2760 zł dodatku do emerytury, wciąż przyjmują wnioski. Pierwsi już dostali

Dodatek do emerytury w wysokości 2760 zł w skali roku to wsparcie, na które liczyć może część seniorów. Comiesięczne świadczenie pod postacią 230 zł jest wypłacane dożywotnio. Pierwsze przelewy w tym roku już trafiły do beneficjentów. Nie każdy jednak może złożyć wniosek o ten dodatek do emerytury.

  • Dodatek do emerytury czeka tylko na wybranych, którzy pracowali w dwóch zawodach.
  • Świadczenie ratownicze od wakacji 2023 roku nie podlega opodatkowaniu.
  • Przyznanie dodatku do emerytury nie jest możliwe bez osiągnięcia odpowiedniego stażu pracy.

Dodatek do emerytury, jakim jest świadczenie ratownicze, wypłacane jest w wysokości 230 zł miesięcznie. Wypłaty dotyczą jednak tylko dwóch grup zawodowych, a pierwszy raz przelewy na konta seniorów trafiły w grudniu 2021 roku. Comiesięczna wypłata 230 zł w rok daje 2760 zł.

Reklama

Dodatek do emerytury będą wypłacać do końca życia. Dostaniesz tylko, jeśli tu pracowałeś

Świadczenie ratownicze należy się wyłącznie ratownikom górskim i strażakom ochotnikom. Wnioskodawca musi jeszcze odpowiednio udokumentować swoją działalność, wykazując przede wszystkim staż pracy.

Na wypłatę dodatku do emerytury liczyć mogą wyłącznie ci, którzy pracowali odpowiednio długo i mogą udowodnić udział w akcjach lub działaniach ratowniczych. Okresy aktywności w strukturach wymienionych zawodów wymagane do przyznania świadczenia są następujące:

  • mężczyźni: 25 lat stażu,
  • kobiety: 20 lat stażu.

Do wniosku o świadczenie ratownicze trzeba dodać pismo, które podpiszą 3 osoby

Do przyznania świadczenia ratowniczego należy potwierdzić przynależność do wymienionych zawodów przed 31 grudnia 2011 roku. W tym konieczne jest złożenie pisemnego oświadczenia podpisanego przez 3 osoby. Prawo dotyczące tego dodatku do emerytury wskazuje, że chociaż jedna musi mieć za sobą pełnienie funkcji publicznych lub okres zatrudnienia w urzędzie obsługującym organ administracji samorządowej. Jej staż pracy musi obejmować czas, gdy wnioskujący o świadczenie brał czynny udział w akcjach.

Gdzie złożyć wniosek o 230 zł dodatku do emerytury?

W celu zawnioskowania o dodatek do emerytury w wysokości 230 zł comiesięcznego przelewu (2760 zł rocznie) zgłaszamy się do komendanta powiatowego lub miejskiego Państwowej Straży Pożarnej. Tego świadczenia nie wypłaca Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Kiedy wypłacają dodatek emerytom?

Zakład Emerytalno-Rentowy Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zajmuje się wypłatą świadczenia ratowniczego. Beneficjenci dodatku do emerytury powinni spodziewać się przelewów do 15. dnia każdego miesiąca. Oznacza to, że pierwsze w tym roku przelewy świadczenia już zostały wypłacone i uprawnieni już ten dodatek do emerytury w styczniu i lutym już dostali. Wypłaty prowadzone są do końca życia i odbywają się bez względu na wysokość zasadniczej emerytury.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dodatek do emerytury | emerytura | świadczenie | pieniądze
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »