WorkOrNot, czyli jak znaleźć pracodawcę idealnego!
W świecie nowoczesnych technologii łatwo jest ukryć swoje intencje, a nawet tożsamość za zasłonką kodu zero-jedynkowego. Co ciekawe, nawet pracodawcy chowają się przed przyszłymi pracownikami. Nie podają podstawowych danych przedsiębiorstwa w ogłoszeniu o pracę lub próbują zataić przed światem zewnętrznym firmowe niesnaski. Czasem jest to wymuszanie realizacji nadgodzin, innym razem mobbing, czy opóźnione wypłaty. Jak przy tym wszystkim znaleźć pracę idealną?
Artykuł współtworzony z portalem WorkOrNot.pl.
W kwietniu 2022 według analiz Eurostatu stopa bezrobocia w Polsce wyniosła zaledwie 3%. Jest to rewelacyjny wynik na tle innych państw Unii Europejskiej, której średnie bezrobocie równe jest 6%. Znajdujemy się w ścisłej czołówce na równi z Niemcami i niewiele dalej od zwycięskich w zestawieniu Czech (2,4%). Choć dane te są bardzo optymistyczne, rynek pracy w Polsce jest wciąż w pewnym wymiarze bardzo dynamiczny.
Obserwuje się bowiem wzrost zainteresowania zmianą pracy, aby w nowym miejscu zatrudnienia uzyskać lepsze warunki finansowe. Motorem do wymiany pracodawcy jest także wg aż 59% ankietowanych* chęć otrzymania umowy o pracę, najlepiej na pełny etat (55% badanych). Wydarzenia ostatnich lat zmieniły także nasze oczekiwania względem swobody wykonywanych obowiązków. Chcemy mieć możliwość pracy z dowolnego miejsca na świecie, co gwarantuje nam coraz bardziej popularny Home Office.
Aż 95% osób, które poszukują zatrudnienia, decyduje się na internetowe portale z ogłoszeniami, takie jak pracuj.pl, OLX, czy RocketJobs. Pokazuje to, jak ogromnym zaufaniem i popularnością cieszą się takie formy analizy ogłoszeń. Jest w tym też sporo wygody, gdyż w 1 miejscu możemy zapoznać się z propozycjami pracy w wielu branżach i dziedzinach.
Połowa ankietowanych poszukuje pracy na portalach społecznościowych oraz przez znajomych. Ten ostatni sposób wydaje się genialny, gdyż pozwala od razu poznać charakter firmy, w której będzie nam dane się zatrudnić. Drogą pantoflową najlepiej rozchodzą się informacje o atmosferze panującej w przedsiębiorstwie, czy traktowaniu pracowników przez kadrę kierowniczą. To właśnie dobre relacje z szefem i przyjazne środowisko pracy sprawia, że 1/3 osób** decyduje się pozostać w obecnym miejscu pracy. Jak więc sprawdzić te czynniki w trybie on-line?
Choć coraz chętniej załatwiamy sprawunki bankowe i urzędowe wirtualnie, to zawieranie umów i transakcji przez Internet z mniej znanymi podmiotami wciąż nie cieszy się dużym, społecznym zaufaniem. Przedsiębiorcy często sami są sobie winni, ponieważ w ogłoszeniach rekrutacyjnych nie zamieszczają dość podstawowych informacji, takich jak: nazwa i adres firmy, miejsce i sposób zatrudnienia, czy wysokość wynagrodzenia. Często tajemnicą owiane są również obowiązki przyszłego podwładnego.
Wszelkie wątpliwości potrafią rozwiać opinie wprost od osób zaangażowanych w pracę firmy - obecnych i byłych pracowników. Właśnie dlatego portal WorkOrNot postanowił na nich oprzeć swoją działalność. Platforma pozwala sprawdzić, z jaką firmą mamy do czynienia. Można tego dokonać jeszcze przed wysłaniem swojego CV, aby nie tracić czasu na pracodawców, którzy nie zachowują zasad gry fair play wobec pracowników.
Nawet pobieżna analiza opinii pracowników o konkretnej firmie pozwala ocenić, czy widzimy siebie w takim środowisku. Potrafi pokazać, czy pracodawca jest transparentny, zna swój zespół i potrafi się z nim komunikować. Wiele osób doznane w firmie krzywdy i roszczenia chce rozwiązać na łamach takich komentarzy. To bardzo wiele mówi o pracodawcy i sposobie, w jaki postępuje z pracownikami.
Chcesz wiedzieć, co o Twoim pracodawcy mówią inni? A może właśnie jesteś na etapie rekrutacji i potrzebujesz pewności, że dobrze trafiłeś? Kliknij "chcę sprawdzić pracodawcę" i zobacz, jakimi opiniami może się pochwalić.
*w badaniu zrealizowanym przez Kantar na zlecenie OLX w 2022 roku
**w badaniu zrealizowanym na zlecenie pracuj.pl w 2022 roku