Ubezpieczenia zdrowotne to korzyści dla pracodawców i pracowników
Prywatne ubezpieczenia zdrowotne dają łatwy i szybki dostęp do lekarza. Oferowane przez pracodawców zwiększają ich atrakcyjność na rynku pracy. Zainteresowanie nimi gwałtownie rośnie. Mówiła o tym w wywiadzie dla Polskiego Radia dyrektor Biura Ubezpieczeń Zdrowotnych TUW Polskiego Zakładu Ubezpieczeń Wzajemnych Katarzyna Jezierska-Stencel.
Jak podkreślała, ubezpieczenia zdrowotne wpisują się w potrzeby Polaków: - Pełnią szczególnie ważną rolę w trudnym okresie po pandemii, gdy raptownie zwiększyło się zapotrzebowanie na usługi zdrowotne.
Z "Raportu o zdrowiu Polaków", przygotowanego pod kierunkiem Rady Naukowej TUW PZUW, wynika, że po pandemii odsetek Polaków zgłaszających problem niezaspokojonych potrzeb medycznych wzrósł ponad siedmiokrotnie. - Mieliśmy zawieszone badania, nie diagnozowaliśmy się, co czasami okazywało się tragiczne w skutkach. Teraz próbujemy to nadrobić - opowiadała Katarzyna Jezierska-Stencel.
Tym także tłumaczyła wzrost zainteresowania ubezpieczeniami zdrowotnymi. Z ogłoszonych niedawno danych Polskiej Izby Ubezpieczeń wynika, że ma je już co 10 Polak. Liczba polis wzrosła w zeszłym roku aż o ponad 9 proc. - do 4,23 mln.
Jak podkreślała dyrektor Jezierska-Stencel, prywatne ubezpieczenia zdrowotne odciążają publiczną służbę zdrowia, a pacjentom pozwalają unikać kolejek. - Wizytę u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej organizujemy w ciągu w dwóch dni, a u lekarza specjalisty w ciągu pięciu dni. To krótki czas w porównaniu z terminami w NFZ - mówiła o ubezpieczeniach zdrowotnych w TUW PZUW.
Jest to możliwe, ponieważ usługi zdrowotne dla ubezpieczonych w TUW PZUW świadczy rynkowy potentat w tej dziedzinie, czyli PZU Zdrowie. Ma prawie 2500 przychodni w ponad 600 miejscowościach w Polsce.
Według dyrektor Jezierskiej-Stencel dodatkowa opieka zdrowotna staje się standardem na rynku pracy. Dotyczy nie tylko pracowników, lecz także ich rodzin.
- Nowo przyjmowani pracownicy pytają pracodawców już nie o to, czy istnieje, tylko jaki ma zakres. Sami pracodawcy, którzy decydują się na nasze ubezpieczenie zdrowotne, przyznają, że bez tego benefitu mają problemy z rekrutacją - opowiadała.
Korzyści są obustronne: - Prywatne ubezpieczenia zdrowotne opłacają się pracodawcom, ponieważ zmniejsza się absencja chorobowa w pracy. Pracownicy zaś mają większy komfort i czują się "zaopiekowani" przez pracodawcę - dodała.
Ubezpieczenie zdrowotne z punktu widzenia pracownika nie różni się od abonamentu medycznego. Różnicę, pozytywną, odczuwa pracodawca. Ma większe bezpieczeństwo i gwarancje. Ubezpieczycielowi nie wolno np. wypowiedzieć umowy z dnia na dzień, co jest możliwe w przypadku abonamentowych umów cywilno-prawnych. Podlega też rygorystycznym regulacjom rynku ubezpieczeniowego.
Zakres ubezpieczenia w TUW PZUW jest elastyczny - towarzystwo pomaga w jego wyborze. Bada np. strukturę zatrudnienia: ile jest kobiet, ile mężczyzn, jaka jest średnia wieku. Jeśli większość pracowników to młode kobiety, ważna jest opieka położnicza. Jeśli zatrudnieni to osoby w wieku 50+, znaczenia nabierają badania onkologiczne. W formie ubezpieczenia TUW PZUW oferuje także badania w zakresie medycyny pracy - Każdemu według potrzeb - podsumowuje dyrektor Jezierska-Stencel.
TUW PZUW należy do Grupy PZU. Jest największym towarzystwem ubezpieczeń wzajemnych w Polsce. Wyznacznikiem jego wiarygodności jest przyznany przez międzynarodową agencję Standard & Poor’s rating na wysokim poziomie A-.
Artykuł sponsorowany