Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii. Partia Konserwatywna faworytem!
W razie wygrania Torysów należy spodziewać się szybkiej ratyfikacji porozumienia z UE wynegocjowanego przez B.Johnsona. W efekcie Wielka Brytania opuści UE z początkiem lutego. Taka perspektywa zostanie pozytywnie odebrana przez rynki finansowe.
Dziś odbędą się przedterminowe wybory parlamentarne - sondaże dają najwięcej szans na zwycięstwo rządzącym Torysom Jednomandatowe okręgi wyborcze w Wielkiej Brytanii utrudniają dokładne przewidywanie wyników wyborów.
W razie większości Torysów należy spodziewać się szybkiej ratyfikacji porozumienia z UE wynegocjowanego przez B.Johnsona. W efekcie Wielka Brytania opuści Wspólnotę z początkiem lutego. Taka perspektywa zostanie pozytywnie odebrana przez rynki finansowe.
Najbardziej prawdopodobny alternatywny scenariusz to tzw. zawieszony parlament, w którym żadna z partii nie zdobywa samodzielnej większości. Oznaczałoby to kontynuację impasu w kwestii Brexitu oraz ryzyko bezumownego wyjścia Wielkiej Brytanii lub kolejne opóźnienie całego procesu (np. celem rozpisania ponownego referendum).
W ubiegłym tygodniu kurs EUR/PLN spadł do 4,2777 (umocnienie złotego o 0,8%). W poniedziałek doszło do umocnienia złotego w ślad za wzrostem kursu EUR/USD. Umocnieniu euro względem dolara sprzyjała publikacja wyraźnie słabszego od oczekiwań indeksu ISM dla amerykańskiego przetwórstwa.
W kolejnych dniach mieliśmy do czynienia z dalszą łagodną aprecjacją polskiej waluty wspieraną przez spadek światowej awersji do ryzyka odzwierciedlany obniżeniem indeksu VIX. W piątek doszło do osłabienia złotego w reakcji na wyraźnie wyższe od oczekiwań dane o zatrudnienia poza rolnictwem w USA. Ze względu na wzrost kursu EUR/USD i umocnienie złotego względem euro, polska waluta zyskiwała na wartości również względem dolara amerykańskiego oraz franka szwajcarskiego.
W ubiegłym tygodniu odnotowano natomiast wzrost kursu GBP/PLN, będący efektem silnego umocnienia funta względem euro, któremu sprzyjało rosnące prawdopodobieństwo uzyskania przez Torysów większości w brytyjskim parlamencie, co umożliwiłoby przeprowadzenie brexitu w oparciu o umowę wynegocjowaną przez B. Johnsona.
W tym tygodniu kluczowe dla złotego będą posiedzenia najważniejszych banków centralnych (FED i EBC). Uważamy jednak, że nie będą miały one istotnego wpływu na kurs polskiej waluty. Bez istotnego znaczenia dla rynku będą również dane z USA (inflacja oraz sprzedaż detaliczna), Niemiec (indeks ZEW) oraz Polski (finalna inflacja).
Do umocnienia złotego względem głównych walut może przyczynić się natomiast zakładane przez nas uzyskanie przez Torysów większości parlamentarnej w zaplanowanych na dziś przedterminowych wyborach w Wielkiej Brytanii .
Ze względu na oczekiwane przez nas umocnienie funta brytyjskiego może dojść do wzrostu kursu GBP/PLN. Inwestorzy będą najprawdopodobniej dyskontowali przedstawiony powyżej wynik wyborów w najbliższych dniach, a w rezultacie zarysowane tendencje rynkowe będą obserwowane przez cały tydzień.
......................
To 12 sierpnia funt osiągnął swoje 12-miesięczne minimum. Od kilku tygodni funt tylko drożeje.
- Inwestorzy są pewni, że okres niestabilności skończy się po czwartkowych wyborach w Wielkiej Brytanii - mówi w rozmowie z MarketNews24 dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.
Sondaże przedwyborcze wskazują, że zdecydowane zwycięstwo powinni odnieść konserwatyści, a taki rezultat powinien przesądzić, że już praktycznie dojdzie do brexitu. I będą doprecyzowywane kolejne etapy tego procesu opuszczania UE.
- Dla funta takie wyklarowanie sytuacji jest pozytywnym scenariuszem, ale będą się pojawiać kolejne problemy gospodarcze, czyli potencjał do dalszego umacniania się brytyjskiej waluty jest ograniczony - komentuje ekspert XTB.
Biznes INTERIA.PL na Twitterze. Dołącz do nas i czytaj informacje gospodarcze