230 zł dla emerytów. Decyzja zapadła, dodatek do emerytury zostanie wypłacony

Dodatek do emerytury w kwocie 230 zł zostanie wypłacony emerytom, jak zadecydował Senat. Zgodnie z nowelizacją procedowaną przez izbę wyższą parlamentu, wypłata świadczenia zostanie zwolniona z podatku dochodowego. Dodatku do emerytury nie dostaną jednak wszyscy - procedowana przez Senat ustawa dotyczy bowiem ochotniczych straży pożarnych, a na samo świadczenie ratownicze mogą liczyć tylko emeryci z określonym stażem. Nowelizacja wróci teraz do Sejmu, ale raczej nie ma wątpliwości, że zostanie przegłosowana.

  • Dodatek do emerytury z tytułu pracy w OSP należy się części emerytów.

  • Senat zajął się nowelizacją prawa, znosząc opodatkowanie świadczenia ratowniczego, jak nazywa się dodatek do emerytury.

  • Jednogłośne przegłosowanie nowelizacji w Senacie wskazuje na zgodność wszystkich stron politycznego sporu, co do sprawy. Spodziewać się możemy więc szybkiego przegłosowania sprawy w Sejmie.

Dodatek do emerytury o kwocie 230 zł to nie lada gratka dla seniorów. Jednak nie wszystkich i nie od razu. Jak na razie trwają bowiem prace w parlamencie nad nowelizacją ustawy o ochotniczych strażach pożarnych. To w jej ramach zmieniono kwotę i status świadczenia ratowniczego, które należy się emerytom mającym lata doświadczenia jako strażacy ochotnicy. Co warto podkreślić, nowelizacja przegłosowana jednogłośnie przez wyższą izbę parlamentu zmiany wprowadza nie tylko w sferze świadczenia ratowniczego.

Reklama

Dodatek do emerytury. 230 zł świadczenia ratowniczego zwolnione z podatku dochodowego

Zgodnie z decyzją Senatu, który pracował nad nowelizacją świadczenia ratowniczego, dodatek do emerytury ma zostać zwolniony z opodatkowania podatkiem dochodowym. Senatorowie jednogłośnie przegłosowali poprawkę wprowadzającą świadczenie ratownicze do katalogu zwolnień ze wspomnianej taksacji.

Ustawa o ochotniczych strażach pożarnych weszła w życie na początku 2022 roku, a wówczas głównym celem wdrożenia prawa było przyznanie świadczenia ratowniczego seniorom, którzy przepracowali określony staż jako strażacy ochotnicy. Na wypłatę świadczenia mogą w myśl tego prawa liczyć również ratownicy górscy. Obecnie procedowane przez parlament przepisy wskazują, że po waloryzacji świadczenie ratownicze wynosi 230 zł miesięcznego dodatku do emerytury.

Dla kogo świadczenie ratownicze? 230 zł dodatku do emerytury wypłacą po odpowiednim stażu

Na wypłatę dodatku do emerytury w wysokości 230 zł mogą liczyć strażacy ochotnicy, którzy wypracowali odpowiedni staż w ramach OSP. Różne są jednak przedziały czasowe, które dotyczą mężczyzn, a inne dotyczą kobiet. Zgodnie z zapisami ustawy świadczenie ratownicze należy się:

  • emerytom, którzy mają 25 lat stażu jako strażacy ochotnicy i brali udział w akcjach lub działaniach ratowniczych,
  • emerytkom, które mają 20 lat stażu jako strażacy ochotnicy i brali udział w akcjach lub działaniach ratowniczych.

Aby potwierdzić udział we wspomnianych działaniach i akcjach ratowniczych w okresie przed 31 grudnia 2011 roku potrzeba pisemnego oświadczenia przynajmniej trzech osób. Spośród nich przynajmniej jedna musi być osobą, która pełniła funkcje publiczne lub była zatrudniona w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej w okresie, który ma potwierdzić bezpośredni udział wnioskodawcy w działaniach ratowniczych. Procedowana nowelizacja usuwa wymóg pełnienia przez świadka funkcji publicznej przez cały okres, który ma potwierdzić swoim oświadczeniem.

Dodatek do emerytury to jedno, a wsparcie obecnych strażaków to drugie

W ramach nowelizacji pochylono się jednak nie tylko nad sprawą dotyczącą świadczenia ratowniczego. Parlamentarzyści przegłosowali również chociażby prawo, które umożliwia aktywne działanie w akcjach OSP także osobom powyżej 65. roku życia, które mogą wziąć w działaniach i akcjach ratowniczych jako kierowcy. Warunkiem jednak jest posiadanie aktualnych badań lekarskich dopuszczających do kierowania pojazdami uprzywilejowanymi.

Inną przegłosowaną poprawką była ta, która dotyczy zwolnienia przez pracodawcę od świadczenia pracy strażaków OSP biorących między innymi udział w działaniach ratowniczych. Dotąd na zwolnienie mogli liczyć wyłącznie strażacy ratownicy OSP, a teraz ma to być również możliwe dla tych strażaków, którzy chociażby odbywają szkolenia z zakresu BHP oraz szkolenia podstawowe.

Co więcej, zgodnie z nowymi przepisami strażacy ratownicy będą mogli liczyć także na wypłatę ekwiwalentu z gminy. Mowa o kandydatach, którzy brali udział w zabezpieczaniu obszaru chronionego właściwej jednostki ratowniczo-gaśniczej PSP. Zapisy wskazują jednak, że ekwiwalent nie może być wyższy niż 1/175 przeciętnego wynagrodzenia miesięcznego brutto ogłoszonego przez prezesa GUS.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: świadczenie ratownicze | Dodatek do emerytury | emerytura | OSP
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »