub jakie są wytyczne do sprawdzenia, czy dane działania są podlegające opodatkowaniu.

 

materiały promocyjne
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »