Praca hybrydowa - jak pogodzić pracę w domu i biurze?

Ostatnie lata były wymagającym sprawdzianem dla wielu firm na całym świecie. Część z przedsiębiorstw zdecydowała się przejść w pełni na model pracy zdalnej. Niektórzy jednak obrali strategię pracy hybrydowej. W wielu przypadkach wysłanie pracowników na home office zaowocowało rozwojem biznesu i jeszcze większym otwarciem się na innowacyjność. Jakie w takim razie są sposoby na efektywną pracę hybrydową dla pracowników biurowych?

Artykuł sponsorowany

Firmowy laptop w domu. Jedno z łatwiejszych rozwiązań na pracę hybrydową

Jeśli na co dzień pracownicy w Twojej firmie korzystają ze służbowych laptopów, to jeden z podstawowych wymogów technicznych właśnie został spełniony. Spakowanie firmowego laptopa do plecaka i przenoszenie go z biura do domu i odwrotnie jest zdecydowanie prostsze w przyjęciu swego rodzaju mobilności w firmie.

Firmy, które udostępniają swoim pracownikom komputery stacjonarne, również z powodzeniem mogą wdrożyć system zdalny. Jeśli członkowie Twojego zespołu mogą wygospodarować w domu miejsce na komputer z monitorem, przetransportuj cały sprzęt i gotowe. Jednak samo przeniesienie narzędzi do pracy nie wystarcza.

Reklama

Szczegółowe zabezpieczenie firmowych urządzeń podczas home office Transport służbowego laptopa czy komputera to jedno z zadań, które czekają przy wdrożeniu modelu zdalnego lub hybrydowego. Wcale nie mniej ważnym elementem jest odpowiednie zabezpieczenie udostępnionych urządzeń.

O czym powinniśmy pamiętać, decydując się na pracę z domu?

●       Zaawansowana ochrona antywirusowa - podstawa bezpieczeństwa naszych urządzeń i przechowywanych danych, to odpowiedni antywirus z ochroną przed złośliwym oprogramowaniem, zabezpieczeniami antyspamowymi, modułem wykrywania działań phishingowych i centralną konsolą do zarządzania dla administratorów.

●       Zabezpieczenie domowej sieci - nada się do tego oprogramowanie VPN, które szyfruje dane przesyłane podczas korzystania z internetu oraz zapewnia anonimowość przy połączeniu z siecią.

●       Bezpieczny komunikator - to taki komunikator, który zabezpieczy korespondencję przed nieautoryzowanym dostępem (logowanie dwuetapowe - 2FA), wyciekiem danych (szyfrowanie end-to-end) oraz zwiększy bezpieczeństwo dzięki wykonywaniu kopii zapasowych.

●       Szybkie wsparcie IT - jeśli korzystamy z firmowego komputera w domu, to nie ma wyjścia - trzeba być w kontakcie z działem IT i w razie potrzeby pozwolić na zdalny dostęp do naszego urządzenia. Przykładem takiego rozwiązania jest oprogramowanie do zdalnego pulpitu - AnyDesk.

Bezpieczna praca zdalna/hybrydowa na osobistym komputerze - czy to zadziała?

Nie każde przedsiębiorstwo pozwoli pracownikom zabrać służbowy komputer do domu, by bezpiecznie pracować z biznesowymi zasobami. Powodów może być wiele - od polityki firmy po różnego rodzaju przeszkody techniczne.

Mimo to wprowadzenie hybrydowego systemu pracy jest możliwe nawet w szczególnie trudnych sytuacjach i to z wykorzystaniem osobistego sprzętu. Jak?

Oprogramowanie do zdalnego pulpitu AnyDesk - nie tylko do pomocy IT

Wspomniany wyżej AnyDesk jest używany przez wielu informatyków, którzy zajmują się wsparciem informatycznym. Za jego pomocą specjalista IT łączy się zdalnie z komputerem klienta czy pracownika, który zgłasza sprawę do rozwiązania. Jednak to nie jedyne zastosowanie takiego oprogramowania i bardzo mocno świat przekonał się o tym w ciągu ostatnich kilku lat.

Część firm zaczęła używać oprogramowania do zdalnego pulpitu właśnie przy pracy zdalnej. Pracownicy, którzy nie mogli zabrać służbowego urządzenia do domu, używali swoich osobistych sprzętów do łączenia się z komputerem, który nadal znajdował się w biurze.

Jak to wygląda w praktyce? To, co firma powinna zrobić, to zaopatrzyć się w profesjonalne licencje do zdalnego pulpitu i utworzyć konta konkretnej liczbie pracowników, którzy mają łączyć się ze służbowymi komputerami.

Przełączanie się między poszczególnymi urządzeniami odbywa się z poziomu jednego okna aplikacji.

O czym pamiętać podczas zdalnego połączenia z komputerem służbowym?

Aby jak najlepiej korzystać z dobrodziejstw pracy z domu, warto odpowiednio skonfigurować oprogramowanie na konkretnych urządzeniach, które pracownik będzie obsługiwał. Utworzenie konta i nadanie hasła to jedno z ważnych zadań. Praca będzie bardziej efektywna i bezpieczna, jeśli zastosujesz poniższe wskazówki:

  1. Już na początku określ, z jakimi urządzeniami i w jakim celu będziesz nawiązywać połączenie. AnyDesk pozwala łączyć się z wieloma komputerami i urządzeniami mobilnymi na raz (z jednego komputera).
  2. Stwórz książkę adresową urządzeń, do których chcesz mieć szybki i łatwy dostęp.
  3. Zadbaj o bezpieczeństwo swojego konta. Nadaj odpowiednio silne hasło i aktywuj uwierzytelnienie wieloskładnikowe (2FA).
  4. Dla wybranych komputerów ustaw nienadzorowany dostęp. Dzięki tej opcji połączysz się z urządzeniem w biurze bez konieczności zatwierdzania połączenia po drugiej stronie.
  5. Przeszkól pracowników, którzy mają pracować w domu, z zasad bezpieczeństwa i działania nowo wdrożonego oprogramowania. Możesz zrobić to samodzielnie, jeśli posiadasz wiedzę na ten temat lub skorzystać z pomocy specjalistów.

Co jest lepsze? Wracać do biura czy pozostawić pracownikom wybór?

Jeśli Twoja firma przeszła jakiś czas temu na model zdalny lub hybrydowy i aktualnie zastanawiasz się, czy pracownicy powinni wrócić do biur na stałe, warto poprosić ich o opinię na ten temat.

Jak widać, sposobów na skuteczną pracę poza siedzibą firmy jest wiele. Niezależnie od tego, czy korzystasz ze zdalnego pulpitu, czy masz służbowy komputer w domu, może się okazać, że wracanie do tradycyjnego modelu pracy w biurze nie będzie opłacalne. Wielu pracowników nauczyło się efektywnie pracować w taki właśnie sposób, dzięki czemu niejednokrotnie firma rozwija się lepiej niż przed wysłaniem zespołu na pracę zdalną.

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »