Zwrot podatku z Niemiec w 2023 - ważne terminy
Jeśli jesteś jedną z osób zatrudnionych w Niemczech, powinieneś zainteresować się kwestią rozliczenia się z Niemieckim Urzędem Skarbowym, czyli Finanzamtem. Chociaż procedura składania niemieckiego PIT-u na pierwszy rzut oka wygląda podobnie do przepisów obowiązujących w Polsce, w celu uzyskania możliwie najkorzystniejszego zwrotu podatku z Niemiec należy znać chociaż w podstawowym zakresie prawo podatkowe w tym kraju. Dowiedz się, na jakie dokładnie aspekty musisz zwrócić uwagę rozliczając się za pracę w Niemczech i poznaj najistotniejsze terminy!
Dla osób, które nigdy nie rozliczały się z Finanzamt, pierwsza styczność z system składania zeznania podatkowego w Niemczech może być przytłaczająca. W prawie podatkowym zachodniego sąsiada Polski istnieje bowiem kilka znaczących różnic. Pierwsza z nich dotyczy obowiązku ustalenia przez podatnika wysokości odprowadzanego podatku oraz klasyfikacja do odpowiedniej klasy podatkowej. W Niemczech istnieje bowiem aż 6 różnych klas. Warto zdawać sobie sprawę z tego, że klasy 1. oraz 4. nie muszą składać deklaracji podatkowej w Niemieckim Urzędzie Skarbowym. Istnieje jednak kilka wyjątków od tej zasady. Sprawdź, kiedy podatnicy z wyżej wymienionych klas mają obowiązek rozliczenia się z Finanzamt:
- w przypadku pobierania dodatkowego świadczenia z powodu choroby (Krankengeld);
- w momencie pobierania zasiłku wychowawczego (Elterngeld);
- gdy osoba zatrudniona pobiera tzw. Diety, czyli steuerfreie Zuschüsse;
- w przypadku zatrudnienia w kilku różnych zakładach pracy (jeśli nie zostało ono opodatkowane ryczałtem);
- w sytuacji otrzymania dodatkowych środków pieniężnych niewchodzących w skład wynagrodzenia.
Dogodnym rozwiązaniem, dostępnym dla wszystkich osób ubiegających się o zwrot podatku z Niemiec, jest możliwość złożenia deklaracji elektronicznej. U zachodniego sąsiada Polski taki sposób składania deklaracji jest dostępny już od 1999 roku i cieszy się dużą popularnością. Przede wszystkim ze względu na niezwykłą wygodę - wystarczy zaledwie kilka minut Twojego czasu i e-deklaracja jest już gotowa! Nie trzeba wychodzić z domu i stać w kolejkach w urzędach - to ogromna oszczędność czasu. Dodatkowo warto zaznaczyć, że dane wykorzystywane do złożenia zeznania podatkowego, są w pełni bezpieczne.
W przypadku rozliczenia się z Niemieckim Urzędem Skarbowym należy bezwzględnie przestrzegać obowiązujących terminów. Im wcześniej złożysz deklarację, tym szybciej otrzymasz zwrot środków, ponieważ urzędnicy rozpatrują wnioski rozpoczynając od dokumentów dostarczonych w pierwszej kolejności. Ostatecznym terminem złożenia deklaracji podatkowej w celu otrzymania zwrotu podatku z Niemiec, jest 31 lipca roku, który następuje po roku podatkowym. To oznacza, że jeśli chcesz rozliczyć się z Finanzamt za rok 2022, musisz przekazać wszystkie niezbędne do tego procesu dokumenty najpóźniej do 31 lipca 2023 roku. W Niemczech możliwe jest również odzyskiwanie podatku nawet do czterech lat wstecz.
Kiedy możesz się spodziewać ewentualnego zwrotu podatku? W głównej mierze jest to oczywiście uzależnione od konkretnego urzędu, który rozpatruje Twój wniosek. Przeważnie niemieckim urzędnikom cały proces zajmuje trzy miesiące, jednak warto zaznaczyć, że nie jest to sztywny termin. Bywają również sytuacje, kiedy osoby rozliczające się z Finanzamt muszą czekać na decyzję z urzędu nawet pół roku.
Artykuł sponsorowany