Opuszczone budowy i opóźnione inwestycje. Wszystko przez brak waloryzacji starych kontraktów

Wciąż napływają informacje o problemach na polskich placach budowy. Najbardziej dotykają one zagranicznych inwestorów, którzy nie mają doświadczenia na polskim rynku.

Przez brak zaplecza technicznego i pracowniczego cierpi włoska firma Salini, która straciła w tym roku kolejne inwestycje. Mimo wizji kar, które najpewniej nałoży sąd, dla włoskiego inwestora bardziej opłacalne jest wycofanie się z realizacji umów.

Wszystko przez brak waloryzacji kontraktów, zawartych w latach 2015 i 2016 - które stają się coraz bardziej nieopłacalne dla wykonawców. A takich inwestycji na polskich drogach jest bardzo dużo.

- Wszyscy mają problem ze starymi kontraktami. Rząd twardo powiedział, że nie będzie waloryzacji zbiorowej dla firm, które realizują umowy z zeszłych lat. To niestety wskazuje na to, że takich przykładów jak włoska firma Salini będzie coraz więcej - powiedział Adrian Furgalski, wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.

Reklama

- Dodatkowy problem jest taki, że od wyrzucenia firmy Salini minął rok, a wciąż nie ma ogłoszonego przetargu. To bardzo opóźni realizację inwestycji. Firmy przejmujące opuszczone place budowy muszą też zmierzyć się z ryzykiem, że będzie brakować pieniędzy, by dopłacać do droższych kontraktów. A w kolejnych procedurach przetargowych ceny realizacji wzrosną - ostrzega Furgalski.

eNewsroom
Dowiedz się więcej na temat: budowy | opóźnienia
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »