Zapotrzebowanie na pracowników z branży HoReCa

Sektor gastronomiczny odbudowuje się po kryzysie związanym z pandemią COVID-19. Dla pracodawców dużym problemem okazuje się zapełnienie braków kadrowych. Wielu ze zwolnionych w czasie obostrzeń pracowników przebranżowiło się i nie wróciło do wykonywanego zawodu. Szansą dla rynku HoReCa może być nawiązanie współpracy z osobami szukającymi zajęć dorywczych. Jak znaleźć doświadczonych i pewnych kandydatów do pracy?

Trudności w prowadzeniu biznesu gastronomicznego w Polsce

Restauratorzy i osoby z sektora  gastronomicznego w Polsce borykają się z trudnościami w prowadzeniu i rozwijaniu działalności. Związane są one z popandemicznymi brakami kadrowymi, sytuacją gospodarczą i polityczną. Według danych z raportu PMR "Rynek HoReCa w Polsce 2022. Analiza rynku i prognozy rozwoju na lata 2022-2027" aż 42% badanych obawia się wysokich kosztów utrzymania lokalu, 33% jako bariery wskazuje koszt zatrudnienia pracowników, a 28% wysokie podatki[1]. Jedną z opcji podratowania sytuacji może być zatrudnienie studentów. Dzięki elastycznej formie nawiązania współpracy jak umowa zlecenie czy umowa o dzieło przedsiębiorca nie musi tworzyć dodatkowych etatów, płacić podatku dochodowego, wynagrodzenia za urlopy i zwolnienia lekarskie czy składki na ubezpieczenie społeczne.

Dlaczego brakuje pracowników w branży HoReCa?

Według danych Izby Gospodarczej Gastronomii Polskiej około 200 tysięcy osób z sektora HoReCa przez kryzys związany z pandemią straciło lub zmieniło pracę. Podpisane umowy z nowymi pracodawcami uniemożliwiają im powrót do wcześniejszego zajęcia na pełen etat. Sytuacja epidemiologiczna, lockdown i niepewność zatrudnienia spowodowała, że część wykwalifikowanych pracowników nie chce wracać ze względu obawy dotyczące stabilności zatrudnienia. Świadczenie usług w gastronomii wymaga dużego poświęcenia, cechuje się nienormowanym czasem pracy, pracą w weekendy i święta. Według badań przeprowadzonych przez Grupę Progres na przełomie kwietnia i maja 2022 do obsadzenia było ponad 14 tys. stanowisk pracy, z czego 35% ofert dotyczyło kucharzy, 21% obsługę kelnerską, 12% kierowników zmiany i 10% barmanów [2].

Elastyczne formy zatrudnienia

Nawiązanie współpracy z pracownikami tymczasowymi to sposób na ograniczenie kosztów, ale skąd brać doświadczonych ludzi do pracy i mieć pewność, że wywiążą się z powierzonych obowiązków? Innowacją w tym zakresie jest aplikacja workinn.app, która została stworzona, by sprostać problemom kadrowym w branży HoReCa i MICE. Rekrutacja, rozmowa kwalifikacyjna i poszukiwanie odpowiednich kandydatów do pracy dzięki nowoczesnemu portalowi jest szybkie, wygodne i bezpieczne. W systemie rejestrują się osoby znające branżę gastronomiczną, udostępniając swój terminarz, wypełniają formularz dotyczący kwalifikacji i oczekiwań, a po każdym zleceniu podlegają ocenie. Dostęp do bazy ofert w określonym terminie i lokalizacji usprawnia proces zarządzania przedsiębiorstwem. W czasach rosnącej inflacji wiele osób, które odeszło z pracy w HoReCa i się przekwalifikowało, może szukać dodatkowego zajęcia. Również studenci lub emeryci są otwarci na znalezienie pracy tymczasowej.

[1] https://www.wiadomoscihandlowe.pl/artykul/rynek-horeca-odbudowuje-sie-po-kryzysie-covidowym-w-jakim-tempie-bedzie-rosl-w-najblizszych-latach

[2] https://dziennikbaltycki.pl/kilkanascie-tysiecy-miejsc-pracy-w-restauracjach-pensjonatach-i-hotelach-sezon-sie-zbliza/ar/c3-16375041

Artykuł sponsorowany

materiały promocyjne
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »