5540 zł dodatku do emerytury tylko pod jednym warunkiem. Pieniądze ZUS częściej daje kobietom

Dodatek do emerytury w wysokości 5540,25 zł można dostać tylko pod jednym warunkiem. Sprawą emerytury honorowej, bo to o niej mowa, warto się zainteresować tym bardziej, że otrzymanie tego dodatku do emerytury nie wymaga składania żadnych wniosków. Istnieje jednak wyjątek od tej zasady. Wyjątkowy wydawać się też może fakt, że emeryturę honorową częściej otrzymują kobiety. Ujawnione przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) dane wskazują, że dodatek dostaje niemal 6 razy więcej pań niż panów.

Dodatek do emerytury to rzecz coraz bardziej pożądana w obliczu szalejącej inflacji i galopujących cen. Każdy chciałby podreperować swój domowy budżet, a przed emerytami stoi możliwość dorzucenia do swojej emerytury dodatku w wysokości aż 5540,25 zł. Co trzeba zrobić, żeby dostać emeryturę honorową i dlaczego zdecydowanie częściej dostają ją kobiety?

5540,25 zł dodatku do emerytury. ZUS wypłaca emeryturę honorową pod jednym warunkiem

Emerytura honorowa jest dodatkiem do emerytury wypłacanym pod tylko jednym warunkiem. Wystarczy, że senior osiągnie sędziwy wiek 100 lat, a może liczyć na sporą wypłatę z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Co ważne, emerytura honorowa ma pewne cechy, o których warto pamiętać:

Reklama
  • jest wypłacana bez względu na wysokość dotychczas otrzymywanej emerytury,
  • trafia do seniora niezależnie od innych otrzymywanych dodatków do emerytury,
  • Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca emeryturę honorową także, gdy senior nie wypracował przez całe życie żadnej emerytury,
  • emerytura honorowa wypłacana jest przez ZUS z automatu.

Dodatek do emerytury dla 100-latków. Kiedy złożyć wniosek o emeryturę honorową?

Trzeba jednak podkreślić, że wskazane powyżej cechy dotyczące dodatku do emerytury, jakim jest emerytura honorowa są niezmienne poza tą ostatnią. Z zasady bowiem Zakład Ubezpieczeń Społecznych wypłaca bez wniosku kilka tysięcy złotych emerytury wyjątkowej, jak nazywa ją instytucja w swoich komunikatach. Jednak jest sytuacja, w której należy złożyć wniosek, aby taki dodatek do emerytury otrzymać.

Dzieje się tak w przypadku 100-latków, którzy z ZUS ani KRUS nie pobierają żadnego świadczenia i nie są zarejestrowani w systemach tych instytucji. Wówczas konieczny jest wniosek o wypłatę emerytury honorowej. Dopiero po złożeniu odpowiedniego pisma takie osoby mogą liczyć na wypłaty emerytury honorowej.

Częściej dodatek do emerytury dostają kobiety, niż mężczyźni. Obecnie to niemal 6 razy więcej

Jak wskazał ZUS, obecnie emeryturę honorową otrzymuje niemal 3 tys. osób. Dokładnie liczba ta wynosi, jak przekazała instytucja, 2,85 tys. emerytów. Co ciekawe, w ramach tej puli szczęśliwych 100-latków zdecydowaną większość stanowią kobiety.

Zgodnie z danymi Zakładu Ubezpieczeń Społecznych dodatek do emerytury otrzymuje:

  • 430 mężczyzn,
  • 2420 kobiet.

Oznacza to, że niemal 6 razy więcej pań otrzymuje świadczenie niż panów. Taki stan rzeczy nie powinien jednak dziwić. Zgodnie z danymi Eurostatu średnia długość życia mężczyzn w Polsce to 71,6 lat, a kobiet to 79,6 lat. Wyraźnie więc widać, że panie w naszym kraju mają zdecydowanie większe pole do popisu w kwestii długowieczności.

Waloryzacja emerytury honorowej. Nie zawsze to 5540,25 zł jest dodatkiem do emerytury

Co roku marcu wraz z waloryzacją emerytur wzrasta także kwota emerytury honorowej. Kwota przyznana przez ZUS lub KRUS obowiązuje przez cały okres pobierania tego dodatku do emerytury. Emerytura honorowa nie podlega więc waloryzacji w wypadku osób pobierających ten dodatek, a jedynie dla tych, którzy będą ją dopiero pobierać.

- Wysokość kwoty przeznaczonej dla stulatków jest ustalana każdego roku, dlatego ta specjalna "emerytura dla stulatków" jest, co roku w innej wysokości, ale raz przyznana nie ulega zmianie i jest wypłacana do końca życia w tej samej wysokości - podsumowuje dolnośląska rzeczniczka ZUS, Iwona Kowalska-Matis.

Przemysław Terlecki

INTERIA.PL
Dowiedz się więcej na temat: Dodatek do emerytury | emerytura | emerytura honorowa | ZUS
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama
Strona główna INTERIA.PL
Polecamy
Finanse / Giełda / Podatki
Bądź na bieżąco!
Odblokuj reklamy i zyskaj nieograniczony dostęp do wszystkich treści w naszym serwisie.
Dzięki wyświetlanym reklamom korzystasz z naszego serwisu całkowicie bezpłatnie, a my możemy spełniać Twoje oczekiwania rozwijając się i poprawiając jakość naszych usług.
Odblokuj biznes.interia.pl lub zobacz instrukcję »
Nie, dziękuję. Wchodzę na Interię »